top of page

Shiatsu Masajı Size Nasıl Fayda Sağlar?


Shiatsu Masajı Size Nasıl Fayda Sağlar?

Shiatsu masajı, qi meridyenlerinin kullanımı gibi geleneksel Çin tıbbı kavramlarına dayanan bir Japon vücut çalışması şeklidir. Shiatsu masajı, gerilimi azaltmak, vücudun kendi kendini dengelemek ve iyileştirmek için doğal yeteneğini güçlendirmek ve desteklemek için akupresür kullanır. Bu, yalnızca fiziksel beden üzerinde değil, aynı zamanda varlığın duygusal, psikolojik ve ruhsal yönleri üzerinde de tüm insan üzerinde çalışır.


Shiatsu Masajının Tarihçesi


Bitkisel tedavi ve akupunktur ile masaj, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçası olmuştur. Bu, 6. yüzyılda bir Budist keşiş tarafından Japonya'ya tanıtıldı. Japonlar, yöntemlerinin çoğunu kendi mizaçlarına, iklimlerine ve fizyolojilerine uyacak şekilde rafine etti ve geliştirdi. Spesifik olarak, bugün shiatsu uygulamasında kullanılan özel karın tedavisi, teşhis ve masaj tekniklerini değiştirerek teşhis sanatlarının yanı sıra manuel şifa geliştirdiler. Bununla birlikte, yıllar boyunca masaj uygulaması tıptan ayrıldı ve daha çok rahatlama ile ilişkilendirildi. Bazı uygulayıcılar, kabul görmüş bir şifa sanatı olarak masajı ve ilgili teknikleri korumakla ilgilenmişlerdir.

20. yüzyılın başlarında, bu uygulayıcılardan biri olan Tamai Tempaku, en son Batılı fizyoloji ve anatomi bilimlerini ve kayropraktik ve fizyoterapi gibi disiplinleri birkaç eski tedavi yöntemiyle birleştirdi. Başlangıçta, bir şifa yöntemi olarak shiatsu ryoho veya parmak basıncı ifadesini kullandı ve daha sonra shiatsu ho veya parmak basıncı yöntemi olarak biliniyordu. Günümüzde basitçe Shiatsu olarak bilinen bu, Japon Hükümeti tarafından 1964 yılında Batı masajından ve geleneksel Çin masajından ayıran bir terapi olarak resmen kabul edilmiştir.


Shiatsu Masajının Tanımı

Shiatsu tekniği, belirli bölümlere baskı uygulamak için parmakların ve avucunun kullanılması anlamına gelir. Vücudun dengesizliklerini düzeltmek ve sağlığı korumak ve geliştirmek amacıyla vücudun yüzeyi. Aynı zamanda belirli hastalıkların iyileşmesine de katkı sağlayan bir yöntemdir.


Shiatsu Masajının Faydaları


Bu masaj şekli karın bölgesine yapıldığında kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Masajın çekilmesi ve esnemesi kasları gevşetir, kolon ve bağırsakları rahatlatır. Deriyi ve kasları çekerek ve ovuşturarak ve ayrıca akupunktur noktalarına basarak kas ağrılarını gideren kaslardaki spazmları ve gerginliği giderir. Bu sizi sakin ve rahat bırakarak kaygı, gerginlik, depresyon ve stresi azaltmaya yardımcı olan invazif olmayan bir terapidir.

Migren, baş veya beyindeki kan damarlarının hızla daralması ve genişlemesi sonucu ağrı ve tahrişe neden olur. Shiatsu masajı, vücudu gevşeterek ve vücudun her yerinde kan dolaşımını ve kan akışını artırarak migrene yardımcı olabilir.

Vücudun enerjisini geri yükleyerek ve koruyarak zayıflık ve yorgunluktan muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Bu, cildin yumuşak dokularının kılcal damarlarındaki dolaşımın uyarılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca yağ bezlerinin salgılanmasını uyarmaya ve cildi pürüzsüz ve nemli tutmaya da hizmet eder. Bu aynı zamanda kırışıklığın önlenmesine yardımcı olur ve cildin esnekliğini arttırır. Gelişmiş kan dolaşımı, cildin ışıltısını ve görünümünü iyileştirmeye de yardımcı olur.

Romatoid artrit, eklem astarlarına saldıran vücut dokusunun kronik iltihabıdır. Masajdan kaynaklanan basınç ayaklara, ellere veya artritten etkilenen bölgelere uygulanabilir. Bu, aynı zamanda, kasların daha iyi dolaşım yoluyla beslenmesini sağlayarak ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olarak, esnek kaslara yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Shiatsu Profesyonel Masaj Seansı

Meridyen enerjilerini dengelemek için çok çeşitli uzman teknikler kullanılır; bu esneme, sıkma, sallanma, elden, dizden veya dirsekten baskı, hatta ayak tabanları üzerinde yürümek olabilir. Seans 40 ila 60 dakika sürecektir ve bu süre boyunca çeşitli duyumlar ve ayrıca duygular deneyimleyebilirsiniz, çünkü bloke edilmiş enerji serbest bırakılır.

Bir Shiatsu masajı seansından sonra çoğu müşteri, bedenlerinin daha özgür, daha gevşek, daha büyük bir huzur ve genel refah duygusu ile daha enerjik olduğunu hisseder. Bazıları tamamen canlanmış ve harekete geçmek için ilham almış hisseder, diğerleri çok yorgun ve uykuya ihtiyaç duyar.


Shiatsu Tedavisi Sırasında Neler Beklenir?

Gerçek Shiatsu tedavisi, uygulayıcı ile vücudunuzdaki enerjiler arasındaki bir tür konuşmadır. Terapist, bazen diz çökerek, bazen ayakta durarak, kendi vücut ağırlığını ve kendi qi'sini kullanarak etrafınızda hareket edecek ve ayrıca aşırılıkların engelini kaldırmak için parmaklar, başparmaklar, avuç içi, dirsekler ve hatta ayaklarla değişen derecelerde basınç uygulayacaktır.

コメント


bottom of page