top of page

El Refleksolojisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


El-Refleksolojisi-Nedir-?

Ellerin etrafındaki çeşitli refleks noktalarına baskı uygulanan bir masaj tekniğidir. İnanç, bu noktalara masaj uygulamanın vücudun diğer bölgelerindeki, alanlarındaki semptomları hafifletmeye, dindirmeye yardımcı olabileceğidir. El refleksolojisi uygulamasının faydalarını destekleyen sınırlı araştırmalar bulunur. Bu çalışmalar el refleksolojisi ile alakalı herhangi bir risk ya da olumsuz sağlık etkisi bulamamışlardır. El refleksolojisinin arkasındaki bilim ve denenebilecek bazı ortak baskı noktaları ile ilgili kısaca bahsettik.


Endişe ve Kaygı İçin


Anksiyetenin giderilmesi adına, kalp 7 (HT7) noktasına baskı uygulanır. Dış elin bilek kıvrımının hemen altında bulunur. Bu bölgeye iki el ile bir dakika kadar masaj uygulanır.


Kabızlık Problemi İçin


Refleksoloji, kabızlığın hem fiziksel hem de duygusal sebeplerini hafifletmeye yardımcı olabilir. 2010 da yapılan bir çalışmaya katılan kişilere göre, katılımcıların 94 ünün altı haftalık bir el refleksoloji uygulamasının ardından daha az kabızlık semptomu olduğunu bildirmiştir. Pek çoğunda anksiyete ve depresyon semptomlarının azalması, el refleksolojisinin özellikle stres ile ilişkili kabızlık İçin faydalı olabileceğini düşündürüyor. Kalın bağırsağın basınç noktası bulunarak uygulanır. Başparmak ve işaret parmak arasında bulunur. Sağ eldeki bu noktaya bir dakika kadar baskı uygulamak adına parmak uçları kullanılır. Sol el ile tekrarlanır. Pek çok insan bu basınç noktasının genel bir ağrı tedavisi içinde iyi bir hedef olduğunu düşünmektedirler.


Baş Ağrısı İçin


Refleksoloji, özellikle stres ya da anksiyeteden kaynaklı olan baş ağrılarının tedavisinde faydalı olabilmektedir. 2015 ten bir inceleme, refleksolojisinin baş aşrıları üstünde olumlu bir etkisi olduğunu bildirmiştir. Altı ay boyunca tedavi gören katılımcıların yarısından fazlası, semptomların azaldığını farketmiştir.


El Refleksolojisi Güvenli Mi?


El Refleksolojisi genellikle güvenlidir. Hamile kadınlar akupresürden kaçınılmalıdır. Çünkü belirli basınç noktaları kasılmalara sebep olabilir. Akupunktur yalnızca doktor onayı ile kullanılmalıdır.


El Refleksolojisi, ağrı ve stres semptomlarını azaltmak adına faydalı bir yöntem olabilir. El masajı yaptırmak faydalı olacaktır. El Refleksolojisi stresi azaltmak ve sakin bir durumda olmak, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak adına yararlı olabilir.

Comments


bottom of page