top of page

Elektro Akupunktur Dikkat Edilmesi Gerekenler


Elektro-Akupunktur-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Akupunkturun, iğneler ile birlikte elektrik akımını da kullanan çeşididir. Elektro akupunktur vücudun belli noktalarına yerleştirilmiş olan iğnelere, küçük elektrik akımlarının uygulanmış olduğu bir akupunktur tekniğidir. Akupunktur uzmanı tedaviye önce hastalığın teşhisi ile başlar. Tanı görüşmeleri, ayrıntılı muayeneler (örneğin dil ve nabız tanısı) ve diğer yöntemlerle gerçekleştirilir.


Akupunktur vücutta, meridyen denilen kanallarda dolaşan chi ya da yaşam enerjisi akışını dengelemeye ya da iyileştirmeye çalışır. Geleneksel Çin tıbbına göre, hastalıklar chi’nin vücutta uygun bir şekilde hareket edememesinden kaynaklanır. Akupunktur uzmanları chi’nin nerede zayıf, durgun veya dengesiz olduğunuz, dolayısıyla hangi akupunktur noktalarının da nasıl uyarılması gerektiğini saptama konusunda eğitimli, uzmandırlar.


Elektro Akupunktur Nedir?


Elektro akupunktur çoğunlukla kronik ağrı gibi chi birikimi olduğu zamanda ve chi’nin harekete geçirilmesinin ya da uyarılmasının zor olduğu durumlarda, zamanlarda önerilir. Kişiler çoğunlukla akupunktur tedavisi sırasında uzanırlar. İnce, steril iğneler kullanılır. Bunun yanı sıra iğnelerin batırılacağı deri yüzeyleri de sterilize edilmelidir.


Elektro akupunkturun bir diğer avantajı da, elektrik akımı daha geniş bir alanı uyaracağı için, iğnenin yerleştirilmesindeki hata payının normal akupunktura nazaran daha düşük olmasıdır. Elektro akupunktur da elektrik akımının vücutta bir iğneden diğerine geçebilmesi adına aynı anda iki iğneyle çalışılır. Elektrik akımını yaratmak, akımı düzenleyebilmek ve iğne uçlarına bağlanarak iğnelere elektrik akımı göndermek adına küçük cihazlar kullanılır.


Elektrik yükü ise çok düşüktür ve hasta veya akupunktur uzmanı aracılığı ile ayarlanabilir. İyileştiriici etkilerin saptanması adına elektrik yükünün hem sıklığı hem de voltajı ayarlanabilir. Voltaj düzeyleri yavaş yavaş olacak şekilde arttırılmalıdır. Bir seferde birkaç çift iğne ile uyarılabilir ve meridyenlerdeki elektriksel uyarım yaklaşık 30 dakika ya da daha uzun da sürebilir.


Elektro Akupunktur Kökeni Nedir?


Akupunktur bir şifa tekniği olarak binlerce yıl önce Çin’de ortaya çıkmıştır. Elektro akupunktur ile 1958 yılında Çin’de akupunktur uzmanları cerrahi anestezi ya da ağrı kontrolü için deneyler yaparken gelişitirilmiş bir çeşittir. Ameliyat esnasında test edilmesinden birkaç yıl sonra, akupunktur uzmanları bazı hastalıklar için klinik uygulamada elektro akupunktur uygulamaya başlamıştır.


Elektro Akupunktur Faydaları Nelerdir?


Elektro akupunktur düzenli bir akupunkturun tedavi ettiği ve geleneksel akupunktura cevap vermeyen çeşitli sağlık durumlarının tedavisi için kullanılabilir. Cerrahi anestezi için kronik ağrı ve kas spazmlarının azaltma aracı olarak ve nörolojik (sinir) bozukluklarının tedavisi için etkili bir şekilde kullanılır.


Elektro Akupunktur Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Elektro akupunktur epilepsi nöbetleri geçiren, inme öyküsü ya da kalp hastalığı olan veya kalp pili olan bireyler üzerinde uygulanmamalıdır. Elektro akupunktur baş, boğaz ya da doğrudan kalp üstüne uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra spastik kaslar üstünde de dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bir başka tavsiye ise, elektrik akımının, burundan göbeğe kadar uzanmış olan vücut orta hattı üstünde gönderilmesi gerektiğidir.


Elektro Akupunktur Yan Etkileri Nelerdir?


Elektro akupunktur esnasında hastalar ısı, karıncalanma ve hafif ağrı hissi bildirmişlerdir. İğneler küçük kan damarlarına isabet edebileceğinden kanama ve morarma oluşması normaldir.Comments


bottom of page