top of page

Fibromiyalji İçin Ağrı Kesici Alternatifler


Fibromiyalji İçin Ağrı Kesici Alternatifler

Fibromiyalji ağrısı vücutta yaygındır ve bir epizod yaşarken gün boyunca çalışmayı zorlaştırır. Şu an itibariyle, fibromiyalji hastalarında ağrının kaynağı olarak tanımlanan altta yatan bir tıbbi durum yoktur. Her kişinin durumu benzersiz olduğundan, fibromiyalji ağrı kesici bulmak, en iyi sonucu veren rejimi bulana kadar çeşitli ağrı kesici seçenekleri denemek anlamına gelebilir.


İnsanların fibromiyalji ağrısını nasıl hafifleteceklerini öğrenmek için fibromiyalji geliştirdiklerinde bir doktora görünmeleri gerekecektir. Doktor önce fizik muayene yapacak ve yaygın ağrıya neden olabilecek diğer tıbbi durumları ekarte etmek için kan testleri isteyecektir.


Fibromiyalji teşhisi konulduktan sonra, tipik fibromiyalji tedavi planı kişisel bakım, reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar ve belki de fizik tedaviyi içerecektir. Fibromiyalji ağrısı arayan bazı hastalar için rahatlatıcı doğal tedaviler tercih edilir. En iyi sonucu veren bir plan geliştirmek için birçok tedavi seçeneği ve tercihini doktorlarla tartışmak önemlidir.


Ağrı yoğun ve kalıcı olmadıkça, reçeteli fibromiyalji ağrı kesiciler genellikle denenen ilk seçenek değildir. Fibromiyalji hastaları önce reçetesiz satılan ilaçları deneyebilir. Eğer işe yaramazlarsa, doktor daha güçlü bir reçeteli ilaç önerecektir. Reçeteli ilaçların ötesinde, fibromiyalji ağrısının giderilmesi için üç tıbbi tedavi kategorisi masaj, fizik tedavi ve bilişsel-davranışçı terapidir.


Fizik tedavi, hastaların kas ve eklem esnekliğini artırabilecek egzersiz türlerini öğrenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca hastanın dayanıklılık ve güç oluşturmasına yardımcı olur. Fizik tedavi, ağrıyı artırabilecek omurga çevresindeki sıkı kaslar gibi sorunları da ele alabilir.


Kronik ağrı, biyokimyasal dengesizlikleri ve ağrı sinyalini içeren birçok faktör tarafından yönlendirilir. Aynı zamanda beyindeki ağrı algısı ile de ilişkilidir. Bilişsel-davranışçı terapi, insanların ağrı farkındalığını artıran olumsuz düşünce kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olur. Bazı araştırmacılar, fibromiyalji hastalarının beyinde ağrıya karşı artan bir duyarlılığa sahip olabileceğine inanmaktadır.


Masaj, vücutta ağrının yaşandığı bölgelere özel terapötik tekniklerin uygulanması yoluyla fibromiyalji semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilir. Stres fibromiyalji hastalarında semptomları tetikleyebileceğinden, zihni rahatlatmak ve stresi serbest bırakmak için de kullanılır.


Evde Masaj

Fibromiyalji İçin Doğal Çözümler


Fibromiyaljiden muzdaripken egzersizi bırakmak cazip gelebilir, ancak bu kesinlikle yanlış olan şeydir. Egzersiz daha iyi uykuya, kas esnekliğine ve daha düşük strese katkıda bulunur. Yürüme ve bisiklete binme gibi düşük etkili aerobik aktiviteler genellikle faydalıdır. Su destek sağladığı için su aerobiği ve yüzme de önerilir. Aerobik egzersizler fibromiyalji ağrısı için ideal bir tedavidir. Aerobik egzersizler, diğer faydalarının yanı sıra oksijen akışını iyileştiren kalp atış hızını artırır. Fibromiyalji ağrı kesici için doğal ilaçlar ayrıca şunları içerir:

  • Sağlıklı bir kiloyu korumak,

  • Dengeli beslenme yemekleri yemek,

  • Masaj,

  • Akupunktur,

  • Gevşeme stratejileri – derin nefes egzersizleri, meditasyon, ilerleyici kas gevşemesi vb.,

  • Yoga.

Fibromiyalji ağrısının nedeni tam olarak belirlenemediği için tek bir tedavi planı mevcut değildir. Ancak hastanın en iyi sonucu veren seçeneklerin karışımını bulana kadar çeşitli tedavileri denemeye devam etmesi önemlidir.


Comentários


bottom of page