top of page

En İyi Omuz Ağrısı Tedavileri


En İyi Omuz Ağrısı Tedavileri

Omuz bölgesi vücudun en çok kullanılan ve suistimal edilen bölgelerinden biridir. Vücudun bu karmaşık bölgesi, ağır nesneleri kaldırmak gibi faaliyetler için kullanılan iki eklem, tendon, kas ve kemikten oluşur. Karmaşık omuz bölgesi, kullanım ve aşırı kullanım nedeniyle yaralanma ve ağrıya en yatkın bölgelerden biridir.


Evde Omuz Ağrısı Nasıl Giderilir?


Çoğu omuz ağrısı ile ağrınızı ve rahatsızlığınızı evde yönetmeniz mümkündür. Omuz bölgesindeki ağrıyı yönetmenin en başarılı yollarından bazıları şunlardır:

  • İbuprofen ve asetaminofen gibi omuz ağrısı giderici ilaçlar,

  • Bölgeye ilk kırk sekiz saat soğuk kompres uygulandıktan sonra ısı uygulaması yapmak,

  • Destek için bir sıkıştırma desteği kullanmak,

  • Dinlenirken veya uyurken omuz bölgesini kaldırmak ve yükseltmek.

Omuz Ağrısını Yönetmek için Basit Egzersizler


Omuz ağrısını hafifletme egzersizlerini günlük rutininize dahil etmek ve omuz ağrısını uzatmak birçok olumlu sonuç görebilir. Omuz kaslarını ve tendonlarını güçlendirmek ve ağrıyı kontrol etmek için bazı basit günlük egzersizler uygulayabilirsiniz.


Omuzları kulak memelerine doğru kaldırarak omuz rotasyonları, ardından yavaşça ileri doğru döndürün. Omuzları kulak memelerine doğru kaldırarak ve ardından omuz bıçaklarına doğru geri döndürün. Döndürmeler, sırt düz ve ayaklar yerde düz olacak şekilde otururken yapılmalıdır. Her iki omzu da vücudun merkezine doğru yavaşça hareket ettirerek omzunuzu gerin ve pozisyonu birkaç saniye tutun.


Sırt omuz esnemeleri, her iki omzu da yavaşça kürek kemiklerine doğru hareket ettirin ve ardından birkaç saniye bu şekilde bekleyin. Bu basit egzersizler, bölgeye kan akışını artırmak ve ağrının giderilmesine yardımcı olmak için günde birkaç kez yapılabilir.


Masöz

Omuz Ağrısının Önlenmesi


Omuz ağrısının tekrar oluşmasını önlemek ve semptomları kontrol etmek, şiddetli omuz ağrısı ile duruş süresinin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Omuz ağrısını önlemeye yönelik ipuçları, aşağıdaki önerilerden bazılarını içerir:

  • Kan akışını artırmaya ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olmak için omuz ağrısını hafifleten masaj,

  • Yeme düzeninize bol miktarda D vitamini dahil etmek ve günlük güneş ışığına maruz kalmak,

  • Fiziksel olarak aktif kalın ve omuz bölgesine egzersizler ve esnemeler yapmak,

  • Sürekli ağır kaldırma gibi aşırı aktiviteler yaparken bir sıkıştırma desteği kullanmak.

Uyuduktan sonra şiddetli omuz ağrısını önlemek için yatağı ve yastığı aşırı aşınma ve malzemelerin bozulması açısından değerlendirmek her zaman akıllıca olacaktır. Eski bir yatağın ve yastığın değiştirilmesi, yaygın omuz ağrısı sorunlarının çoğundan kaçınmanın basit bir yolu olabilir.


Günlük aktivitelerde birkaç değişiklik ve omuz ağrısına neyin neden olduğunun farkında olmak, tekrar oluşmasını önlemenin en iyi yollarından bazılarıdır. Çoğu omuz ağrısı birkaç hafta içinde azalır veya tamamen geçer. Egzersiz, dinlenme ve beslenme diyetini içeren bir tedavi planı, omuz ağrısının kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz sırasında ağrı veya semptomlar arttığında veya daha yoğun hale geldiğinde, bir tıp uzmanına danışmak gereklidir.


Comentarios


bottom of page