top of page

Eldeki Refleksoloji Noktaları


Eldeki Refseksoloji Noktaları

Refleksoloji alanı, binlerce yıldır Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcıları tarafından, vücutta ellerde ve ayaklarda bulunan enerji yollarının sinir uçlarını belirleyerek incelenmiştir. Bu enerji yollarının her biri, fizyolojimizin farklı yönlerini belirli şekillerde etkileyen benzersiz özelliklere sahiptir.


Refleksoloji terapistlerine göre, ellere uygun dokunuşu uygulamak, kendinizi yorgun hissettiğinizde veya bir rahatsızlığınız varsa, iç organlar da dahil olacak şekilde diğer vücut bölümlerine enerji verebilir ve sağlığı iyileştirebilir.


Eldeki Refleksoloji Noktaları Nelerdir?


Aşağıda, vücudunuzu benzersiz şekillerde etkilemek için kullanabileceğiniz eldeki refleksoloji noktalarından bazılarını listeledik:

  • Kalp basınç noktası, bileğinizin kıvrımında bulunur. Yüzük ve serçe parmağınız arasındaki boşlukla aynı hizadadır. Bu basınç noktasının hemen yanında bir kemik vardır. Refleksoloji terapistleri, bu noktaya hafif bir baskı uygulamanın anksiyete, uyku problemi, kalp sorunları ve depresyona karşı tedavi sağlayabileceğini söylemektedir.

  • Baş ağrısı basınç noktası, elinizin dış kısmında, tam kenarda bulunur. Bu durum, elinizin serçe parmağınızın hemen altındaki depresyonda yatmaktadır. Refleksoloji uygulayıcıları, bu noktaya sıkı bir baskı uygulamanın başınızın arkasında oluşan boyun, kulak ve baş ağrılarını hafiflettiğine inanmaktadır.

  • Akciğer meridyen basınç noktası elinizin kenarındadır. Başparmağınızın ucundan aşağıya doğru elinizin kenarı boyunca uzanır ve bileğinizin kıvrımının hemen altında biter. Bu çizgi boyunca ağrılı bir nokta bulursanız, refleksoloji uygulayıcıları, daha iyi hissedene kadar hafifçe masaj yapmanız gerektiğini söylemektedir. Bu masaj, üşüme, hapşırma, burun ve boğaz akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Sindirim basınç noktası, bileğinizin kıvrımında özel bir noktada bulunur. Ellerinizi öne doğru, bilekleriniz bir arada olacak şekilde uzatın. Bir elinizi alın ve bileklerinizin ortada değdiği yerden yaklaşık 3 cm uzakta hissedin. Refleksoloji terapistleri, bu noktaya baş parmağınızla sıkıca masaj yapmayı önerir. Bunun sindiriminizi iyileştirdiğine, midede yaşanan bulantı ve ağrıyı hafiflettiğine inanılmaktadır.

  • Bağışıklık sistemi basınç noktası, kolun arka tarafında iki tendon arasında yer alır. Diğer elinizin üç parmağını bileğinizin üzerine yerleştirin. Potansiyel olarak bağışıklık sisteminize destek sağlamak için elinize sert bir baskı yapmak için bu parmakları kullanabilirsiniz. Refleksoloji terapistleri ayrıca elin bu kısmına basınç uygulamanın size hızlı bir enerji verebileceğini söylemektedir.


Masoz

  • Bilek basınç noktası, adından da anlaşılacağı gibi bileğinizde bulunur. Parmağınızla aynı hizada tutarak, serçe parmağınızı bileğinizin kıvrımına kadar gezdirin. Refleksoloji uygulayıcıları, bilek noktanıza düzenli olarak sıkıca bastırmanın duygularınızı düzenleyerek mutluluğu artırmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

  • Üst bölge basınç noktası, başparmak ve işaret parmağı arasındaki sıkı deride bulunur. Refleksoloji terapistleri, bu baskı noktasına sert bir şekilde dokunmanın stresi azaltmaktan ziyade baş, diş, omuz veya boyun ağrılarını hafifletmek için yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

Bunlar, belirli yaygın semptomları hafifletmek için kullanılabilecek bazı baskı noktaları olsa da daha kalıcı veya karmaşık sorunlar için bir uzmana danışmanız önerilir. Daha fazlasını öğrenmek için web sayfamızdaki refleksoloji uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


Comentarios


bottom of page