top of page

En Yaygın Spor Yaralanmalarına Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olur?


En Yaygın Spor Yaralanmalarına Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olur?

Bir spor yaralanmasından sonra ana odak iyileşmedir. Masaj terapisi, diğer rehabilitasyon yöntemleriyle desteklendiğinde iyileşme süresini kısaltmayı ve iyileşme sürecini hızlandırmayı amaçlar. Spor masaj terapisinde kullanılan bir dizi farklı teknik vardır ve sporcular için en iyi masaj türü, yaralanma ve ciddiyetine göre belirlenir.

Spor iyileştirici masaj terapisi ve çeşitli teknikleri, herhangi bir spor profesyonelinin rehabilitasyonunu kolaylaştırırken ağrıdan kurtulmasına yardımcı olabilir. İşte sporla ilgili en yaygın yaralanmalardan bazıları ve sporcular için masaj terapisinin faydaları.


Omuz Gerginliği


Omuz gerginliği veya burkulması, omuz bağlarının veya çevresindeki kasların yaralanmasının bir sonucudur. Omzunuzdaki bağlar, omuz ekleminde skapula (omuz bıçağı), klavikula (köprük kemiği) ve sternumu (göğüs kemiği) birbirine bağlamaya yardımcı olur. Ağır temas içeren sporlarda, yüksekten çarpma ve düşmelerde ve kola geriye doğru kuvvet uygulandığında omuzdaki bağların ve kasların gerilmesine ve yırtılmasına neden olan omuz gerilmesi oluşabilir.


Omuz İçin Spor Masajı Teknikleri


Omuz tendon ağrılarının tedavisi için spor masaj terapisi kullanılabilir. Masaj terapisi, yalnızca omuzdaki ağrıyı gidermekle kalmayıp, aynı zamanda omuz ve çevresindeki kasların iyileşmesini ve rehabilitasyonunu da teşvik etme potansiyeline sahiptir. Omuz ağrısı ve yaralanması için en iyi masaj tekniklerinden bazıları şunlardır:


Sürtünme tekniği: Profesyonel bir masaj terapisti başparmağının ucunu kullanarak etkilenen bölgeyi dairesel hareketlerle ovalar. Sürtünmeyi bu şekilde uygulamak, yapışıklıkların ve yara dokusunun bozulmasına yardımcı olarak omuzdaki ağrıyı ve hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Yumuşak doku salımı: Kasların dikkatli bir şekilde gerilmesi ve manipülasyonu yoluyla yumuşak doku salımı, doku tıkanıklığını hafifletmek, elastikiyeti teşvik etmek ve kasları uzatmak için kullanılabilir. Bu, özellikle tenisçi dirseği ve aşırı kullanım yaralanmaları gibi durumlarda ve rotator manşet yaralanmaları için rehabilitasyon sürecine yardımcı olabilir.


Derin doku masajı: Uzun süpürme vuruşları, hafif basınç, derin dairesel vuruşlar, yoğurma ve sallama hareketlerinin bir kombinasyonunu kullanan derin doku masajı, daha derin kas liflerini gevşetmeyi ve gerginliğin giderilmesine ve kas gerginliğine yardımcı olmayı amaçlar.


Masöz

Ayak Bileği Burkulması


Ayak bileği burkulması, ayak bileğini destekleyen bağların yaralanmasıdır. Ayak bileğinde ani bir bükülme veya yuvarlanma varsa ve ayrıca hızlı yön değişiklikleri gerektiren sporlarda ayak bileği burkulması meydana gelebilir.


Çapraz sürtünme masajı: Akut ayak bileği burkulmaları için çapraz sürtünme masajı, yara dokusu oluşumunu önleyerek bağları tedavi edebilir. Bu, ilk yaralanmadan 72 saat sonra yapılabilir. Masaj terapisti çapraz lif sürtünmesi yoluyla TFL (Anterior talofibular ligament), CFL (Calcaneofibular ligament) veya PTFL (Posterior Talofibular ligament) üzerinde çalışacaktır.


Çapraz friksiyon masajı: Yaralanmadan yaklaşık 3 gün sonra, kasları gevşetmeye ve hareket açıklığını iyileştirmeye yardımcı olmak için baldır ve kaval kaslarına ve ayak bileğine çapraz sürtünme masajı uygulanabilir . Masaj terapisti, bağ boyunca tek bir parmak kullanarak ileri ve geri doğrudan basınç uygulayacaktır.


Comments


bottom of page