top of page

Hamileyken Nasıl Güvenle Masaj Yapılır?


Hamileyken-Nasıl-Güvenle-Masaj-Yapılır-?

Ayaklarınızda uzun bir günün sonrasında acı ile çığlık atan kalçalarınız ya da büyüyen yumruğunuzu veya şişmiş olan ayaklarınızı desteklemiş olduğu için zonklayan sırtınız olsun, bir masaj terapisinin kucağa mutlaka cennet gibi gelmesi ihtimali vardır.


Hamileyken Masaj Yaptırmak Güvenli Midir?


Tabii ki, yalnız devam etmeden önce eşinizden ya da bir profesyonelden masaj yaptırmayı düşündüğünüzü de doktorunuza bildirin. Fakat genel olarak, ilk üç aylık dönemin ardından sonra masaj güvenli olarak kabul edilir. O zamandan önce masaj terapisinden kaçınmak isteyebilirsiniz, çünkü başınızı döndürebilir ya da mide bulantısına sebep olabilir ve muhtemelen sabah bulantınızı istemeden daha da kötüleşmek istemezsiniz.


Bazı masaj pratisyenleri ilk trimesterde masaj uygulamazlar çünkü bunun düşüklere sebep olabileceğinden endişe ederler, fakat bunun doğru olduğunu gösteren ise çok az tıbbi kanıt vardır. Partnerinize ya da terapistinize, size masaj uygularken bir yerinizin acıyıp acımadığını ve ne kadar baskının iyi hissettirdiğini bildirmiş olduğunuzdan da emin olun.


Hamilelikte Masaj Uygulanmaması Gereken Bölgeler


İlk önce ilk şeyler: Belirli akupunktur noktalarına masaj uygulamak, düşük ya da erken doğumu tetikleyebilir. Bazen bu kısımlara masaj uygulanır. Ek olarak, rahatınız ve bebeğinizin uteroda güvende olabilmesi için hamile vücudunuz hamile olmayan bir kişininkinden daha farklı şekilde konumlandırılmalı ve desteklenmelidir.


Masaj seansınız esnasında sırt üstü ya da karnınız değil, yan yatmalısınız ya da dik veya yarı yatar bir pozisyonda oturmalısınız. Yeni başlayanlar için, yüzüstü yatmak rahatsız edicidir. Ek olarak, 20 haftadan sonra sırt üstü yatmak, aort ve alt vena kava da dahil olmak üzere kan damarlarına baskı uygulayabilir ve bu da kan akışını kısıtlayabilir. Bu da kan basıncınızın düşmesine ve rahime giden kan akışının azalmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra vücudunuzun belli bölgelerine dikkat etmek isteyebilirsiniz;Göbek: Muhtemelen büyüyen karnınıza ve etrafındaki alana masaj yaptırmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz çünkü bu size ya da bebeğe zarar verebilir. Yine de, karnınıza biraz çatlak kremi sürmen problem değil.


Bacaklar: Bacaklarınızı nazikçe okşamak ya da ovmak iyidir, fakat eşinizin çok güçlü derin doku basıncı kullanmadığından da emin olun. Hamileyken kan hacminiz arttığı için bacaklarınızdaki kan akışı yavaşlayabilir ve sizi pıhtılaşmaya da yatkın bir hale getirebilir. Böylelikle bacaklarınıza uygulanan derin doku masajı bir pıhtıyı yerinden çıkarabilir.


Basınç Noktaları: Yukarıda ima edildiği gibi, refleksolojide, vücudunuzun bazı kısımlarında (bileğiniz, ayak bileğiniz ya da parmaklarınız arasında) kasılamlara sebep olduğu söylenen basınç noktaları vardır. Bu alanlardan, vadenize gelene kadar ve doktorunuz uygun olduğunu onaylayana kadar da kaçınılmalıdır.


Hamilelikte Masajdan Kimler Kaçınmalıdır?


Hamileler için masaj terapisinin güvenliği konusunda biraz araştırma bulunur. Riskiniz hakkında doktorunuz ile konuşun. Masaj kullanmamanız gereken bazı gebelik koşulları vardır. Sonuç olarak, aşağıdaki durumlarda doktorunuz masaj yaptırmamanızı tavsiye edebilir;

  • Preeklampsi

  • Erken doğum riski

  • Yüksek kan basıncı

  • Kan pıhtıları ya da pıhtılaşma bozukluğu

  • Gestasyonel diyabet

  • Plasenta previa gibi plasentanız ile ilgili sorunlar


Hamilelikte Masaj Terapisinin Faydaları


Araştırma 2011’den itibaren hamilelik esnasında masaj terapisinin depresyon ve kaygıyı, bacak ve sırt ağrısını azaltmaya katkı da olabileceğini öne sürdü. Aslında, daha eski bir 2009 çalışması hatta erken doğum ve doğum sonrasında depresyonu azaltabileceğini de öne sürdü. 2013 araştırması hamileyken uykunuzu iyileştirmeye katkı da bulunabileceğini keşfetti.

Comments


bottom of page