top of page

Gevşemenin Arkasındaki Bilim: Masaj Terapisi


Gevşemenin Arkasındaki Bilim: Masaj Terapisi

Gevşeme sadece zihinsel bir durumu değildir, aslında stresin zihniniz ve bedeniniz üzerindeki etkilerini azaltan bilimsel bir varoluş halidir. Bu var olma durumuna ulaşmak, ister günlük faktörlerden ister önemli yaşam olaylarından olsun, stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.


Masaj terapisi yüzyıllardır basit, doğal bir rahatlama tekniği olarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında, masaj terapisi, temel nörotransmitter hormonlarının artması ve dengelenmesi yoluyla stres yönetimine ve genel olarak daha iyi sağlığa yardımcı olmanın harika bir yoludur. Rahatladığınızda, nefesiniz, kalp atış hızınız, kan basıncınız ve metabolizmanız yavaşlar, zihinsel ve fiziksel olarak daha sakin bir durum yaratır.


Stres ve Gevşeme Nedir?


Muhtemelen günlük yaşamınızda stresin ne olduğunun kesinlikle farkında olsanız da, stresin bilimsel tanımı biraz daha spesifiktir. Bu anlamda stres, zor, üzücü veya korkutucu koşullara karşı normal, ancak istenmeyen bir fiziksel ve zihinsel tepkiyi ifade eder.


Çoğumuz stresli hissettiğimizde ilişkilendirdiği, bunalmış ve endişeli hissetmenize neden olan ve baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik gibi fiziksel semptomlara yol açabilen olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz. Çoğu zaman, duruma, kişilik tipinize ve duruma bakış açınıza bağlı olarak, yaşadığınız stresin türünü belirlemek mümkün olabilir.


Gevşeme durumu ise, vücudunuz artık savaş ya da kaç stres modunda olmadığında ve otonom sinir sistemi işleyişi normale, yani stres olmadan döndüğünde ortaya çıkar. Bu duruma, vücudunuzun stresli koşullara nasıl tepki vereceğini düzenleyen, nörotransmiterler olarak bilinen anahtar hormonlar dengelenerek ulaşılabilir.


Masaj terapisi, stresi azaltmak ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olan hormonlar olan dopamin, serotonin ve oksitosinin nörotransmitter üretimini arttırmanın harika bir yoludur.


Dopamin iyi hissettiren bir hormondur ve zevkli duyumlar, öğrenme, hafıza, motor fonksiyonlar ve daha fazlasıyla ilişkili beyninizin ödül sisteminin önemli bir parçasıdır. Serotonin ise ruh halinizin yanı sıra uyku, iştah, sindirim, öğrenme yeteneği ve hafızanızı düzenlemeye yardımcı olur.


Genellikle aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin daha duygusaldır ve ilişkilerde güveni, empatiyi ve bağı teşvik eder. Oksitosin seviyeleri sarılma, öpüşme, sarılma ve yakınlık gibi fiziksel dokunuşlarla artar. Aynı zamanda hamile ve emziren kadınlar için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir hormondur ve bu kadınlarda bebekle olan bağı geliştirmeye ve anne sütünü artırmaya yardımcı olur.

Masaj terapisinden kaynaklı artan dopamin, serotonin ve oksitosin seviyeleri, ruh halinizi, enerjinizi, motivasyonunuzu ve zihinsel görünümünüzü düzenleyebilir, hatta yükseltebilir.


Masoz

Kortizol Seviyelerini Düşürmek


Kortizol, adrenal bezler tarafından salgılanan, genellikle stres hormonu olarak adlandırılan ve doğal olarak oluşan bir hormondur ve yaşadıklarınıza bağlı olarak dalgalanabilir. Adrenal bezler, vücudun savaş ya da kaç tepkisinin bir parçası olarak strese ya da korkuya tepki olarak kortizol salgılar.


Kortizol, aşağıdakiler dahil olmak üzere genel sağlığınızda önemli bir rol oynar;

  • Tansiyon,

  • Glikoz metabolizması,

  • Bağışıklık fonksiyonu,

  • İnsülin ve kan şekeri regülasyonu.

Masaj terapisinin kortizolü azalttığı iyi bilinmektedir. Kortizol seviyeleri düştüğünde, serotonin artar ve acı, endişe ve üzüntü duygularıyla savaşma yeteneğinizi artırır. Masaj yoluyla artan dopamin, serotonin ve oksitosin üretimi ve kortizoldeki azalma, gevşeme tepkisini teşvik ederek daha düşük kan basıncı, daha iyi uyku, daha az kaygı, daha iyi sindirim ve genel olarak daha iyi bir ruh hali ile sonuçlanır.

コメント


bottom of page