top of page

Kuyruk Sokumu Ağrısı


Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?


Kuyruk sokumu, omurganın dibinde bulunan kısa bir kuyruğa benzeyen küçük, üçgen yapıda bir kemiktir. Kuyruk sokumu, bağlar ve kaslar için bir bağlantı noktasıdır. Ayrıca pelvik bölgedeki bazı kaslarının yerleştirme noktası işlevi de görür.


Leğen kemiğindeki organları alttan destekleyen ve kasların birleşme noktası olan kuyruk sokumu, aynı zamanda oturma pozisyonundaki bir kişiyi destekleme ve sabitleme işlevi görür. Kuyruk sokumu ağrısı bir yaralanmadan sonra ortaya çıkabileceği gibi kimi zamanda herhangi bir neden olmadan da görülebilir.


Kuyruk sokumu ağrısı kalçalara, uyluk kemiğine ve rektuma kadar yayılabilir. Oturmayı zorlaştırır, egzersiz esnasında ağrı yaratabilir ve uyku problemlerine neden olabilir. Doğru bir tedavi yönetimi ile kuyruk sokumu ağrısı kontrol altına alınarak ağrıdan kaynaklanan olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?


Kuyruk sokumu ağrısı, düşmeye bağlı olarak yaralanma, sert bir yerde uzun süre oturma, dokuların yapısının bozulması, eklem problemleri, pelvik işlev bozukluğu ve doğum gibi sebeplerden ortaya çıkabilir


Kuyruk sokumu ağrısı, oturma pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna geçerken veya uzun süre ayakta kalmak gibi belirli durumlarda keskinleşir. Bağırsak hareketlilikleri ve cinsel ilişki esnasında da ağrı çoğalabilir. Regl dönemlerinde kuyruk sokumu ağrısı da oldukça rahatsız edici olabilir.Masoz


Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?


Kuyruk sokumu ağrısı çoğunlukla birkaç hafta veya ay içinde kendi kendine düzelebilir fakat uzun süreli ağrılarda mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz fiziksel bir problem kırık, yapısal bir bozukluk veya nadiren de olsa bir tümör olup olmadığını öğrenebilmek için röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme yaptırmanızı önerebilir.


Kuyruk sokumu ağrısı için çoğunlukla uygulanan tedaviler şunlardır:

  • Fizik tedavi: Fizyoterapist, pelvik rahatlatma egzersizleri, derin nefes ve tam rahatlama tekniklerinin nasıl yapıldığını ve ağrıya iyi gelen teknikleri öğretebilir.


  • Masaj terapisi: Eğer tıbbi müdahale gerektiren bir durum yok ise, kuyruk sokumuna bağlı olan kaslara masaj yapmak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.


  • İlaç: Kuyruk sokumu bölgesine yapılan bölgesel anestezi ile bir süre ağrı hafifletilebilir. Bazı psikiyatri ilaçları da kuyruk sokumu ağrısını hafifletmeye fayda sağlar.


  • Ameliyat: Kuyruk sokumu cerrahi müdahale ile alınır. Kuyruk sokumu ağrısında cerrahi müdahale seçeneği en son olarak tercih edilir. Diğer tüm tedaviler başarısız olduğunda uygulanabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisinde Masajın Rolü

Kuyruk sokumu ağrısı genellikle destekleyici bir tedavi kısa sürede çözümlenebileceği gibi bazen de uzun bir süreçte devam edebilir. İyileşme süresini hızlandıran masaj tedavisi kuyruk sokumunda ortaya çıkan ağrıların azaltılmasına destek verir. Manuel terapi ve terapötik egzersizler, kuyruk sokumu ağrısı için kullanılan tedavi tekniklerinden bazılarıdır. Masaj, kuyruk sokumu ağrısı olan hastalarda problemlerinin azaltılması ve kuyruk sokumu bölgesinin normale dönmesine destek verir.

Comments


bottom of page