top of page

Fasya Nedir ve Masaj Terapisi ile Nasıl Tedavi Edebilir?


Fasya Nedir ve Masaj Terapisi ile Nasıl Tedavi Edilebilir?

Fasya, her organı, sinir lifini, kası, kemiği ve kan damarını yerinde tutarak vücudunuz için çerçeve sağlayan bir bağ dokusudur. Siz hareket ettikçe esneyecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, sınırlı fiziksel aktivite, ameliyat, yaralanma veya aşırı çalışma fasyanızı bozabilir. Kaslarınızın etrafını sıktığında ağrı ve hareket kısıtlılığı yaşayabilirsiniz. Sınırlı hareketlilik, organ işlevinizi ve vücut sistemlerinizi bile etkileyebilir.


Fasyanın İşlevi Nedir?


Vücudunuz çoğunlukla sudan oluşur. Fasya vücudunuzdaki suyu diğer vücut dokularınızla birlikte yapılandırılmış bir ağ halinde düzenler. Aynı zamanda kaslarınızı sarar, vücudunuzdaki tek tek hücreleri kaplar ve aynı anda hareket, esneklik ve doku adaptasyonu sağlarken vücudunuza form verir. Bu nedenle, yediğiniz yiyeceklere yer açabilir, kilo alabilir veya daha büyük kaslar oluşturabilirsiniz.


Fasyanın Ana Bileşenleri Nelerdir?


Fasya kollajen ve öğütülmüş madde içerir. Kolajen, stres ve gerilim altındayken düz giden ve fasyanıza yapısal mekanik özelliklerini veren dalgalı lif demetlerinden oluşur. Zemin maddesi ise fasyanıza nem, destek, yağlama ve besin sağlayan ve kolajeniniz arasındaki boşlukları dolduran jel benzeri bir maddedir.


Fasyam Düzgün Çalışmadığında Ne Olur?


En iyi şekilde çalışan fasya, her hareketinizde sorunsuzca hareket eder ve kayar. Ancak kötü duruşunuz, hareketsiz yaşam tarzınız, enfeksiyon, iltihaplanma veya ameliyat nedeniyle uzun süre sürekli olarak kısaldığı bir konumda olduğunda, sıkılaşıp kısalır ve fasyal kısıtlamalara, gerginliğe ve ağrıya neden olur.


Vücut bölümlerinizden biri düzgün çalışmıyorsa, vücudunuz telafi stratejileri oluşturabilir. Örneğin, dizinizde fasyal kısıtlama varsa, sınırlı hareket, bükülme, aşırı hareket veya hareket ederken ağırlığınızın anormal aktarımı nedeniyle ayak bileklerinizde ve kalçalarınızda zorunlu bir kompanzasyona ve optimal olmayan hareketlere yol açacaktır.


Zamanla ek telafi stratejileri yapılır ve vücudunuzun büyük bölümlerinde bir katman etkisi yaratılır. Vücudunuz genellikle belirli bir süre için telafilerin üzerine çıkabileceğinden, hemen yaralanmayabilir veya rahatsızlık hissetmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, vücudunuz sonunda basit bir aktivite ile bile yaralanmanın meydana gelebileceği bir noktaya gelir gelmez çok küçük bir tetikleyiciden ağrı hissedebilirsiniz.


Evde Masaj

Fasya Masaj Terapisi ile Nasıl Tedavi Edilir?

Fasiyal gerginlik yaşıyorsanız, profesyonel bir masaj terapistiyle iletişime geçebilirsiniz. Faysa için en uygun terapilerden biri olan derin doku masajı, kaslarınızdaki kan akışını uyaran, hücre yenilenmesini destekleyen ve iltihabı hafifleten teknikler kullanır. Ayrıca kaslarınıza ve bağ dokularınıza doğrudan baskı uygulayarak vücudunuzdaki gerginlik veya spazmlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.


Fasya, vücudunuzun hayati bir parçasıdır ve fasyal sisteminiz gerektiği kadar optimum şekilde çalışmadığında, hareketinizi kısıtlayabilecek, organlarınızı ve vücut sistemlerinizi etkileyebilecek ve genel yaşam kalitenizi etkileyebilecek gerginliğe ve ağrıya neden olabilir. Fasya ile ilgili bir problem yaşadığınızda öncelikle doktorunuzla iletişime geçin. Ciddi bir probleminiz olmadığında doktorunuz size masaj terapisi de önerecektir. Fasya problemlerinizi tedavi ettirmek için masaj terapistlerimizle hemen iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.


コメント


bottom of page