top of page

En Sık Uygulanan Masaj Çeşitleri


Masaj Çeşitleri

Profesyonel terapistler tarafından yapılan bir masajla yorgunluğunuzu kolayca atabilir ve kendinizi bulutların üzerinde hissedebilirsiniz. Peki ama masaj çeşitleri arasından hangisini seçersiniz? Dünyadaki pek çok farklı masaj çeşidi vardır. Bu konuda size yardımcı olmak için masaj çeşitleri hakkındaki kısaca bilgilendirme yapmak istedik;


İsveç Masajı : Vücudun gündelik hayata zinde başlamasına veya günün yorgunluğu ve yükünü azaltmak amacı ile yapılan dinlenme ve rahatlama yöntemi olarak kullanılan bir masaj türüdür. Bu masajda önemli olan kişinin rahatlaması ve bulunduğu ortamdan keyif alması hedeflenir. Batı tekniği ile yapılan ve çoğunlukla aromatik yağlar kullanılarak yapılan bir masajdır. Masajın süresi yaklaşık 60 dakikadır.

Spor Masajı : Spor etkinliklerinde, öncesinde veya sonrasında ve hatta etkinlik sırasında da yapılabilen bir masaj türüdür. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik ritmik, süreli ve basınç derecesinin farklı olmasıdır. Bu masaj türünde kasları tetikleyici hareketler bulunmaktadır ve yapılan spor türüne göre farklılık gösterir. Masajın süresi bölgeye göre değişim gösterir.


Aromaterapi Masajı : Bazı bitki özlerinden elde edilen karışımlarla hazırlanmış olan masaj yağlarını kullanılarak yapılan bir masaj yöntemidir. Bu masaj türünde dikkat edilmesi gereken, masajın temposunun hafif ve hareketlerin yumuşak olmasıdır. Rahatlatıcı ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masaj türüdür. Bu masajla oluşan etki hem yapılan temas hem de uygulanan yağın özelliği ile görülür. Çeşitli masaj yağları belli oranlarda karıştırılarak uygulanır. Süre yaklaşık 60 dakikadır.


Thai Masajı : Hint ve Çin geleneksel tıbbından esinlenerek oluşturulan bu masaj, çoğunlukla basınç ve gerilme hareketleri ile uygulanmaktadır. Bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebilir. Masaj esnasında kişide rahatsızlık uyandırabilir fakat uygulamanın sonucunda ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama hissi verir.


Evde Masaj

Refleksoloji : Bu masajda ayak tabanında belirli noktalara basınç uygulanır. Ayaktaki her bir nokta vücutta belirli bir organ ve dokuyu temsil eder. Refleksoloji, bir denge masajıdır ve masaj yaptıran kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Ayaktaki belirli noktalara verilen tepkilere göre sorunlar belirlenir ve onarılmaya çalışılır. Masajın süresi yaklaşık 30 dakikadır.


Derin doku masajı : Bu masaj hareketlerin basıncının fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmak için uygulanır ve özellikle sert masaj yaptırmaktan hoşlanan kişilerin tercih ettiği bir masajdır. Masaj esnasında sert basınç uygulanan kaslar üzerinde durulur ve vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır. Süre yaklaşık 60 dakikadır.

Anti Selülit masajı : Selülit tedavisinin en önemli çözümlerinden biri masajdır. Selülit oluşumunun başlıca nedeni vücuttaki dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımındaki problemler ve yağ dokusunda oluşan fazlalık toksin birikimine yol açar. Selülit masajı kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların oksijen ile dolmasını sağlar.


Bölgesel masajlar : Baş - boyun, ense - omuz - sırt, sırt - bel, kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve genellikle bölgesel problem yaşanan durumlarda tedavi edici bir masaj uygulamasıdır. Sorunlar tespit edildikten sonra, belirlenen bir masaj programı eşliğinde uygulanır. Süre yaklaşık 30 dakikadır.

Comentarios


bottom of page