top of page

Gevşeme ve Yaralanma Tedavisi Masajları Arasındaki Fark


Gevşeme ve Yaralanma Tedavisi Masajları Arasındaki Fark

Boyun ağrınız veya spor yaralanmanız varsa yada sadece rahatlamanın bir yolunu arıyorsanız, bir masajın nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Gevşeme ve yaralanma tedavisi masajları arasındaki fark, doğru masaj terapisi seçimini yapmanızı sağlar.


Spor masajları veya iyileştirici masajlar olarak da bilinen yaralanma tedavi edici masaj, iyileşmeyi desteklemek için tasarlanmıştır. Gevşeme veya terapötik masajlar ise vücudu ve zihni gençleştirmek, sakinleştirmek ve gevşetmek için tasarlanmıştır. Burada ikisi arasındaki farkı daha yakından inceleyebiliriz.


Gevşeme veya Terapötik Masaj


Gevşeme masajları, bedeninizi ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olmak için ritmik, akıcı hareketler kullanır, stres atmanızı ve gevşemenizi sağlar. Yetenekli bir masaj terapisti ile terapötik bir masaj, sinir sistemi aktivitesini sakinleştirebilir, kan dolaşımını hızlandırabilir, stres hormonu seviyelerini azaltabilir ve serotonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını artırabilir.


Yüksek stresli bir yaşam tarzıyla uğraşıyorsanız, gevşeme masajı sakinliği artırmak, kaygıyı azaltmak ve üretkenliği artırmak için değerli bir araçtır ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.


İsveç Masajı


İsveç masajı bir diğer rahatlatıcı masaj türüdür. İsveç masajı ile masaj terapisti, vücuda yumuşak, kayan vuruşlar uygularken masaj yağları kullanır. Terapist ayrıca yoğurma, sürtünme, germe ve vurma gibi teknikleri de kullanabilir. Sert ama hafif baskı, kas gerginliğini azaltabilir, gevşemeyi artırabilir ve sinir sisteminizi sakinleştirebilir.


Yaralanma Tedavisi Masajı


Yaralanma tedavisi masajı, terapötik masajdan farklı olarak vücuttaki belirli ağrı noktalarına hitap etmek için tasarlanmıştır. Yaralandıysanız, bir yaralanma tedavisi masajı vücudunuzdaki etkilenen kasları, tendonları, bağları ve bağ dokularını tedavi edebilir. İyileştirici masaj olarak da bilinen yaralanma tedavisi masajı genellikle rehabilitasyonu, ağrı yönetimini ve yaralanma yönetimini destekler. Ayrıca hareket aralığını artırmak ve duruştaki anormallikleri düzeltmek için de kullanılabilir.

İyileştirici masajlarla, terapistinizin tıbbi geçmişinizi ve nasıl yaralandığınızı gözden geçirmesi çok önemlidir.


Masaj terapisti hareket açıklığınızı, duruş uyumunuzu değerlendirecek ve uygun olan masaj terapisinin türünü belirlemek için testler yapacaktır. Tedavi planınız derin doku masajı, miyofasyal germe ve tetik nokta teknikleri gibi farklı teknikleri içerebilir.


Masaj

Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, daha derin kas ve bağ dokusu katmanlarını hizalamaya odaklanır. Bunu, kaslarınızdaki, tendonlarınızdaki ve bağlarınızdaki ağrılı doku bantlarını veya yapışıklıkları parçalayarak yapar. Bu tür masaj terapisi gerilimi azaltabilir, hareketliliğin iyileşmesini destekleyebilir ve bir yaralanma durumunda iyileşme sonuçlarını iyileştirebilir. Derin doku masajı ayrıca belirli kas gerginliğine, spazmlara veya ağrıya yardımcı olmak için kullanılabilir. Klasik masaj terapisinden daha yavaş vuruşlar kullanma, sorunlu bölgelere konsantre olma ve daha derin bir basınç seviyesi kullanma eğilimindedir.


Miyofasyal Germe


Miyofasyal germe, kas sisteminizi yerinde tutan bağ dokusu olan fasyanızı serbest bırakmanıza yardımcı olur. Yaralandıysanız, vücudunuz gergin olabilir ve kaslarınızın doğru şekilde hareket etmesini engelleyebilir. Bu durumda, ağrıyı kötüleştirirken ve hareket alanınızı kısıtlarken toksinlerin birikmesine neden olabilir.


Tetik Noktaları


Masaj terapistleri, yaralanmaları tedavi etmek için tetik nokta tekniklerini kullanabilir. Tetikleme noktaları, muhtemelen yaralanma veya kötü beslenme ve zayıf postüral uyum gibi diğer faktörler nedeniyle küçük kas lifi toplarının birbirine yapıştığı noktalardır. Doğrudan basınç ve serbest bırakma hareketleri ile terapist bölgeye kan akışını iyileştirebilir ve tetik noktanın iyileşmesine yardımcı olabilir.


ความคิดเห็น


bottom of page