top of page

Göz Yorgunluğu İçin Sıcak Havlu Masajı


Göz Yorgunluğu İçin Sıcak Havlu Masajı

Göz Yorgunluğu İçin Sıcak Havlu Masajı


Gündelik hayatın koşuşturmasında birçok insan çeşitli sebeplerden dolayı göz yorgunluğu problemi yaşayabilir. Bu yazımızda sizlere göz yorgunluğunun nasıl azaltılacağı veya giderileceği konusunda çok etkili olan harika bir yöntem hakkında bazı bilgilendirmeler vereceğiz. Bu etkili masaj uygulamasını gerçekleştirdiğinizde gözlerinizin rahatladığını çok kısa süre içerisinde fark edeceksiniz. Göz yorgunluğu için nasıl bir uygulama yapılması gerektiğinin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.


Göz Yorgunluğu İçin Etkili Olan Uygulama


Göz yorgunluğunuzun giderilmesinde etkili bir uygulama olan sıcak havlu masajı uygulamasını belki daha öncesinde zaman zaman duymuşsunuzdur. Bu harika uygulamayla sadece birkaç dakika göz kapaklarınızın üzerine uygulayacağınız sıcak havlu masajından sonra gözlerinizin rahatladığını anında hissedebilirsiniz. Peki, bu uygulamayı nasıl gerçekleştirebiliriz? Uygulamanın nasıl yapıldığına bir bakalım.


Sıcak Havlu Masajının Uygulanması


Sıcak havlu masajı uygulamasındaki sıcaklık, vücut için sakinleştirici ve iyileştiricidir. Kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, bu şekilde kanın dolaşımını hızlandırır ve toksinlerin giderilmesini kolaylaştırır.


Sıcak kompres ağrıyı azaltır, dolaşımı arttırır, kaslardaki ağrıları hafifletir, yara iyileşmesine yardımcı olur ve çeşitli göz problemlerini tedavi eder.

Sıcak havlu masajı uygulamasının adından da belli olduğu üzere sıcak ve temiz bir havlu ile yapılan bir rahatlama uygulamasıdır. Bu sıcak havlu masajı uygulamasının şu şekilde yapılması gerekir;


Başlangıçta temiz bir havluya çok sıcak olmamak şartıyla orta dereceli ısıya maruz bırakmalısınız. Bu aşamadan sonra biraz bekleyerek orta derecede ısıttığınız havluyu göz kapaklarına üzerine koyup hemen sonrasında sıcak havlunuzu elleriniz ile bir iki dakika boyunca göz kapaklarınız üzerinde hafifçe masaj yapmalısınız. Havlunuzun soğuduğunu fark ettiğinizde masajın tamamlandığını anlayabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra gözlerinizin rahatladığını hemen fark edeceksiniz.


Masaj

Sıcak Havlu Masajı Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak havlu masajını yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bunlar;


  • Havluyu olması gerekenden fazla ısıtmamalısınız,

  • Orta derecede yani, vücudunuza değdiğinde yanma hissi yaratmayacak sıcaklıkta uygulama yapmalısınız,

  • Uygulama esnasında gözlerinizi kapalı tutmalısınız,

  • Uygulamayı göz kapaklarınız üzerinde gerçekleştirmelisiniz,

  • Uygulamayı yapacağınız havlunuzun temiz olmasına özen göstermelisiniz,

  • Bu uygulama yalnızca basit göz yorgunluğu için uygulandığını bilmelisiniz,

  • Göz yorgunluğunuz tekrar ettiğinde veya başka ağrılı durumlar olduğunda mutlaka bir göz doktoruna başvurmalısınız,

  • Uygulamayı bir defa gerçekleşmelisiniz.


Bu basit ve etkili sıcak havlu masajını yaparken yukarıda belirtilen durumları dikkate alarak yapınız. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu uygulama haftada 1 - 3 defa gerçekleştirebilirsiniz.


Bu yazımızda sizler için etkili olabilecek sıcak havlu masajı ile ilgili bazı bilgiler verdik. Sizler de gündelik hayatınızın temposunda hafif dereceli göz yorgunluğu problemi ile karşılaşıyorsanız yaşıyorsanız bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bahsettiğimiz uygulama yalnızca basit göz yorgunluğunu geçirmek için bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Gözlerinizde yaşadığınız rahatsızlığınız sık tekrar ettiğinde ve etkisini uzun süre devam ederse bir göz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz.


Commentaires


bottom of page