top of page

Fibromiyalji Tedavisi için En İyi Masaj Türü Hangisidir?


Fibromiyalji Tedavisi için En İyi Masaj Türü Hangisidir?

Fibromiyalji, sürekli ağrı, yorgunluk ve duyguları yönetme sorunları gibi bilişsel sorunlarla karakterize kronik bir durumdur. Yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir, ancak en sık 30 ila 50 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Tedavi edilebilecek bir hastalıktan ziyade, yönetilmesi gereken devam eden bir sendromdur. Hayatı tehdit edici olmasa da bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olabilir.


Fibromiyaljinin tetikleyicisi hala tartışma konusu olmaya devam etmektedir, ancak beyindeki kimyasalların dengesizliğinden kaynaklandığı ve bunun da sinir sisteminin ağrıyla başa çıkma şeklini etkilediği düşünülmektedir. Bazen aşağıdakiler gibi belirli bir zorlu olay tarafından tetiklenebilir: enfeksiyon, hastalık, üzücü veya stresli bir olay vb.


Bazı tahminlere göre 20 kişiden 1'inin fibromiyalji deneyimine sahip olduğunu düşündüren yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, çok çeşitli potansiyel semptomları nedeniyle tanımlamak zor olabilir.


Fibromiyalji için Masajın Faydaları Nelerdir?


Fibromiyalji tüm vücudunuzu etkileyebilir, kaslarda ve eklemlerde devam eden sorunlara neden olabilir, bu nedenle hastalar masajı doğal bir ağrı yönetimi tekniği olarak kullanmayı tercih ederler. Bir masaj kaslarınızı gevşetebilir ve eklemlerinizi gevşetebilir, bu nedenle fibromiyalji ile ilişkili semptomların hafifletilmesinde çok etkili olabilir. Masajın diğer yararlı faydaları şunları içerebilir:

  • Baş ağrısından kurtulmak,

  • Geliştirilmiş uyku,

  • Anksiyete ve stres semptomlarını hafifletmek.

Evde Masaj

Fibromiyalji için En İyi Masaj


Fibromiyalji tedavisi için en iyi masaj çeşidini belirlemek önemlidir ve semptomlarınıza duyarlı bir teknik seçmelisiniz. Etkili olduğu tespit edilenlerden bazıları şunlardır:

  • Refleksoloji : Ayak ve ellerdeki noktaları uyararak tüm vücut gevşetilebilir. Bu tür bir tedavi kısa süreli hafif basınç patlamaları uygular ve ağrıya veya rahatsızlığa neden oluyorsa her zaman daha azını isteyebilirsiniz.

  • İsveç Masajı : Uzun vuruşlar, yoğurma ve değişken basınç kullanan bu teknik, tüm vücutta, belirli gerginlik alanlarına konsantre olarak kullanılabilir.

  • Kranial-sakral tedavi: Kafatasının kilit bölgelerine ve alt omurganın çevresine basınç uygulayarak, omurilik sıvısının akışı araştırılabilir ve genel kas fonksiyonunuzu iyileştirebilir.

Ağrı kesici bir tedavi olarak masaj yaptırmaya karar verirseniz, belirli semptomlarınız için en iyi tedavi yöntemi üzerinde anlaşmak için önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ayrıca şunları yapmanız önerilir: Önce ve sonra bol su için, vücuttan salınan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Tedavinin ayrıntılarını başlamadan önce terapistinizle tartışın, özellikle hassas alanların farkında olduklarından emin olun. Herhangi bir değişiklik olursa veya çok fazla acı çekiyorsanız, masaj boyunca iletişim kurmaya devam edin.


Daha sonra dinlenin ve çok erken başka bir tedaviye acele etmeyin. Kaslarınızın üzerlerinde yapılanlara tepki vermesine izin verin. Bu, vücudunuzun size ihtiyaç duyduğunu söylediği şeyleri takip etmenize yardımcı olacaktır. Düzenli randevuları düşünün. Tek seferlik bir seans kesinlikle yardımcı olabilirken, masajın etkileri kümülatif olabilir, bu nedenle rutin bir tedavi, uzun süreli kronik ağrınızı yönetmenize yardımcı olmada daha etkili olabilir.


Comentarios


bottom of page