top of page

Gerginliği Barındıran Vücut Bölgeleri ve Masaj Tedavisi


Gerginliği Barındıran 6 Vücut Bölgesi

Vücudumuz gerginlik yaşadığında, bu durumda uzun süre kalan gergin ve kasılmış kaslar ortaya çıkar. Vücudunuzun belirli bölgelerinde hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz veya kaslarınıza ağır bir yük oturmuş gibi rahatsızlığa neden olabilir.

Gerginliğin neden olduğu fiziksel hisler vücutta açık olsa da, ilk etapta bunlara sahip olmanın nedenlerini belirlemek her zaman o kadar kolay değildir.


Gerginliğin doğrudan nedeni, aşağıdaki çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir;

  • Tekrarlayan hareketlere dayanan fiziksel bir iş veya aktivite yapmak

  • Yorucu bir antrenmana katılmak

  • Aşırı miktarda psikolojik stres yaşamak

Stres Gerginliğe Nasıl Neden Olur?


Stres gibi ağır bir duygu yaşadığınızda, beyninizde vücudun ana stres hormonu olan adrenalin ve kortizol akışını tetikleyen bir stres tepkisini harekete geçirirsiniz. Bu meydana geldiğinde, vücudunuz bunu fiziksel bir tepki oluşturarak yansıtabilir.

Bu tepki herkes için farklı olabilir, ancak strese tepki olarak kas gerginliği kendini hızlı bir şekilde gösterir, çünkü esas olarak kaslar vücudunuzu herhangi bir zarara karşı korumak için gerilir.


Vücut tekrarlayan stres tepkileri yaşadığında, kortizol ve diğer ilgili stres hormonlarına aşırı maruz kalabilirsiniz ve bunun sonucunda kaslarınız gerildiğinde, kronik ağrı gibi uzun vadeli endişelere yol açabilir. Bu nedenle stresi tanımak ve yönetmek, vücutta sürekli gerginlik olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için son derece önemlidir. Gerginiliği barındıran vücut bölgeleri aşağıda belirtilmiştir.


Üst Vücut Gerilimi


Üst vücuttaki gerginlik en çok baş, çene, boyun ve omuzlarda görülebilir.

  • Baş: Hafif ila orta şiddette olma eğilimindedir ve çoğu kişi, kafa boyunca uzanan bir gerginlik bandı hissettiğini söyler. 30 dakikadan bir haftaya kadar sürebilen, ayda 15 günden az süren veya ayda 15 günden fazla süren ağrılar gibi çeşitli gerilim tipi baş ağrıları vardır.

Bu tür baş ağrılarını yaşayanlar, onları harekete geçiren şey farklılık gösterse de migren de yaşayabilir. Stres, gerilim tipi baş ağrıları için en yaygın tetikleyicidir ve semptomları tedavi etmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli terapiler olsa da, baş ve migren ağrısı için masaj tedavisinin çok yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  • Çene: Özellikle stresli zamanlarda çenenizi sıkarsanız veya sıkarsanız veya uyurken dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, çenede gerginlik çok yaygındır. Çene içindeki eklem, temporomandibular eklem, bu gerilim nedeniyle gerginleşebilir ve genellikle stres, çene yaralanması, iltihaplanma veya aşırı zorlamanın bir sonucudur.

  • Boyun ve Omuz: Boyunda boyun ağrısına neden olabilen eklemler ve sinirler vardır, ancak bu bölgedeki rahatsızlık tipik olarak aniden veya zamanla ortaya çıkabilen kas spazmlarından kaynaklanır. Üst ekstremitelerdeki herhangi bir tür kas-iskelet ağrısı stresle bağlantılıdır ve birçoğu için bu özellikle iş stresiyle bağlantılı olabilir.

Boyun ve omuz ağrısı, duruşumuzdan ve gün boyunca çeşitli görevleri yerine getirirken vücudumuzu tutma şeklimizden de kaynaklanabilir. Bu yükü sırtımızın üst kısmına, boynumuza ve omuzlarımıza uyguladığımızda, gerginlik yaratabilir ve bununla ilişkili çeşitli bedensel belirtilere yol açabilir. Bu gerginlikten kurtulmanın birkaç yolu vardır, ancak bu bölgedeki kaslara masaj yapmak, uygun kan akışını sağlamak, gerginliği gevşetmek ve dokuyu gevşetmek için harika bir yol olabilir.


Orta Vücut Gerilimi


Vücudun ortasındaki gerginlik en çok mide ve kalçalarda bulunur.

  • Mide: Karın bölgemizde stresli hissettiğimizde kasılıp gerginlik hissedebilen kaslar bulunur ve özellikle karın kaslarınız yorulduğunda rahatsızlık hissine yol açabilir. Herhangi bir tür karın ağrısı bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir, ancak stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, gevşeme tekniklerine başvurmak son derece yardımcı olabilir.

  • Kalça: Kalça bölgesinde sıkılık genellikle kalça çevresindeki ve kalça fleksörleri adı verilen uyluğun üst kısmına yakın bir grup kastaki gerginlikten kaynaklanır. Bununla birlikte, kalçalar vücudun strese tepki veren kısmı da olabilir.


Evde Masaj

Alt Vücut Gerilimi


Alt gövdedeki gerginlik en çok bacaklarda ve ayaklarda bulunur.

  • Bacaklar: Bacaklardaki kas gerginliği, çok fazla zaman harcamak veya spor salonunda egzersiz yapmak gibi aşırı kullanımın bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, hareket eksikliği de gerginliğe neden olabilir çünkü bacak kasları uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra sert hissedebilir.

Daha önce bahsedilen diğer alanlara benzer şekilde, stresin neden olduğu gerginlik yaşadığımızda, bacaklarımız sıklıkla tutulur. Bacaklardaki kas gerginliği oldukça yaygındır ancak masaj ile tedavi edilebilir.

  • Ayaklar: Ayaklarımızda 100'den fazla kas, tendon ve bağ vardır, bu nedenle ayaklarımızda gerginlik hissetmemiz normaldir. Bacaklarımıza benzer şekilde, gün içinde çok fazla zamanınızı ayaklarınız üzerinde geçiriyorsanız ayaklarda gerginlik hissedebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi stres de bir rol oynar. Bir stres tepkisi tetiklendiğinde, adrenalin hayati organlara pompalanır ve ayaklarınıza ve ayak bileklerinize daha az kan akışı bırakabilir. Bu genellikle anksiyete ataklarından sonra ayaklarda rahatsızlık yaşanmasının nedenidir. Daha önce yetiştirdiğimiz stres hormonları, adrenalin ve kortizol, dolaşım sistemimizde değişikliklere ve kaslarımızın gerilmesine neden olabilir. Bunu çözmenin en iyi yollarından biri masaj yoluyla kan akışını artırmak ve kas gerginliğini azaltmaktır. Terapötik ve rahatlatıcı sonuçlar harikalar yaratabilir.


Web sayfamızda bulunan eğitimli masaj terapistlerimiz, çeşitli hizmetlerimiz aracılığıyla vücudunuzdaki gerilimi azaltmak için sizinle birlikte çalışabilir. Başlamak için masaj terapistlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page