top of page

Fibromiyalji Ağrısını Yönetmek için Masajı Kullanma


Fibromiyalji Ağrısını Yönetmek için Masajı Kullanma

Fibromiyalji, vücudun birçok yerinde ağrıya, kas sertliğine ve hastayı yorgun hissetmesine ve uyumakta zorluk çekmesine neden olur. Neyse ki, masaj terapisi, kasları gevşeterek, dolaşımı iyileştirerek ve eklem ağrısı ve hassasiyetini yumuşatarak fibromiyalji semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir.


Fibromiyalji Nedir?


Fibromiyalji, yaygın kronik ağrı, eklem hassasiyeti, yorgunluk, uykusuzluk, hafıza kaybı ve duygudurum değişikliklerine neden olan bir grup duruma verilen isimdir. Fibromiyalji bir hastalık değildir, daha çok yönetilebilen bir grup klinik sendromun parçasıdır.


Neyse ki, fibromiyalji yaşamı tehdit etmez ve eklem veya kas bozulmasına neden olmaz. Bununla birlikte, semptomlar değişken olduğundan günlük yaşamı ve refahı olumsuz etkileyebileceğinden, hasta için bir zorluk teşkil eder. Fibromiyaljinin bilinen bir nedeni yoktur, ancak genetiğin yanı sıra duygusal veya fiziksel stres veya ağrı gibi belirli tetikleyicilerde rol oynadığından şüphelenilmektedir.


Masaj, Fibromiyaljiyi Yönetmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Fibromiyalji hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkileyen bir dizi farklı semptomdan oluştuğundan, en iyi tedavilerden biri tamamlayıcı ve alternatif tedaviler olabilir. Fibromiyalji hastaları tarafından yaygın olarak kullanılan bir tedavi şekli masaj terapisidir. Masaj, vücutta ağrının yaşandığı bölgelere özel terapötik tekniklerin uygulanması yoluyla fibromiyalji semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilir. Stres fibromiyalji hastalarında semptomları tetikleyebileceğinden, zihni rahatlatmak ve stresi serbest bırakmak için de kullanılır. Fibromiyalji semptomlarını yönetmek için çok etkili olabilecek birkaç masaj stili vardır. Bunlar:

  • Miyofasyal Gevşetme Masajı

Bu masaj tekniği, derinin altındaki bağ dokusu bandı olan fasya'yı elle germeye odaklanır. Bu, kas ağrısını ve gerginliğini giderir ve kan akışını iyileştirir, daha iyi dolaşımı uyarır ve kaslara ve eklemlere daha fazla sıvı getirir.

  • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, derin, yavaş ve pürüzsüz vuruşlar kullanarak kasın daha derin katmanlarını hedefler. Bu masaj türü özellikle kronik kas gerginliğinin giderilmesinde ve düğümlere, kas çekilmesine ve baş ağrılarına neden olan tetik noktaların hedeflenmesinde faydalıdır.

  • İsveç Masajı

Fibromiyalji hastaları için zihinsel ve duygusal stres ve kaygı semptomları ağırlaştırabilir ve bu da sindirim sisteminin bozulmasına yol açabilir. İsveç masajı, vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etki yaratmak için hafif vuruşlar kullanan rahatlatıcı bir masaj terapisidir. Bu, daha sonra normal sindirim fonksiyonunu geri kazanmaya yardımcı olabilecek stresi azaltmaya yardımcı olur.

  • Lenfatik Drenaj Masajı

Manuel lenfatik drenaj, lenf sıvısını doğal olarak boşaltmayı, ağrıyı azaltmak için dolaşımı teşvik etmeyi ve bağışıklık sistemini tüketebilecek ve uykuyu olumsuz yönde etkileyebilecek vücuttaki atık ürünleri ortadan kaldırmayı amaçlar.


Masaj

Nitelikli bir masaj terapisti, fibromiyalji semptomlarınızı en iyi hangi masaj biçiminin yöneteceğini belirlemeye yardımcı olabilir. Bunu size semptomlarınız, ağrı düzeyiniz ve diğer genel sağlık endişeleriniz hakkında sorular sorarak yapacaklardır.


Vücudunuzun hassasiyet seviyelerine ve hassas bölgelerine bağlı olarak, masaj terapistiniz yukarıdaki tekniklerin bir kombinasyonunu uygulayabilir veya zihni sakinleştirmeye ve enerji seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olmak için sadece bir gevşeme masajı kullanabilir. Fibromiyalji, hafif ila kronik kas ve eklem ağrısına neden olduğundan, terapistinizle ne kadar baskının rahat olduğu konusunda iletişim kurmanız önemlidir.


Masaj terapisi sizi rahatlamış hissetmenizi sağlayacak ve süreç vücut için yatıştırıcı olacaktır. Tedavinizden sonra daha tazelenmiş hissedebileceğinizi ve daha az ağrı hissedebileceğinizi göreceksiniz.


Comments


bottom of page