top of page

Gelişimsel Travma Nedir ve Masaj Nasıl Yardımcı Olur?


Gelişimsel Travma ve Masaj


Gelişimsel Travma Nedir?


Gelişimsel travma bozukluğu kronik istismar, ihmal veya tipik olarak evde meydana gelen diğer olumsuzluklar gibi çocukluk çağı travmalarını tanımlamak için en yaygın olarak kullanılan bir terimdir.


Bir çocuğun ilk yıllarında meydana gelen olaylar tipik olarak en sert etkilere sahiptir, ancak ergenlik öncesi veya ergenlik çağındaki çocuklar bile onları etkileyebilecek travmalar yaşayabilir. Bu durumlar, yaşamları boyunca nasıl ilerlediklerini etkileyen bir dizi duygusal, bilişsel ve fiziksel hastalığa neden olur.


Gelişimsel travma bozukluğu sırasında veya nedeniyle gerçekte olan şey, çocuğun beyin gelişiminin bozulmasıdır. Beynimizin alt kısımları, hayatta kalmaya ve strese tepki vermeye adanmış işlevlerden sorumludur. Beynin üst kısımları, yürütücü işlevler olarak bilinen şeylerden sorumludur. Beynimizin üst bölümlerinin düzgün gelişimi, aslında alt bölümlerin tam gelişimine bağlıdır.


Gelişimsel travmalar için gerçek bir tedavi yoktur. Gelişimsel travma ile başa çıkmak, benzersiz yaklaşımlar ve en önemlisi zaman gerektirir. Gelişimsel travmadan muzdarip olanlar için etkileri hafifletmeye veya tersine çevirmeye yardımcı olmak için kullanılan bazı yaygın terapiler vardır.


Gelişimsel travma bir bulmaca gibidir ve onu tedavi etmenin en etkili yolu, sorunu bir bütün olarak ele almaya çalışmak yerine farklı parçaları tek tek hedeflemektir.

Böyle bir parça, gelişimsel travmadan muzdarip olanlar arasında çok yaygın olan temel bağlanma sorunlarıdır . Gelişimsel travma bozukluğu olan hastalarla çalışırken, profesyoneller genellikle ilk önce bu bağlanma sorunlarını hedeflemeye çalışırlar.


Masaj terapisinin çok çeşitli fiziksel ve zihinsel faydaları olduğu yaygın olarak bilinir ve çeşitli yaralanmaları, hastalıkları ve bozuklukları tedavi etmek için kullanılır. Masaj terapisinin, gelişimsel travmadan muzdarip bireyler için tedavinin bir parçası olarak da kullanılabilir.


Masaj

Masaj Terapisi Tedaviye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj terapisinin travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde nasıl kullanıldığına benzer şekilde, gelişimsel travma hastalarının tedavi sürecinde de yardımcı olabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, gelişimsel travmayı bir bütün olarak tedavi etmek için tek bir terapi türü yeterli değildir, ancak her biri belirli semptomların, etkilerin vb. giderilmesinde rol oynar.


Gelişimsel travmadan muzdarip bireyler genellikle uyku bozuklukları, kronik ağrı, anksiyete, depresyon ve migren gibi semptomlardan gösterir. Masaj terapisi, diğer durumlarda bu tür sorunları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Bu gibi semptomları azaltmak, sorunun kökten tedavi etmeyebilir, ancak bireyin acısını hafifletebilir. Tabii ki, farklı semptom türleri farklı masaj terapisi gerektirir ve masaj terapisiyle ilişkili belirli riskler de vardır ancak bu nedenle bu tür tedaviye geçmeden önce bir tıp uzmanına danışmak önemlidir.


Kendiniz veya tanıdığınız biri gelişimsel travma geçiriyorsa, sağlık uzmanınızla konuşun ve masaj terapisinin sizin veya sevdiklerinizin yaşayabileceği bazı fiziksel ve duygusal semptomları hafifletmeye başlamak için uygun bir yol olup olmadığını öğrenin.

Comentários


bottom of page