top of page

En Rahatlatıcı Masaj Hangisidir?


En Rahatlatıcı Masaj Hangisidir?

Tekniği, basıncı, ekipmanı, kullanılan vücut bölgesi veya türü ne olursa olsun, tüm masajlar vücuda bir şekilde rahatlama hissi verir. Bunun nedeni, hepsinin kasların veya enerji noktalarının manipülasyonunu içermesidir ve bu gerçekleştiğinde, vücut gelişmiş bir kan ve lenf sıvısı akışı yaşar, bu nedenle gevşeme hissi olur. Bu makale, en rahatlatıcı masaj türleri hakkında bilgi vermektedir.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajı adından da anlaşılacağı gibi derinin derinliklerine gömülü bağ dokularına odaklanır. Ancak derin dokulara ulaşmadan önce terapist cilt yüzeyine yakın dokulara hafif bir baskı uygular. Bu hafif basınç, derin dokuları daha sonra artacak olan artan basınca hazırlamak içindir. Dokular hazırlandıktan sonra, terapist cildin iç kısımlarında bulunan dokuları manipüle etmek için ön kollarını, başparmaklarını ve eklemlerini kullanır. Bu masaj türü, hareketsizlik, kronik ağrı ve kas gerginliğinden muzdarip kişilerde ağrıyı, gerginliği gidermeye ve rahatlama sağlamaya yardımcı olur.


Aromaterapi Masajı


Bu masaj türü hem kasların manipüle edilmesini hem de uçucu yağların yatıştırılmasını birleştirir. Terapist cildinizi manipüle edip ovarken, yağlar cilt tarafından emilirken, yağların tatlı kokuları burun deliklerinden vücuda çekilir. Yağlar, vücudun iyileşmesine ve rahatlamasına yardımcı olan iyileştirici özellikler içerir, böylece zihni sakinleştirir ve uykusuzluk ve stresle savaşmanıza yardımcı olur. Yağlar, en sevdiğinizi seçebilmeniz için birden fazla aromada gelir. Gerilmiş kasların manipülasyonu kas spazmlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve bu size rahatlama ve sakinlik hissi verir.


İsveç Masajı


Masaj salonuna giren çoğu insan İsveç masajı yaptırır çünkü bu en popüler olanıdır. Popülarite, önkolun farklı bölümleri kullanılarak gerçekleştirilen beş farklı vuruşa dayanması gerçeğiyle ilişkilendirilebilir. Bu hareketler, kas spazmlarını yoğurmayı içeren yoğurmayı, parmaklar ve başparmaklarla derin basınç uygulamasını içeren friksiyon ve ritmik doğrama ve vurmayı içeren vurmayı ve ardından gerilmiş kasları düzeltmek için zaman alan uzun süpürme vuruşlarını içerir. Kronik ve gergin kasları tedavi etmek için kullanılır, bu nedenle rahatlama hissi verir.


Lenfatik Drenaj Masajı


Bu masaj türü, kilo kaybı ile mücadele eden kişiler arasında çok popülerdir. Bunun nedeni, lenfatik sıvının düzgün akışını hızlandırmak için belirli bir yönde basınç uygulanmasına dayanmasıdır. Sıvı akarken beraberinde vücuttan metabolik atıkları da alır. Aynı süreçte kanın vücuttaki dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Kasları sakinleştirmeye ve gevşetmeye yardımcı olurken, sıvıların düzgün akışı yağ birikimini ortadan kaldırdığı için kilo kaybına neden olur.


Kas Gevşetici Masaj


Kas diskleri yanlış hizalandığında, aşırı, yanlış kullanım ve hatta hiç kullanılmama eğilimi gösterebilirler. Bu olduğunda ağrı, kaslarda gerginlik ve nihayetinde kısa süreli felç yaşayabilirsiniz. Bu masaj türü, kasları uygun hizaya getirmek için belirli bir yönde basınç uygulanarak gerçekleştirilir. Bu kaslar başlangıç ​​pozisyonuna geri dönerken, hasta genellikle miyofasyal gevşeme olarak adlandırılan gevşeme benzeri bir hareket hisseder. Ağrı ve gerginlik ortadan kalkarken, rahatlama ve sakinlik duygularıyla birleşir.


Masöz

Tetik Nokta Masajı


Vücut, kaslarda genellikle tetik noktaları olarak bilinen hassas enerji noktaları içerir. Bu tür kasların aşırı kullanımı, yanlış kullanımı veya kullanılmaması nedeniyle bu tetik noktalar hareketsiz kalabilir ve bu kaslarda kronik ağrı ve hareketsizliğe neden olabilir. Bu masaj, bu nedenle, bu tür kaslardaki tetik noktaları yeniden etkinleştirmek amacıyla belirli kaslar üzerinde artırılmış ancak sürekli basınç uygulanmasına dayanır. Tetik noktaları yeniden etkinleştirildiğinde, kan dolaşımı yeniden başlar, gerginlik azalır ve sonunda hareket yeniden kazanılır. Bu masaj bel, boyun, omuz ağrılarını hafifletmek içindir ve ayrıca genellikle migren olarak adlandırılan kronik baş ağrılarını tedavi etmek için de kullanılabilir.


Bir masaj terapisinden rahatlama elde edip etmemeniz, benzersiz ihtiyaçlarınıza ve sorunlarınıza bağlıdır. Ayrıca masajı uygulayan terapiste de bağlıdır. Bu nedenle, bir masaj ararken, doğru terapisti bulduğunuzdan emin olun; aksi takdirde rahatlamış bir sakinlik hissi yerine bir sakatlık yaşarsınız.


Commentaires


bottom of page