top of page

Faset Eklem Ağrısı İçin Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Faset Eklem Ağrısı İçin Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?

Faset eklem sendromu veya faset eklem hastalığı olarak da bilinen faset eklem ağrısı, faset eklemlerin sırt ağrısına neden olduğu bir sendromdur. Ağırlıklı olarak servikal vertebrada ve lomber vertebralarda oluşur.


Faset Eklemleri Nedir?


Faset eklemleriniz, omurganın her iki tarafında, omurlar arasında bulunan küçük, hareketli eklemlerdir. Amaçları, her bir spinal segmentin hareketini yönlendirmek ve sınırlamaktır. Omurganız boyunca, servikal (boyun), torasik (orta-sırt) ve lomber (bel) omurlarında faset eklemleriniz vardır. Doğru çalıştığında faset eklemler, omurganın hareketini kontrol etmek için serbestçe hareket eder. Bu küçük faset eklemlerinin tahrişi veya kilitlenmesi, sırt ağrısının en yaygın nedenidir.


Faset Eklemleri Neden Ağrılı Hale Gelir?


Faset eklemlerimiz, eklemin sertleşmesine neden olan yaralanma veya eklemin çok gevşek hale geldiği eklem gevşekliği nedeniyle rahatsız olduklarında ağrılı hale gelebilir. Ağrı ya inflamasyondan ya da komşu kaslardaki kas spazmlarından doğrudan faset ekleminden kaynaklanır. Bu, vücudun bölgeyi koruma ve hareket etmenizi ve daha fazla hasar görmenizi engellemeye çalışma şeklidir.


Faset Eklemlerin Hipomobilitesine Ne Sebep Olur?


Hipomobilite çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir; genellikle ya eklemin yavaş dejenerasyonunun ya da ani travmanın ya da çevredeki kasları tehlikeye atan kontrolsüz hareket kalıplarının, kasılmalarına ve eklem üzerinde baskı oluşturmasına neden olur. Aşağıdakiler hipermobilitenin yaygın nedenleridir:

  1. Faset eklem artriti (aşınma ve yıpranma yoluyla),

  2. Kilitli faset eklemi (spazm veya travma yoluyla),

  3. Kemik mahmuzları (dejeneratif faset eklem osteofitleri),

  4. Eklem kapsülü skarlaşması ve kalınlaşması (travma sonrası).

Faset eklemlerindeki hipermobilitenin nedeni genellikle travmadır. Tipik travmalar şunları içerir:

  • Aşırı gerilmiş bağlar,

  • Kırık, Çıkık,

  • Romatoid artrit gibi eklemleri yok eden bir hastalık.

Faset Ekleminin Kilitlenmesine Ne Sebep Olur?

Tipik olarak, kaslarımızın uygun şekilde yanıt veremeyeceği kadar hızlı gerçekleşen veya kasların yeteneklerini aşan beklenmedik hareket değişikliği faset ekleminin kilitlenmesine neden olur. Zayıf bölgeleri güçlendirmek için düzenli egzersiz, kilitli faset eklemlerinden muzdarip olanlar için önemlidir.


Kilitli bir faset eklemi olan bir hasta, kol veya omuz gibi yakın bölgelere atıfta bulunabilen ağrı ile başvuracaktır (kilitli bir servikal faset ekleminde); kalça veya uyluk (kilitli bir lomber faset ekleminde). Bölgeyi çevreleyen kaslar genellikle spazm olur. Çoğu zaman hasta eklemin kilitlendiği yönden uzaklaşamayabilir. Örneğin, bir eklem ileri fleksiyon pozisyonunda kilitlenirse hasta geriye doğru kavis yapamaz.


Akut vakalarda hastaya dinlenmesi ve bölgeyi soğuk veya sıcak paketlerle tedavi etmesi önerilebilir. Akut dönem geçtikten sonra, masaj terapisi özellikle çevredeki kasları sakinleştirmede ve gevşetmede ve kas spazmlarını önlemede faydalıdır.


Masaj

Masaj Faset Eklem Ağrısına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Masaj faset eklem problemlerinden kaynaklanan ağrıları gidermek için mükemmel bir araçtır. Bölgeye kan akışını uyarmanın yanı sıra kas gerginliğini büyük ölçüde serbest bırakabilir. Özellikle faset eklem problemlerinden dolayı ağrılı kas spazmlarından muzdarip olanlar iyi sonuç alabilirler.


Masaj terapisti, tedaviye başlamadan önce müşterinin patolojisini tam olarak anlamalıdır. Bir müşteri şiddetli faset eklem ağrısı çekiyorsa, bir masaj tedavisi programına başlamadan önce bir doktordan tavsiye almaları önerilir.


Şiddetli dejeneratif artrit faset eklem ağrısına neden oluyorsa, masaj terapistinin bu ağrılı, artritik bölgelere aşırı basınç uygulamaması önemlidir. Bununla birlikte, daha derindeki kasların baskı noktalarını hedeflemek, etkilenen bölgedeki gerilimi serbest bırakmak için harikalar yaratabilir.


Müşteriniz sıklıkla faset eklem ağrısı çekiyorsa, kasların aşırı yüklenmesini ve spazm olmasını önlemek için bölgedeki zayıflıkları gidermek önemlidir. Bir kişi, bir dizi harekette iyi performans gösterebilen daha güçlü kaslar geliştirerek, genellikle faset ağrısı veya kilitlenme insidansını azaltabilecektir


Comments


bottom of page