top of page

Hamileyken Masaj Yaptırmanın Faydaları


Hamileyken Masaj Yaptırmanın Faydaları

Hamilelikte masaj terapisi konusunda uzmanlaşmış masaj terapistleri olduğu gibi, faydadan çok zararı olabileceği korkusuyla hamile kadınları geri çeviren terapistler de vardır. Gerçek şu ki, hamilelik masajı yetenekli, nitelikli bir doğum öncesi masaj terapistinin ellerinde tamamen güvenlidir. Masaj terapisi hamilelik belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca anne adayı için özel bir zaman işlevi görebilir.


Hamileyken Masaj Yaptırmak Güvenli Midir?


Masaj terapisini stres veya ağrıdan kurtulmak için kullanmak isteyen hamile kadınlar her zaman önce güvenlik yaklaşımını benimsemelidir. Çoğu terapist ve sağlık uzmanı, ilk üç aylık dönem sonrasına kadar hamilelik masajı yaptırmamanızı tavsiye eder. Bunun nedeni, hamileliğin ilk üç aylık döneminin yüksek bir düşük riski taşımasıdır ve birçok masaj terapisti, masaj yoluyla uyarılan artan kan akışının zararlı olabileceğinden endişe duymaktadır.


Masaj terapisti sıkı kaslara uygulanan uzun vuruşlara odaklanan bir rahatlama masajı türü olan İsveç masajına bağlı kalmaya çalışabilir. Derin doku masajı gibi daha yoğun masaj biçimlerinin kan dolaşımı ve kan basıncı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Masaj terapistiniz de sizi yan şekilde yatırmalıdır. Bunun nedeni, kalbinize kan akışını sağlayan büyük bir kan damarı olan alt vena kava üzerine uyguladığı baskı nedeniyle 20 haftadan sonra sırt üstü yatmaktan kaçınılması gerektiğidir.


Nitelikli bir doğum öncesi terapisti, sertifikalı doğum öncesi masaj teknikleri konusunda bilgilidir ve herhangi bir risk faktörünü göz önünde bulundurarak güvenli bir konumda olmanızı sağlayacaktır. Her durumda, masaj terapisi, sırt veya ayak ağrısı gibi yaygın semptomların ortaya çıkmaya başladığı hamileliğin sonraki aşamalarına kadar en iyi şekilde bırakılır.


Hamileyken Neden Masaja İhtiyacınız Olabilir?


Kadınların hamilelik sırasında sırt, boyun ve omuz ağrısı ve sıkışması yaşaması yaygındır. Bu göz önüne alındığında, hamilelik sırasında masaj, kas ağrılarının yanı sıra yorgunluk, endişe ve stres semptomlarını yönetmek için faydalı olabilir. Masaj terapisi, kas gerginliğini gevşetmek, dolaşımı iyileştirmek ve hormon değişimleri ve kaygının neden olduğu duygusal semptomları ele almak dahil olmak üzere hamilelik sırasında farklı ihtiyaçlara hitap edebilir. Aşağıdaki durumlarda hamileyken masaj yaptırmayı düşünmelisiniz:

 • Kas, eklem veya sinir ağrısı,

 • Baş ağrısı, mide ekşimesi veya sindirim sorunları,

 • Depresyon, stres ve kaygı gibi duygusal dalgalanmalar,

 • Doğum sancısını için gevşeme tekniklerini öğrenmek.


Masöz

Hamilelikte Masajın Faydaları


Hamilelikte en sık görülen şikayetlerden biri bel ağrısıdır. Masaj terapisi, özellikle sırt ağrısının yanı sıra siyatik sinir ağrısını yönetmede ve hafifletmede etkilidir. Sonuncusu, uterusun üst ve alt bacak kaslarına gerginlik yayması ve yakındaki sinirleri tetiklemesi nedeniyle, hamileliğin sonraki aşamalarında kadınlar tarafından en yaygın şekilde yaşanır. Hamilelik masajının sahip olduğu diğer faydalar şunlardır:

 • Azaltılmış eklem ağrısı,

 • Geliştirilmiş dolaşım,

 • Yumuşak doku ve kasların iyileştirilmiş oksijenlenmesi,

 • Geliştirilmiş uyku,

 • Stabilize hormon seviyeleri,

 • Bebeğin kilosunu desteklemeye yardımcı olmak için iyi duruşun korunması ve artırılmış esneklik,

 • Ağrı kesici için doğal, güvenli bir alternatif seçim,

 • Başka bir kişiyle bağlantı, empati ve yakınlık kurar ve

 • Anne adayının kendilerine zaman ayırma ve şımartılma fırsatına sahip olmasını sağlar.

Hamilelik masajı, bir kadının devam eden öz bakımının önemli bir bileşenidir, çünkü hamilelik, özellikle ilk kez anne olacaklar için çalkantılı bir dönem olabilir. Masaj terapisi hem fiziksel hem de duygusal gerilimi hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca anneyi ağrı, stres ve gerginliği kendi kendine yönetmesine yardımcı olacak önemli becerilerle donatabilir.


Masajın ayrıca doğum sırasında ağrı yönetiminde etkili bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Nitelikli bir hamilelik masaj terapisti, evde uygulanacak kendi kendine masaj tekniklerinin yanı sıra rahat dinlenme pozisyonları önermeye de yardımcı olabilir.


Comments


bottom of page