top of page

Fasya Germe Terapisinin Faydaları


Fasya Germe Terapisinin Faydaları

Fasya germe terapisi, esnekliği artırmanın güvenli bir yoludur, ancak aynı zamanda kasların gevşemesine ve güçlendirilmesine de yardımcı olur. Her yaştan insan için uygundur ve atletik performansınızı veya fitness rejiminizi arttırmanın ideal bir yoludur. Peki, fasya germe tedavisi tam olarak nedir ve size nasıl yardımcı olabilir?


Fasya Germe Terapisi Nedir?


Önce fasyayı tanımlayalım. Fasya, vücudunuz boyunca uzanan ve temelde çalışmasına izin veren bağ dokusudur. Vücudumuzdaki 650'ye yakın kasın yanı sıra her kemik, tendon, bağ, sinir ve organı çevreler. Fasya iki liften oluşur: kollajen ve elastin. Kollajen ve elastin arasındaki en büyük fark sertliktir. Her iki lif de gerilir, ancak elastin kırılmadan önce kolajenden daha fazla gerilir.


Fasyanın kollajen ve elastini, zemin maddesi adı verilen bir substrat üzerinde bulunur. Fasya, vücudun sağlıklı olmasında kritik bir rol oynar. Yeterince su içmezsek, fasyamız tıpkı kurumuş bir yapıştırıcı gibi yoğunlaşır ve kalınlaşır ve özellikle yeterince germezsek, esneklik kaybından dolayı yaralanmalara daha açık hale geliriz. Etkili bir şekilde çalışmıyorsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeye yol açabilir:

  • Dejeneratif eklem hastalıkları,

  • Kireçlenme,

  • Kas gerginliği,

  • Tendinit,

  • Baş ağrısı (artan sinir dokusu tonu nedeniyle),

  • Artan skar dokusu,

  • Azaltılmış enerji,

  • Daha düşük kan akışı seviyeleri.

Fasya germe terapisi, temel olarak, germe teknikleri ve bunların anatomi ve vücudunuzun fizyolojisi üzerindeki etkileri hakkında her şeyi bilen eğitimli bir uygulayıcı ile gerçekleştirilir. Gücünüzü ve hareketliliğinizi geliştirmek için tasarlanmış esneme yöntemleriyle tüm bunları hedeflemek için yapılmaktadır. Ağrısızdır ve genellikle siz bir masaj masasına uzanırken yapılır. Hepsinden iyisi, anında sonuç verir.


Evde Masaj

Fasya Germe Terapisinin Faydaları

  • Ağrı Yönetimi

Fasyanız verimli çalışmıyorsa, tüm vücudunuzda ağrıya neden olabilir. Gerginlik duruşunuzu ve kaslarınızın çalışma şeklini etkileyerek yaralanma ve istenmeyen ağrı riskinizi artırabilir. Fasya germe terapisi sayesinde esnekliğin artması bu streslerin giderilmesine yardımcı olur.

  • Dolaşım İyileştirme

Fasya germe terapisi kan akışını iyileştirir ve bu da kaslarınızdaki gerilim miktarını azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz veya atletik olaylardan kurtulmak için mükemmeldir ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak size daha fazla enerji verir ve vücudunuza daha fazla oksijen girmesini sağlar.


Diğer faydaları arasında kas dengesi, artan esneklik, daha iyi duruş, daha iyi kas işlevi, eklemlerde daha az dekompresyon, artan zindelik ve atletik performans ve artan güç bulunur. Germe tedavisinin ayrıca yaşlanmanın etkilerini azalttığı ve kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu (egzersiz sırasında daha fazla hareket aralığına izin vererek) bilinmektedir.


Fasya germe terapisi için rezervasyon yaptırdığınızda, masaja benzer şekilde başladığını göreceksiniz. Önce tıbbi geçmişinizin ayrıntılarını içeren bir form dolduracaksınız, ardından kısa bir değerlendirme yapacaksınız. Bunu takiben, bir masaj masasına uzanacaksınız ve terapistiniz, eklemlerinizi çevreleyen belirli kaslara ve bağ dokusuna odaklanarak vücudunuzu hareket ettirmeye başlayacak. Siz sadece arkanıza yaslanıp rahatlarken masaj terapistiniz bunu sizin için yapacaktır. Daha fazlasını öğrenmek veya bir seans rezervasyonu yapmak istiyorsanız, terapistlerimizle bugün iletişime geçmelisiniz.


Comments


bottom of page