top of page

Hamilelik Döneminde Masaj Yaptırılır Mı?


Hamilelik-Döneminde-Masaj-Yaptırılır-Mı-?

Masaj Neden Yaptırılır?


İnsanların büyük bir çoğunluklu, masaj uygulamasını keyif aldığı için yaptırır. Ancak masaj yalnızca keyif vermez çok daha fazla yararı da insan vücuduna katar. Çok yoğun, yorucu ve stresli olan işlerde çalışan kişiler, masaja daha çok ihtiyaç duyarlar. Yaptırdıkları masaj uygulamasından sonra da bütün yorgunluklarından, streslerinden kurtulabilirler. Masaj yöntemleri etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Uzun yıllardır uygulanan masajlar, her dönem popülerliğini korumaya devam etmiştir.


Masaj bunların yanında medikal olarakta tercih edilmektedir. Bazı eklem ve beden, vücut ağrılarının giderilmesinde doktor tavsiyesi üzerine masaj seansı alınabilmektedir. Böyle durumlarda yine alanında özel eğitimler alan bireylerden yararlanılmaktadır. Bu tarz masaj uygulamaları esnasında özel ağrı giderici kremler ve jel de kullanılabilmektedir.


Bedensel olan şikayetlerden kurtulabilmek adına medikal masaj yararları oldukça fazladır. Alternatif tedavi çeşitleri arasında yer almakta olup belli düzende yaptırıldığında ağrıların kalıcı olarak yok edildiğini de söylemek mümkün olmaktadır. Kastaki yorgunluk ve ağrıları azaltmada oldukça iyi etkileri vardır.


Kireçlenme gibi durumlarda da son derece etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda kramp ve spazm problemleri yaşayan kişiler de yine medikal masaj uygulamasının avantajı konusunda şanslıdırlar. Masaj günün stresinden, gerginliğinden kurtulmak açısından son derece önemlidir. Vücuda, bedene pek çok açıdan önemli etkileri olan masaj çeşitleri düzenli yaptırıldığında pek çok vücut sorunlarından kurtulabilmenize imkan tanımaktadır. En iyi masaj çeşitleri ile son derece huzurlu ve keyifli bir yaşam sürmek mümkün olmaktadır.


Masajın Faydaları Nelerdir?


Masaj uygulamasının faydaları oldukça fazla olup bu masaj çeşidinde kişiler bir sonraki güne daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde başlama imkanı bulabilmektedirler. Masaj uygulamasının yararları ve etkileri şu şekilde sıralanabilir;


 • Kemik ya da kas ağrılarının giderilmesi amacı ile uygulanan masajın insan vücuduna sağladığı çok fazla yararı vardır.

 • Eklem rahatsızlıklarının giderilmesi veya felç tedavilerinde masajlar uygulanabilir.

 • Vücudun, bedenin önemli problemlerinden olan selülitlerin yok edilebilmesi için de masaj yaptırılabilir.

 • Masaj yaptıran bireyler omurga ağrılarından kurtulabilirler.

 • Hamilelik döneminde kadınların da bebeklerin de sağlıklı olarak rahat etmesini sağlar.

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı da bulunur.

 • Depresyona karşı son derece etkilidir.

 • Metabolizmayı hızlandırır.

 • Masaj uygulamasının en önemli etkileri arasında kan dolaşımını hızlandırması bulunur.

 • Vücutta oluşabilecek olan cilt problemlerinin giderilmesinde de masaj uygulamasından faydalanılabilir.

 • Kan dolaşımının hızlanmasında da etkili olan masaj, depresyonun giderilmesini sağlar.Masaj yaptırmanın pek çok yararı daha vardır. Özellikle kronik olarak bedensel ağrılarından şikayet eden bireyler masaj uygulamasının yararları sayesinde çok daha düzgün, sağlıklı bir hayat sürme imkanına sahip olmaktadırlar.


Masajda Kullanılan Teknikler Nelerdir?


Birbirinden farklı türleri olan masajlar uygulanırken bazı teknikler uygulanarak yapılırlar. Bu teknikler ve uygulamalar uzman eller aracılığı ile yapılır ise kimseye zarar vermez. Aksine çok rahatlatıcıdır. Masaj yapılırken kullanılan teknikler içinde akubasi, sıcak taş ya da derin doku gibi teknikler vardır. Refleksoloji tekniği sayesinde ise vücudun, bedenin en çok yorulan alanlarından olan ayaklar için çok iyi bir masaj uygulanabilir.


Masaj konusunda mutlaka işin uzmanlarından hizmet almanız gerekmektedir. Yanlış uygulanan her masaj hareketi son derece risk içermektedir. Böyle durumlarda kesinlikle gerekli eğitimleri almış olan ve iş yeri çalıştırma izni bulunan bireylerden masaj seansı alınması gereklidir.

Hamilelik Döneminde Masaj Yaptırılır Mı?


Hamilelikte masaj nasıl yapılır? Sorusu oldukça fazla sorulan sorular arasında yer alır. Hamilelik döneminde masaj seansı almak hem doğumu beklerken hem de doğum esnasında son derece rahat olmanıza imkan sunar. Hamile masajı olarak da bilinen bu uygulamalarda bu süreçte yaşanabilecek olan rahatsızlıkların giderilmesi sağlanır. Hem anne hem de bebeğin rahatlaması sağlanır. Doğuma hazırlık sürecinde hemen hemen her anne adayı bu masaj çeşidinden yarar sağlayabilmektedir.

Fakat düşük riski olan kadınlar ilk 3 veya 4 ayda masaj yaptırmamalıdır. Bununla beraber 5 ya da 6. Aylarda ruhsal değişim ile birlikte vücuda bir ağrı binmesi sebebi ile anne adayları masaj yaptırabilirler. Bu masaj esnasında çok yoğun bir baskı uygulanmaz. Kan dolaşımı arttırılır ve bedensel olarak rahatlama sağlanır. Evde de hamile masaj aletiyle bu rahatlama kolaylıkla sağlanabilmektedir.


Masaj Esnasında Vücutta Neler Olmaktadır?


Masaj esnasında bir takım hareketlerin profesyonel bir şekilde vücuda, bedene baskı yapması ile beraber bedeninizdeki kanın dolaşım hızı artar. Kan dolaşımının hızlanması her bakımdan yararlıdır. Bu şekilde doku ve organlara her zaman taze kan pompalanmış olacaktır. Bununla beraber vücut gereksinim duyduğu oksijeni daha iyi olacak her zaman tazeliğini de koruyacaktır.


Bununla beraber masaj uygulamasının sert darbeleri lenfler üstünde uyarıcı bir etki yaparak vücuda da detoks etkisi yaratır. Bası sayesinde lenf dolaşımında hızlanma gerçekleşir ve dokularda olan kirli ve zararlı bütün maddeler vücuttan daha hızlı, kolay bir şekilde atılabilir.


Comments


bottom of page