top of page

Fiziksel Aktiviteler Artrit Ağrısını Azaltır mı Arttırır mı?


Fiziksel Aktiviteler Artrit Ağrısını Azaltır mı Arttırır mı?

Egzersiz artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bazı insanlar için şaşırtıcı olabilir. Çok fazla insan, düzenli bir artrit egzersiz programını izlemeleri gerektiğinde, ilk ağrı sancılarına teslim olur ve fiziksel aktivitelerini azaltır. Fiziksel aktivite eksikliğinin eklem artriti ile ilişkili ağrıyı artırması muhtemeldir ve daha hızlı eklem bozulmasına yol açabilir.


Artrit Nedir?


100'den fazla artrit türü vardır, ancak en yaygın iki tanesi osteoartrit ve romatoid artrittir. Farklı nedenlerle gelişirler, ancak tüm artritler vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. Eklem sertliği, yakında eklem ağrısının izleyeceği ilk artrit semptomlarından biridir.


Osteoartrit genellikle "aşınma ve yıpranma" artriti olarak adlandırılır. Eklem aşırı kullanımına bağlı olarak gelişen dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Eklemlerdeki kemikler arasında yastıklama görevi gören kıkırdak aşınır ve parçalanır. Ağrı, kemiklerin birbirine sürtünmesi, pürüzlü kıkırdak, zamanla gelişen kemikleri ve bazen eklem astarının iltihaplanması nedeniyle eklem kullanıldığında ortaya çıkar. Bu tip artrit özellikle yük taşıyan eklemlerde yaygındır. Örneğin diz artriti, yaşlanma, obezite ve hastalık nedeniyle milyonlarca insanı etkiler.


Romatoid artrit (RA) kronik otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı ve eklemi kaplayan dokunun (sinovyum) kalınlaşmasına neden olduğu bir iltihap hastalığıdır. RA ayrıca organ astarlarına da zarar verebilir. Bu da çok acı vericidir, ancak değişen inflamasyon ve remisyon dönemleri olabilir.


Bunlar sadece iki tip artrittir. "Artrit nedir?" sorusu ilk bakışta göründüğünden daha karmaşık bir cevap gerektirir. Bununla birlikte, önemli olan, diz ağrısı durumları da dahil olmak üzere çoğu artrit tipi için bir artrit tedavisi olduğudur.


Egzersiz ve Eklemler


Tüm eklemlerin düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Çok fazla insan, dizde artrit ile ilişkili ilk eklem ağrısını hisseder ve oturmak veya hareket etmekten kaçınmak ister. Bu genellikle yanlış olan şeydir, çünkü eklem kullanımı eksikliği eklem ağrısını artırabilir ve yepyeni bir dizi semptoma neden olabilir. Bunlar:

 • Eklemi kaygan tutan daha düşük sinovyum sıvısı üretimi,

 • Eklemi destekleyen tendon ve bağların zayıflaması,

 • Eklem yakınındaki kasların zayıflaması,

 • Artan yorgunluk,

 • Ekleme daha fazla yük ekleyen kilo alımı,

 • Artan kemik kaybı,

 • Eklem esnekliği kaybı.

Egzersiz her türlü artrite fayda sağlar. Eklem ağrısını kontrol altına almak için daha az fiziksel aktivite yapmak yerine, kişi fiziksel olarak daha aktif hale gelmelidir.


Masoz

Ağrının Kaynağını Belirleme


Tedavi edilmeyen artrit, sakatlığa yol açabilir. Artrit en yaygın diz ağrısı durumlarından biri olmasına rağmen, artritten sıklıkla etkilenen başka eklemler de vardır. Artrit, kalça ağrısı koşullarına ve omuz ve kol ağrısı koşullarına yol açabilir.

Artriti yönetmenin ilk adımlarından biri, eklem ağrısının nedeninin tam olarak belirlenmesini sağlamaktır. Bazen insanlar eklem ağrısının artrit olduğunu veya belirli bir kaynağa sahip olmayan ağrıları olduğunu varsayarlar. Örneğin, kalça ağrısı durumları aslında bir alt sırt tıbbi durumuna bağlı olabilir. Omuz ve kol ağrısı koşulları şunlardan kaynaklanabilir:

 • Artrit,

 • İltihaplı tendonlar,

 • Omuz veya boyunda sıkışmış sinir,

 • Kırık kemik,

 • Çekilmiş kas.

Bazen doktor, gerçek ağrı kaynağını belirlemek veya artrit veya dejenerasyon gibi durumlar nedeniyle faset eklemlerini tedavi etmek için faset eklem enjeksiyonu yapacaktır. Faset eklemler omurgadadır ve omurga esnekliğini sağlar.


Artriti Fiziksel Aktivite ile Tedavi Etmek

İdeal artrit tedavisi, eklem ve ilgili artrit tipine bağlıdır. Milyonlarca vakada hastalara, özellikle diz artriti için fiziksel aktiviteyi artırmaları veya rutinlerine orta derecede egzersiz eklemeleri tavsiye edilir. Hastalar, egzersizin artrit ağrısını sağladığı ve azalttığı birçok faydadan yararlanır. Önerilen egzersiz rutinleri artriti kötüleştirmez. Doktor muayenesi sonrasında ağrılarınızın azalması için size profesyonel bir terapist ile gerçekleştirebileceğiniz fizik tedavi veya masaj terapisi önerilebilir.


Comments


bottom of page