top of page

Gençlik Sırları Shiatsu Masajında Saklı


Gençlik-Sırları-Shiatsu-Masajında-Saklı

Kaşlar, üst göz kapakları ve dış köşelerinin aşağı inmesi ile kırışıklar kendini belli etmeye başlar. Aynaya baktığımızda bizi üzgün ve yorgun gösterdiklerinden gözlerimiz yaşımızı da ele veriyor. Fakat shiatsu adı verilen özel bir kapın masaj uygulaması, göz çevresindeki bölgeyi gençleştirme eski durumuna tekrar geri getirme konusunda katkı da bulunabilir.


Shiatsu diğer masaj çeşitlerinden ayıran şey ise yüzdeki belli noktalara basmak. Genellikle japon kadınları aracılığı ile gerçekleştirilen bu yöntem onların sırları olarak görülüyor. Japon tıbbı aracılığı ile de kabul edilen ve yalnızca yaklaşık bir dakika süren bu masajı akşamları, sabahları ve gözlerinizi yorgun hissettiğiniz her zaman uygulayabilirsiniz.


Shiatsu Ne Anlama Geliyor?


Masaj uygulamasının adı baskı ve parmak anlamına gelen 2 japonda sözcükten gelmektedir. 20. Yüzyılın başında Namikoshi aracılığı ile meydana gelen bu masaj, anatomi bilgisine ve Tibet tıbbının sırlarına dayanarak, artar tedavisinde de kullanılırdı. Bu kolay ve etkili olan yöntem japon halkı aracılığı ile beğenildi ve japon tıbbı tarafından da resmen tanınan hale geldi. Kozmetoloji alanı dahil Japonya’da hala aktif olarak kullanılmakta, uygulanmaktadır. İlginçtir ki, bu yöntemin yazarı 95 yaşına kadar yaşamış ve yaşamının geri kalanında gerçek yaşından çok daha da genç görünmüştür.


Peki Shiatsu Nasıl Çalışıyor?


Vücudunda ve yüzünde, basıldığında kanın ve lenf sıvısının daha da iyi dolaşımına katkı da bulunan bazı noktalar bulunmaktadır. Aynı zamanda dokulardaki metabolizmayı hızlandırır ve daha etkili olmasını sağlar. Bu sebeple, vücut gençleştirme doğal süreci de başlamış olur. Hafif bir rahatsızlık hissetmek adına orta yoğunlukta basınç uygulamalısınız. Shiatsu masajı sayesinde kaslarınızın güçlenmiş olduğunu, kırışıklıklarınızın azaldığını, cildinizin elastikiyetinin arttığını ve yağ üretiminin normalleştiğini de gözlemleyeceksiniz.Kaşları Kaldırmak


Basınç Alanı: İç, dış uçlar ve kaşların orta kısmı.

İşaret, orta ve yüzük parmaklarını bu noktalara yerleştirin ve basınç uygulayın. Hafif bir şekilde yukarı iterek bastırmaya devam edin. Bunun için yalnızca yaklaşık 7 saniyeye ihtiyacınız var.


Kaz Ayakları


Basınç Alanı: Gözlerin dış köşeleri.

İşaret parmaklarını gözlerinizin dış köşelerine yerleştirip, biraz basınç uygulayın ve şakaklarınıza doğru çekin. Fakat cildi değil o noktada bulunan kaslara baskı uyguladığınızdan da emin olun. Süre yalnızca yaklaşık 3 saniye ve 3 defa tekrarlayın.


Şişlikten Kurtulmak


Basınç Alanı: Göz ile burun köprüsü arasında olan gözün iç köşesi.

İşaret ve orta parmaklarınız ile gözün hem iç hem de dış köşelerine basınç, baskı uygulayın. Fakat bunu yaparken cildinizi germediğinizden emin olun.


Burun Köprüsündeki Kırışıklıkları Gidermek


Baskı Alanı: Kaşlar arsındaki üçüncü göz bölgesi.

İşaret parmağı, yüzük ve orta parmağı sıkıca birleştirin. Parmak uçlarınız ile kaşların arasındaki 3. Noktaya basın. Süre sadece 5 - 7 saniye, 2 kere tekrarlayın.


Göz Altı Cildi Gençleştirmek İçin


İşaret parmağı, orta ve yüzük parmakları etkilenen bölgeye yerleştirin ve hafif bir şekilde basınç uygulayın. Süre 10 saniye, 2 defa tekrarlayın.

Bu egzersizler ayrı ayrı olarak yapılabilir ya da shiatsu tekniği ile tam yüz masajı olarak da uygulanabilir. Bunun yanı sıra diğer masaj çeşitlerini ya da yüz egzersizlerini daha da etkili bir hale getirebilirler.

Comments


bottom of page