top of page

Gevşeme ve Masaj


Gevşeme ve Masaj

İş yerinde stresli bir günü yeni bitirdiniz ve rahatlamak için kendinize gerçekten zaman ayırmanız gerekiyor. Televizyon seyredebilir, kitap okuyabilir veya dışarıda bir şeyler yapabilirsiniz. Bir veya iki hobiye sahip olmak harika olsa da arada bir rahatlama masajı yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Masaj Rahatlamanıza Nasıl Yardımcı Olur?


Masajlar, vücudunuzdaki gevşeme tepkisini tetikleyerek rahatlamanıza yardımcı olur. Bu, masaj tekniklerine ve dokunmaya tepki veren sinir sisteminize yerleşik bir yanıttır. Bu tepki bir kez tetiklendiğinde, rahat hissetmeye başlarsınız çünkü kalbiniz ve solunum hızınız yavaşlar, kan basıncınız düşer, stres hormonlarının üretimi azalır ve kaslar gevşer.


Masajlar daha iyi dolaşım ve kaslar gibi yumuşak dokuların gevşemesini sağlar. Hem masajın kendisi hem de vücudunuzda salınan kimyasallar sayesinde kan akışı düzelir. Cildinize dokunmak ve basınç uygulamak kasları gevşetir, bu da ağrıyı azaltabilir, doku hidrasyonunu ve hareketliliği artırabilir.


Gevşeme Masajı Nedir?


Gevşeme masajı, diğer türlere göre daha yumuşak bir masaj tarzıdır. Bu masaj türü rahatlamanıza yardımcı olmak içindir, böylece hareketler birlikte akar. Bu masajlar belirli sorunları ele almaz, bunun yerine tam bir rahatlama sağlamak için genellikle tüm vücudu hedefler.


Gevşeme Masajının Derin Doku Masajından Farkı Nedir?


Gevşeme masajı yüzeye yakın doku ve kaslarla, derin doku masajı ise daha derindeki kaslarla çalışır. Derin doku masajı, ağrı ve gerginliği gidermek için belirli kas gruplarını hedef alırken, gevşeme masajı sadece rahatlamak içindir.


Vücudunuzu Rahatlatmanın Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzu rahatlatmanın zihinsel ve fiziksel faydaları vardır.

  • Fiziksel Faydalar

Vücudunuzu bir masajla gevşeterek vücudunuzu çok daha iyi hissedeceksiniz. Dolaşımı iyileştirecek, ağrıyı azaltacak, gerginliği azaltacak, hareket açıklığını artıracak ve bağışıklığı artıracaksınız. Daha geçici faydalar arasında, tümü genel bir rahatlama hissine katkıda bulunan düşük kan basıncı, kalp hızı ve solunum hızı sayılabilir.

  • Zihinsel Faydalar

Rahatlamak hem vücudunuzdaki hem de zihninizdeki stresi azaltır. O kadar stresli olmadığınızda, daha iyi işlev görebilir ve gerçek bir sebep olmaksızın birine kızma veya sinirlenme olasılığınız daha düşüktür. Bilişsel işlev de gelişir, böylece kendiniz için daha iyi işler üretebilirsiniz.


Masöz

Rahatlamanıza Yardımcı Olacak En İyi Masaj Türü Nedir?

İsveç masajı en iyi bilinen rahatlama masajıdır. Çoğu masaj terapisti bu tekniği bilir, bu nedenle özel olarak isteyebilirsiniz. En iyi rahatlama deneyimini yaşayabilmeniz için, rezervasyon yaptığınız masaj terapisti ile rahat olduğunuzdan emin olun. Ayrıca masaj için belirli bir müzik türü, bir koku, açılacak beyaz gürültü, ısıtma yastığı veya ekstra battaniye gibi daha rahatlatıcı bir ortam talep edebilirsiniz.


Kaç Masaj Uygulaması Önerilir?

Rahatlamak için almanız gereken belirli bir masaj sayısı yoktur. Bunu kendinize verdiğiniz bir tür hediye olarak görebilirsiniz. Gevşeme masajı yaptırmak için en iyi zaman, rahatlamanız gereken zamandır. Tamamen stresli olmadığınızda kesinlikle gidebilirsiniz ve hatta bunun dışında bir yolculuk bile yapabilirsiniz. Hepimiz zaman zaman stresten bunalırız. Gevşeme masajı, tüm bu stresi hafifletmeye ve en iyi şekilde çalışmanıza yardımcı olabilir.


Kommentare


bottom of page