top of page

En Sık Kullanılan Masaj Yağları


Masaj Yağları

Masaj yağı, masaj esnasında ellerin cilt üzerinde tahriş etmeden kaymasını sağlar. Bazı masaj yağları cildin aşırı yağlanmasına sebep olur, bazılarından ise bir süre sonra rahatsız edici bir koku yayılır. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için masaj terapistlerinin kullandığı en popüler masaj yağlarını derledik!


Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağının katı bir yağ olduğu bilinir, ancak damıtılmış hindistancevizi yağı hafif ve sıvı bir masaj yağıdır. Kas gerginliği bölgelerini hedef alır ve kısa masaj vuruşları için uygun bir yağ olarak görülür. Bu yağ uzun bir raf ömrüne sahiptir. Uygun fiyatlıdır. Yıkandığında masaj örtülerinin ve havluların üzerinde leke bırakmaz. Bu yağ hindistancevizi ve lateks alerjisi olan insanlarda kullanılmamalıdır.


Jojoba Yağı

Jojoba yağı jojoba bitkisinin tohumundan elde edilen bir balmumudur. Yağlı bir his bırakmaz. Antibakteriyel olduğu için akne olan kişiler tercih edebilir. Jojoba yağı uzun bir raf ömrüne sahiptir. Jojobanın rahatsız edici bir kokusu yoktur ve cildi tahriş etmez. Olumsuz bir yanı ise, bu yağ cilt tarafından çok hızlı emildiğinden dolayı tekrar uygulamanız veya başka yağlarla karıştırmanız gerekebilir. Diğer masaj yağı çeşitlerinden biraz daha pahalıdır.


Ayçiçek Yağı

Ayçiçeği yağı, cildinizde yağlı bir his yaratmayan hafif bir yağdır. Ayçiçeği yağının raf ömrü uzun değildir, karanlık ve serin bir alanda saklanmalıdır. Ayçiçeği bitkisi türlerine alerjisi olan kişiler ayçiçeği yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.


Badem Yağı

Badem yağı, masaj terapistleri arasında en sık kullanılan masaj yağlarından biridir. Bademlerden elde edilen bu yağın rengi soluk sarıdır. Badem yağı masaj esnasında elin cilt üzerinde rahatça kaymasını sağlar. Cilt bu yağı hızlı emer, ancak yeniden uygulamanıza gerek kalmayabilir. Badem yağı uygun fiyatlıdır ancak fındık türlerine alerjisi olan bireylerin kullanmaması gerekir. Masaj örtülerinde ve havlularda leke bırakabilir.


Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağı, doku ve renk bakımından badem yağına benzetilir, ancak biraz daha pahalıdır. E vitamini açısından zengin bir yağdır. Raf ömrü uzundur. Kayısı çekirdeği yağı cilt tarafından iyice emilir, masaj sonunda cilt üzerinde yağlı bir his bırakmaz. Kayısı çekirdeği yağı, badem yağındaki fındık türlerine alerjisi olan kişiler için bir alternatiftir.


Avokado Yağı

Avokadodan elde edilen bu yağ koyu yeşil bir renge sahiptir ve çoğunlukla badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılır. Maliyeti de çok yüksektir. Lateks alerjisi olan kişiler avokado yağı kullanımında dikkatli olmalıdır.


Kakao Yağı

Farklı bir aroması olan kakao yağı, oda sıcaklığında katılaşan ağır bir yağdır. Bu nedenle sadece belirli ve ufak bölgelerde kullanılır.


Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı kokusuz, yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Ancak masaj örtülerinde ve masaj esnasında kullanılan materyallerde leke bıraktığından dolayı pek tercih edilmez.


Zeytinyağı

Genellikle yemeklerde kullanılan bir yağ olarak bilinse de bazen masaj için de kullanılır. Yağlı dokusu ve ağır kokusu nedeniyle genellikle diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır.


Masöz

Susam Yağı

Susam yağı anksiyete, kan dolaşımı problemleri, kabızlık, şişkinlik gibi hastalıkların iyileştirmesinde kullanılır. Bu yağın dokusu ağırdır ve hafif masaj yağlarıyla birleştirilmesi uygun görülür.


Shea Yağı

Afrika’ya özgü bir ağacın tohumlarından elde edilen bu yağ oda sıcaklığında katı haldedir. Ciltte yağlı bir his bırakır. Diğer yağlarla karıştırılması gerekir. Shea yağı da bazı yağlar gibi doğal bir lateks içerir, bu nedenle lateks alerjisi olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekir.


Buğday Tohumu Yağı

Yoğun ve kalın bir yağ olması sebebiyle diğer masaj yağlarıyla karıştırılması gerekir. E vitamini açısından zengindir.


Masaj yağı kullanmadan önce masaj yağlarının içerisindeki ürünlere bir alerjiniz olmadığından emin olmanızda yarar vardır. Aksi halde olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.


Comments


bottom of page