top of page

Genetik Faktörler Sırt Ağrısına veya Migrene Neden Olabilir Mi?


Genetik Faktörler Sırt Ağrısına veya Migrene Neden Olabilir Mi?

Bazı insanlar sırt ağrısı yaşarken, diğerleri migren baş ağrıları yaşar. Bununla birlikte, bazı insanlar her ikisini de deneyimleyerek tıbbi araştırmacıları her ikisinde de yer alan genetik faktörlerin olup olmadığını araştırmaya yönlendirir.


Cevap, bazı insanlarda genetik yoluyla bağlantılı olabileceği, bazılarında ise genetik nedeniyle sırt ağrısı veya migren baş ağrıları yaşayabileceğidir. Genetik omurga hastalığı ve genetik migren alanlarında çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bir ilişkinin olduğunu anlamak hekimlere daha iyi tedavi seçenekleri geliştirme konusunda rehberlik edebilir.


Sırt ağrısı, omurga boyunca veya sırt kaslarında herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Migren problemi de birçok kişinin düşündüğünden daha yaygındır. İnsanların migren ağrısına nasıl tepki verdikleri ile sırt ağrısına nasıl tepki verdikleri arasında bir ilişki olabilir. Beyin, insanlarda ağrı sinyallerini farklı yorumlar.


Sırt ağrısı tedavisinde kullanılan fiziksel, bilişsel-davranışçı ve psikolojik tedaviler, kronik baş ağrısı yaşayan kişilere fayda sağlayabilir. Her durumu ayrı ayrı tedavi etmek yerine ortak tedavi yaklaşımları en iyi sonucu verebilir. Bazı insanlarda sırt ağrısı ve migren bağlantılı görünmektedir ve bu bağlantıda genetik bir rol oynayabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bu, her iki tıbbi durumdan muzdarip insanlara umut vermektedir.


Genetik ve Migren


Migren genetik midir? Migren baş ağrısından muzdarip insanlar, bunları yılda birkaç kez veya her hafta birkaç kez yaşayabilir. Kronik migren her ay 15 gün süren baş ağrısıdır. Migren Araştırma Vakfı, migren baş ağrısı çeken insanların yüzde 90'ının ailesinde migren öyküsü olduğunu söylemektedir.


Peki migren kalıtsal mı? Öyle görünüyor, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Migrenin nedeni olarak tek bir gen tanımlanmamıştır, ancak bu tip baş ağrısı bazı ailelerde daha yaygındır. Bir çalışma, bir ebeveyni migren yaşayan bir çocuğun migren geliştirme riskinin yaklaşık yüzde 50 olduğunu bulmuştur. İki ebeveynli bir çocuğun migren geçirme riski yüzde 75'tir. Migren, tam olarak anlaşılamamış tıbbi durumlardan biridir. Sorunlardan biri, migrenin tek bir nedeni veya tetikleyicisi olmamasıdır.


Genetik ve Sırt Ağrısı


Sırt problemleri genetik midir? Genler ve kronik sırt ağrısı arasında bir ilişki olduğunu gösteren birkaç tıbbi araştırma projesi vardır. Genetik sırt problemlerinin olması çok muhtemeldir ve araştırmacılar genleri tam olarak belirlemeye yaklaşmaktadır.


İnanılan şey, bazı sırt problemlerinin hem genetik hem de çevresel faktörlerden kaynaklandığıdır. Muhtemelen bağışıklık sisteminin işleyişine bağlı olan ankilozan spondilit gibi çevresel faktörler tarafından tetiklenebilecek genetik sırt bozuklukları vardır. Çevresel faktörler bağışıklık sistemini etkiler.


Masaj

Yıllar boyunca yapılan araştırmalar, sırt ağrısının kalıtsallığının yüzde 30-45 arasında değiştiğini ve genetik değişkenliğin inflamasyonu, omurganın dejenerasyonunu ve ağrı algısını etkilediğini ileri sürmüştür.


Servikojenik baş ağrıları, servikal omurganın (boyun) tıbbi bir durumundan kaynaklanan baş ağrılarıdır. Genetik olsun veya olmasın, bir boyun yaralanması veya iltihaplanma veya servikal eklemin bozulması migreni tetikleyebilir. Boyun durumu, beyinde damar sorunu olduğuna inanılan migrene neden olmaz. Migreni tetikler. Bunlar, incelenmeye devam eden sırt ağrısı ve migreni içeren karmaşık durum türleridir. Önemli olan sırt ağrısı veya migreni tedavi eden doktorun diğer durumun var olduğunu bilmesidir.


Masajlar gevşemeye neden olduğundan, birçok masaj türü migren semptomlarını iyileştirmede işe yarayabilir. Birkaç hafta boyunca haftada 2 kez 30 dakikalık masaj seansları migrende uzun süreli rahatlama sağlamaktadır. Masajı rutininize uygulamaya başladığınızda, sizin için en uygun frekansı daha iyi belirleyebilirsiniz.Comments


bottom of page