top of page

Fizyoterapi Çeşitleri

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Fizyoterapi-Cesitleri

Günümüzde bilinen birçok fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemleri bulunur. Her kişinin bireysel ihtiyaçlarına göre bu yöntemlerin hangisinin işe yarayacağı, fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri tarafından belirlenir. Fizyoterapistler tarafından da belirlenen yöntemler uygulanır. Bu uygulamalar çoğunlukla seanslar halinde yapılır.

Bilinen 8 fizyoterapi çeşitleri vardır. Bunlar;Egzersiz:


Egzersiz en sık kullanılan, kas ve iskelet sisteminin güçlendirilmesi hedeflenen fizyoterapi çeşididir. Felç geçiren kişilerde çalışmayan organların hareket kabiliyetinin arttırılması, total hareket kaybını engellemek için, kırık ve alçı uygulamalarının ardından oluşan eklem açıklığı kısıtlanmasını düzeltilmesinde, çeşitli sinirsel veya kas hastalıklarında gelişen kas dokusunun zayıflıklarında dokuları kuvvetlendirmek için kullanılan yöntemdir.


Aktif ya da pasif olarak kas grupları manuel ya da egzersiz aletleriyle kas grupları hedef alınarak programlı olarak çalıştırılır. Duruş bozukluklarına bağlı olarak ağrıların giderilip, kasların kuvvetlendirilmesine yönelik olarak da egzersiz yöntemleri kullanılabilir.


Termoterapi:


Isı ile tedavi anlamına gelir. Fizik tedavi uygulamalarında sıkça uygulanan bir yöntemdir. Özellikle ağrılı bölgelerde yüzeysel veya derin ısı uygulamaları sıcak su, termal paketler, kısa dalgalı radyasyon, yüksek frekanslı elektrik akımları, ultrasound veya mikrodalga, güneş ışınları ya da parafin banyosu kullanılarak dokuların ısıtılması yöntemine dayanır. Dokulara etki eden ısının ağrı giderici özelliği bulunur. Ayrıca ödem çözücü, kan akımını ve sinir iletim hızını da arttırıcı etkileri vardır.


Manuel Terapi:


Manuel tedavi, herhangi bir ekipman, ısı ya da ışın kaynağı kullanılmadan direkt ellerle uygulanan tedavi yöntemidir. Manuel terapi ağrıları azaltmakta, dolaşım hızını arttırmakta ve kas spazmlarını engellemede oldukça etkili bir yöntemdir.


Elektroterapi:


Elektroterapi de alçak veya yüksek voltajlı elektrik akımı kullanılır. Ağrıyı ortadan kaldırmak amaçlanır. Bunun yanı sıra sinir hasarı gelişmiş olan dokularda elektrik akımıyla, sinir iyileşmesinin uyarılması ve hızlandırılması elektroterapi yöntemiyle yapılır. Elektrik akımının uygulandığı bölgelerde ödem azalır ve kan dolaşımı artar.


Fototerapi:


UV ışınları ve lazer ile sağlıksız bölgelere uygulanan bir tedavi yöntemidir. En sık kullanıldığı alan yenidoğan döneminde ortaya çıkmış olan sarılık tedavisidir. Derin dokularda ısı artışı sağlanarak kullanılabilmektedir.


Hidroterapi:


Su ile yapılan tüm fizyoterapi yöntemleri bu gruba dahildir. Suyun iyileştirici gücü uzun zamandır bilinmektedir. Sıcak su küveti, kaplıcalarda sıcak su tedavileri de hidroterapi yöntemleri arasına girer. Dokularda yara dokusunun gelişimini azalttığı, oluşan ağrıları azaltıp, iyileştirmeyi de arttırdığı bilinir.


Mekanoterapi:


Türlü ekipmanlar kullanılarak bel ve boyun bölgesinde çekme hareketleri ve baskı uygulandığı bir tedavi şeklidir.


Kriyoterapi:


Son zamanlarda çok popüler hale gelen bu yöntem ağrılı bölgeye uygulanan soğuk su paketi, buz torbası, sprey ve soğuk kompresler ile uygulanan bir fizyoterapi çeşididir. Derin dokuların soğutulup, hücresel metabolizmayı azaltarak, kan dolaşımının ve bağ dokularının iyileşme artışını hedefler.


Bu fizyoterapi çeşitleri, kas, iskelet ve sinir sisteminin birçok hastalığında kullanılır. Fizyoterapi çeşitleri, fizyoterapi ve rehabilitasyon sağlık bilimleri alanında en vazgeçilmez tedavi yöntemleridir.

Comments


bottom of page