top of page

Fıtıklaşmış Diskiniz Olabilir Mi?


Fıtıklaşmış Diskiniz Olabilir Mi?

İnsanların yaşadığı en yaygın omurga sorunlarından biri fıtıklaşmış disktir. Omuriliğin üç ana bölgesinden herhangi birinde fıtıklaşmış disk oluşabilir ve uyuşukluktan yoğun ağrıya kadar çeşitli semptomlara yol açabilir. Fıtıklaşmış diskin yerini tam olarak belirlemek ve uygun tedavi planını geliştirmek için doktorun uygulayabileceği bir dizi teşhis prosedürü vardır.


Fıtıklaşmış Disk Nedir?


Omurga, süngerimsi disklerle ayrılan omur adı verilen bir dizi kemikten oluşur. Süngerimsi diskler sert bir dış katmana ve iç jöle benzeri bir malzemeye sahiptir.

Fıtıklaşmış disk, diskin lifli dış kısmı yırtıldığında gelişir ve disk çökerken yumuşak merkez dışarı itilir. Fıtık diskler, omurganın servikal (boyun), torasik (üst sırt ve karnın en uzun bölgesi) ve lomber (bel) bölgeleri olarak adlandırılan üç bölgesinden birinde meydana gelir. Herkes boyunda, sırtta veya omurga kolonunun alt kısmında fıtıklaşmış disk geliştirebilir.


Fıtıklaşmış Disk Nasıl Hissedilir?


Fıtıklaşmış diski olan kişilerde semptomlar olabilir veya olmayabilir. Bazı kişilerde hiçbir semptom görülmez, ancak bu, göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, semptomları yaşayan birçok insan vardır. Omuriliğin merkezinde omuriliği ve omurilik sinirlerini tutan omurilik kanalı bulunur. Disk çöktüğünde ve yumuşak merkez dışarı itildiğinde, sinirler genellikle tahriş olur. Fıtıklaşmış bir diskin en yaygın yeri alt sırttır, bunu boyun izler. Fıtıklaşmış diskin belirtileri biraz değişebilir ve şunları içerir:

 • Ağrı – Alt sırttaki fıtıklaşmış bir disk çok ağrılı olabilir. Bu durumda en kötü disk fıtığı ağrısı kalça, baldır ve uylukta hissedilir ve hatta ayağa vurabilir. Sorun boyunda ise ağrı genellikle kol ve omuzdadır.

 • Kas zayıflığı – Sinirler kasların çalışmasını sağlar. Bir sinir etkilendiğinde, bir veya daha fazla kas zayıflayabilir. Sonuç, kişi yürümekte veya eşyaları kaldırmakta zorluk çekebilir.

 • Karıncalanma veya uyuşma – Vücudun sinirlerin hizmet ettiği kısımları karıncalanma veya uyuşukluk yaşayabilir.

Herkes fıtıklaşmış disk belirtileri yaşamaz. Fıtıklaşmış bir diskleri olduğunu asla keşfedemezler veya başka bir sorun için tedavi gördüklerinde bunu öğrenirler.


Fıtıklaşmış Disk Nasıl Onarılır?


Tüm semptomlar tıbbi müdahaleye ihtiyaç olduğunu gösterse de hastaları doktora gitmeye iten şey genellikle ağrıdır. Boyunda, sırtta veya belde fıtıklaşmış disk ilk önce aşağıdakileri içeren bir dizi test yapılarak teşhis edilir:

 1. Nörolojik muayene,

 2. Röntgen, BT taraması, MRI veya miyelogram gibi görüntüleme testleri,

 3. Sinir iletim testleri.

Doktor fıtıklaşmış diski tanımladıktan sonra, bir sonraki adım onu ​​tedavi etmek için bir plan tasarlamaktır. Fıtıklaşmış bir diskin tipik semptomları olan insanlar elbette endişelidir ve fıtıklaşmış bir diskin nasıl düzeltileceğini bilmek isterler. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Egzersizler – Fıtıklaşmış disk egzersizleri yapmak tedavi planının önemli bir bileşenidir. Omurgadan mümkün olduğunca fazla baskı almak için kasları, tendonları ve bağları güçlendirmek için tasarlanmıştır.

 • Fizik tedavi ve Masaj – Bu tedavi, belirli hareketleri değiştirerek ağrıyı en aza indirmenin yollarını ele alır. Fizyoterapist ayrıca hastalara evde yapabilecekleri güvenli fıtıklaşmış disk egzersizlerinden bazılarını öğretebilir.

 • İlaçlar – En etkili ilaç türü, ağrı düzeyine ve etkilenen sinirlere bağlı olacaktır. Ağrı kesiciler, reçetesiz satılan ilaçlar, antikonvülsanlar, kas gevşeticiler ve kortizon enjeksiyonlarını içerir. Bazen narkotikler reçete edilir, ancak yalnızca bir tedavi planı tasarlanırken hastaya ağrıdan geçici bir rahatlama sağlamak için verilir.

 • Ameliyat – Sadece diğer tedavi seçeneklerine cevap vermeyen ve fonksiyon yeteneğini etkileyen yoğun ağrı veya uyuşukluk yaşamaya devam eden kişiler ameliyat için kabul edilir.

Fıtıklaşmış bir disk için tedavi planı, hasta ve doktor arasında ortak bir çabadır.


Masöz

Egzersiz ve Ağrı Kontrolü

Fıtıklaşmış disk ağrısını kontrol etmek için düzenli egzersiz yapmanın önemi göz ardı edilemez. Egzersizler şunları içerir:

 • Esneme egzersizleri,

 • Yoga ve Pilates,

 • Masaj terapisi,

 • Lomber stabilizasyon egzersizleri,

 • Omurga dekompresyonu,

 • Düşük etkili aerobik egzersizler.

Alt sırta baskı uygulayan mekik gibi bazı egzersizlerden kaçınılmalıdır. Amaç, ağrıyı en aza indirmek için fıtıklaşmış diskten etkilenen dokuları hedeflemektir.


bottom of page