top of page

Geriatrik Masajın Sağlığa Faydaları


Geriatrik Masajın Sağlığa Faydaları

Masaj terapisinin yaşlı müşteriler için pek çok faydası vardır ve özellikle yaşa bağlı ağrı ve sızılar yaşayanlar için değerlidir. Bu tür terapiye genellikle yaşlı masajı veya geriatrik masaj denir.


Geriatrik Masajın Teknikleri


Geriatrik masaj tekniği, genç yetişkinlere yönelik masaj tekniklerinden çok farklı değildir, ancak masaj terapistinin, yaşlanan bir vücudun biraz ekstra özen ve dikkat gerektirdiğini akılda tutması gerekir. Geriatrik masajda uzmanlaşmış masaj terapistleri, yaşlı müşterilerin masaj masasına diğer müşterilere göre biraz daha dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini bilirler.


Masajın süresi, müşterinin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Geriatrik masaj, tipik bir seans için genellikle 30 dakika ile bir saat arasında sürer. Ancak bu süre müşteriye göre daha kısa veya daha uzun olabilir. Bazı danışanlar uzun süre oturamayabilir veya uzanamayabilir ve bu nedenle seansları kısa kesilebilir ve yalnızca belirli alanlara odaklanabilir.


Yaşlı bir müşteri tam hareket kabiliyetine sahip değilse veya ellerini ve ayaklarını çok sık kullanmıyorsa, geriatrik bir masaj terapisti müşterinin ellerine ve ayaklarına odaklanmak için daha fazla zaman harcayabilir. Baş, boyun ve omuz masajı yaptırmak ve ardından ellerini ve ayaklarını dahil etmek, deneyimlerini ihtiyaçlarına göre uyarlamanın harika bir yoludur. Bu sadece çok rahatlatıcı ve rahatlatıcı bir teknik olmakla kalmaz, aynı zamanda gelişmiş duyumlar, vücut farkındalığı ve artan kan dolaşımı gibi ek faydalara da sahiptir.


Yaşlanan nüfustaki birçok müşteri Alzheimer hastalığından muzdarip olabilir. Dokunma Araştırma Enstitüsü'ne göre, geriatrik masaj ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili semptomların hafifletilmesinin faydaları hakkında bazı araştırmalar yapılmıştır. Alzheimer'dan muzdarip bazı insanlar iletişim becerilerinde sorun yaşarlar ve masajın müşteri ile etrafındakiler arasında daha iyi iletişimi kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğine inanılır. Sadece iletişimi geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda masaj, müşteri için Alzheimer hastalığının semptomlarını yaşarken deneyimlemesi zor olabilen gevşemeyi artırmaya yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Geriatrik Masajın Faydaları


Müşteri genellikle artan hareketlilik, ağrı kesici ve insan dokunuşundan gelen harika bir dizi sağlık yararı hissedecektir. Ancak, masaj terapisti için, yaşlılara oldukça faydalı olabilecek bir hizmet sunmak onlar için büyük bir fayda olabilir. Bir masaj terapistiyseniz hem sizin hem de müşteri için faydaların sayısına göre geriatrik masajda uzmanlaşmayı düşünebilirsiniz. Yaşlı danışanlar için teknikte çok büyük bir fark yoktur, ancak biraz ekstra özen, dikkat, anlayış ve kendi bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş seanslara ihtiyaç duyacaklarını anlamak kesinlikle önemlidir.


Her yaştan insan için masajın bir takım sağlık yararları vardır. Ancak yaşlılar için masaj daha fazla yardımcı olabilir. Geriatrik masaj vücutta dolaşımı artırabilir, kas sertliğini azaltabilir ve ayrıca osteoartritten muzdarip olanlara yardımcı olabilecek eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Geriatrik masaj ile hafifletilebilen yaşlanma ile ilişkili diğer rahatsızlıklar ve semptomlar arasında cilt renginin değişmesi, kemik ve kasların bozulması ve amfizem ve astım gibi solunum problemleri ile tendinit ve bursit yer alır.


Comments


bottom of page