top of page

Hamile Masajı


Hamile Masajı


Hamile Masajı Nedir?

Hamilelik döneminde vücutta hormonal ve fiziksel değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin vücut ağrılarına beraberinde getirmesi mümkündür. Hamilelere yapılan hamile masajı, vücutta ortaya çıkan ağrıları azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olur.

Bu özel ve zor süreçte anne adayının kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi çok önemlidir. Profesyonel bir masaj terapisti tarafından uygulanan hamile masajı, yumuşak ve ritmik dokunuşlarla hamilelikte yaşanan stres ve gerginliğin önüne geçmeyi hedefler. Bebeğin ve annenin dokunma ihtiyacını karşılanması hamile masajının bir diğer önemli unsurudur. Anne adayının masaj yaptırırken hissettiği sakin ve huzurlu ruh hali, bebek üzerinde de olumlu etkiler bırakır.


Hamilelik Masajının Faydaları

Hamilelikte fazlalaşan vücut kitlesi el ve ayaklarda şişmeler ve ağrılar şeklinde kendini gösterir. Bebeğin gelişmesiyle birlikte sırt ve bacaklarda ortaya çıkar. Hamile masajı düzenli olarak yaptırıldığında eklem ve kaslardaki ağrıların giderilmesi, anne adayının rahatlaması sağlanır. Ağrılar nedeniyle artan şikâyetlerden bir diğeri de uyku problemidir. Hamile masajı sonrasında azalan ağrılar, yerini rahatlamaya ve daha derin bir uykuya bırakır. Masajın sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi anne adayının kendini ruhsal olarak da iyi hissetmesini sağlayacaktır. Masaj yaptıran kişinin daha mutlu olduğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir.

Hamile masajının bir diğer faydası da dolaşım sistemini rahatlatmaktır. Vücutta ortaya çıkan ödem, masajla vücuttan uzaklaştırılır. Bol su tüketmek ve düzenli masaj yaptırmak kırışıklıklar için de etkili bir yöntemdir. Hamile masajının bilinen bir diğer faydası vücudun elastikiyetinin artmasıdır.

Çatlak, hamilelikte gerilen ciltte ortaya çıkabilecek bir problemdir. Ciltte çatlak oluşmaması için vücudun sık sık nemlendirilmesi gerekir. Hamile masajı yapılırken kullanılan doğal bitkisel yağlar cildinizin nem ihtiyacını da karşılar ve böylece çatlak oluşumunun önüne geçilebilir. Hamilelikte ve hamilelik sonrasında uygulanan masaj varis ve çatlak oluşumunu önler. Basenlerde ve kalçalarda görülen selülit oluşumunu engeller. Bu masaj mutluluk hormonu olan seratonin ve dopamin salınımını arttırır, anne adayını doğuma hazır hale getirir ve ruhsal açıdan güçlendirir. Hamilelik boyunca artan ağrılar için ağrı kesici kullanması önerilmez. Masajın tedavi edici özelliği bu ağrıları azaltmaya yardımcı olur.


Masaj

Hamile Masajı Ne Zaman Uygulanır?

Hamileliğin en başından itibaren başlayabileceğiniz bu masaj, hamilelik boyunca hatta hamilelik sonrasında devam edebilirsiniz. Masaj için kendinize ayırdığınız bu zaman dilimi sayesinde rahatlama ve dinlenme fırsatına sahip olabilirsiniz. Dinlenmiş, gevşemiş ve rahatlamış bir anne adayı kendini daha güçlü ve sağlıklı hisseder. Annenin bu pozitif ve enerjik ruh hali bebeğe ve aile bireylerine de olumlu şekilde yansır. Hamile masajını yaptırmaya 12 hafta tamamlandıktan sonra başlanması önerilir ve bu masaj hamileliğin son haftasına kadar sürdürülebilir. Eğer anne adayında düşük riski, yüksek tansiyon, ileri boyutta varis problemi, iltihaplı veya kronik rahatsızlığı var ise masaj tavsiye edilmez. Masaj yaptırmadan önce doktorunuzun hamileliğinizle ilgili verdiği bilgileri mutlaka masaj terapistinizle paylaşınız.

Comments


bottom of page