top of page

Hamilelik Sırasında En İyi 4 Masaj


Hamilelik-Sırasında-En-İyi-4-Masaj

Hamilelikte masaj yaptırmak, anne adaylarının daha huzurlu, daha iyi hissetmesine ve aylar geçtikçe ortaya çıkan değişimler ile mücadele etmesine yardımcı olarak son derece yararlı olabilmektedir. Hamilelik, kadınlarda birçok değişimi de beraberinde getirir. Maalesef, gebelikte yaşanan rahatsızlık hissini önlemek de mümkün değildir. Yalnızca bu hissi azaltmanın en iyi yolu, masaj yaptırmaktır.


Şüphesiz, bunlar rahatsızlık hissini azaltmanın basit ve etkili olan yollarıdır. Buna ek olarak, gebelik esnasında yaptırılabilecek çeşitli masajlar bulunmaktadır. Bunların hepsi kadınların farklı ihtiyaçlarını giderir ve hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır. Eğer hamileyseniz, aşağıda bahsettiğimiz dört çeşit masaj, ağrılarınızı ve rahatsızlık hissinizi azaltmak adına gerekli olacaktır. Bunun yanı sıra bu masajlar doğuma da yardımcıdır.


Hamilelikte En İyi 4 Masaj


Kafa, Yüz ve Boyun Masajı


Bu, vücuttaki gerginliği azaltmak adına harika bir yöntemdir. Kafa masajı uygularken, parmaklarınız ile kafa derinize hafif bir baskı yapmak yeterli olacaktır. Böylelikle güç içinde yaşanan baş ağrısını bu şekilde hafifletebilirsiniz. Üstelik bu masaj uygulamasını evinizin konforunda, rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Genel sağlığınızı iyileştirmek adına kafa derinizde kullanabileceğiniz bazı araçlar da bulunmaktadır.


Yüzdeki ve boyundaki kaslar da gün içinde gerilebilmektedir. Çok hassas kaslar olduğundan dolayı, kan dolaşımı hafif bir masaj yardımı ile hızlandırılabilir. Böylelikle gerginlik de azalmış olacaktır. Bu masajlar son derece basittir. Boynunuzun alt kısmından başlayarak çenenize, yanaklarınıza, alnınıza, kulaklarınıza ve özellikle gerginliğin en çok birikmiş olan kısma yani kaşlarınıza doğru parmak uçlarınız ile masaj uygulayın. Son derece rahatlatıcı olan bu masaj, hamileliğin her döneminde de uygulanabilir.Bacaklara, Bileklere ve Ayaklara Masaj


Gebelik esnasında mutlaka yapılması gereken masajlardan bazıları, ayaklara, bacaklara ve ayak bileklerine uygulanandır. Vücudun bu bölgelerinde büyük bir miktarda baskı olduğundan, bu bölgeler ödem, ağrı ve şişkinliğe daha da meyillidir. Bu durum, hamilelik boyunca özellikle de hamileliğin ilerleyen zamanlarında çok daha fazla rahatsızlık hissine yol açar.


Bacaklara ve ayaklara uygulanacak masajlar kan dolaşımını hızlandırmada etkilidir. İdeal olarak, bu masaj en iyi etkileri sunması için bir uzman aracılığı ile uygulanmalıdır. Benzer şekilde de, partneriniz evde size masaj uygulayabilir. Bu masajlar ağrıyı, iltihabı, ödemi ve bacaktaki krampları da azaltır.


Sırt Masajı


Hamilelikte, sırt en çok etkilenen bölgelerin başında gelir. Bunun nedeni, hamilelikte görülen kilo artışından kaynaklıdır. Sırt masajı kesinlikle bir uzman terapist aracılığı ile uygulanmalıdır. Sırt masajları sayesinde, sırt kısmındaki gerginliği azaltmak mümkündür. Bu sebeple, sinirlerin ve kasların iltihaplanması da azalır ve bu da olası krampları engellemeye yardımcı olur. Bu masajlar, kilo artışının en belirgin olduğu ikinci ve üçüncü trimester esnasında tavsiye edilir.


Perineal Bölge Masajı


Bu masajlar, doğuma hazırlanmanıza katkı da bulunabileceği gibi evde de uygulanabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, perineal bölge masajlarını gebeliğin üçüncü trimesteri için önermektedir. Amaç, nazik ve esnetme amaçlı olarak bir masaj uygulamaktır.


Böylelikle, doğum esnasında epizyotomi yapılması ya da yırtılma riskini azaltabilmeniz mümkün. Bu masajlar için en iyi vakit, beklenen doğum tarihinin yaklaşık olarak 6 hafta öncesi kadardır ve her gün 5 dakika süre ile yapılmalıdır. Hamilelik esnasında herhangi bir masaj yaptırmadan önce, bir uzman doktora danışın. Böylelikle masaj uygulamasının sizin için uygun olup olmadığını, ne zaman ve ne sıklık ile yaptırmanız gerektiğini de en sağlıklı şekilde öğrenebilirsiniz.

Comments


bottom of page