top of page

Herkesin Kendine Göre Bir Teknik Bulabileceği 8 Farklı Masaj Türü


Herkesin-Kendine-Göre-Bir-Teknik-Bulabileceği-8-Farklı-Masaj-Türü

Masaj, tedavi yöntemi olarak sıklık ile uygulanmaktadır. Ama profesyonel kişiler aracılığı ile yapılması gerekiyor ve bilinçsizce uygulanan masaj terapisinin kötü sonuçlar doğurabileceği biliniyor.


Deri, kaslar, deri altı dokusu, iç organlar, metabolizma gibi çok yönlü bir terapi sunan masaj, kan dolaşımının arttırılması ve damarların genişletilmesi mantığına dayanmaktadır. Bunun yanı sıra el, su ve Elektirik gibi aracılar ile yapılmaktadır. Tedavi, bakım ve rahatlama sağlama özellikleri ise en bilinen sonuçlardandır.


Yoğun iş temposunun ve stresli bir günün ardından kim masaj ile rahatlamak, gevşemek istemez ki? Sizi rahatlatacak, gevşetecek bir masaj deneyimi adına ihtiyacınız olan ve size uygun masaj tekniklerini bilmeniz oldukça önemlidir. İşte bütün yorgunluğunuzu, gerginliğinizi, stresinizi atmanızı sağlayacak 8 farklı masaj tekniği…


İsveç Masajı


Klasik masaj olarak da bilinen Isveç masaj terapisini pek çok klinikte ya da masaj merkezinde bulabilirsiniz. Bu masaj yoğurma, sıvazlama, darbeleme ve titreşim gibi geleneksel yöntemler ile uygulanıyor ve dolaşım hızını arttırarak dokuların yenilenmesini de sağlıyor.

Bali Masajı


Bali masajı, vücudu hem iyileştiriyor hem de dinlendiriyor. Bu masaj terapisinde dokular derinlemesine ovularak lenf sistemindeki kan akışı hızlandırılıyor. Bu şekilde vücudun atıkları da temizlenmiş oluyor. Bali masaj terapisi, diğer pek çok masajdan farklı şekilde, ayaklardan başlayarak yapılıyor. Bunun sebebi vücudun bütün sinir sisteminin ayaklardan geçiyor olmasıdır.Aromaterapi Masajı


Bu masaj yönteminde bitki özlerinden elde edilmiş olan karışımlardan hazırlanan masaj yağları kullanılmaktadır. Yağı vücuda masaj ile uygularken dikkat edilmesi gereken noktaysa hareketlerin yavaş ama sert olmasıdır. Aynı zamanda sertifikalı organik yağlar tercih edilmelidir. Aromaterapi masaj terapisinin bir başka faydası ise bitkisel yağlardan yayılan kokuların zihni dinlendirmesi. Böylelikle hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatıp, dinlendirebilirsiniz.


Sıcak Taş Masajı


Bu masaj yönteminde vücudun bazı spesifik kısımlarına sıcak taşlar konuluyor. Bu sebeple çoğunlukla ısıyı tutabilen, volkanik taşlar tercih edilmektedir. Isı, o bölgeyi rahatlatıyor ve gergin kasları da gevşetiyor.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, tedavi edici bir tekniktir. Kaslarda var olan spesifik sorunları çözmeye yönelik bu masaj terapisi, Isveç masaj terapisine göre daha sert bir uygulamaya sahiptir. Bu sebeple bir uzman aracılığı ile uygulanması daha uygun bulunuyor.


Refleksoloji Masajı


Uzakdoğu geleneksel tıbbının vazgeçilmezi olan refleksoloji masajı, aslında ayaklara yapılan bir tekniktir. Ayaktaki her bir nokta, belirli bir organı temsil ediyor. Ağrıyan yere referans veren refleks noktalarına yapılacak olan basınçlar o bölgedeki ağrının azalmasını da sağlıyor. Aynı zamanda stresin azalmasında da katkı da bulunuyor.


Bölgesel Masajlar


Baş, boyun, ense, omuz, sırt, bel gibi belli bir bölgedeki problemi çözmek adına uygulanan ve çoğunlukla tedavi edici bir uygulama olan bölgesel masajlar, doktor kontrolü ile uygulanıyor.

Thai Masajı


Temelinde yoga yatan bu teknik, yöntem, masaj terapisinden çok germe ve esneme hareketleri içeriyor. Giyinik olarak ve yarı sert bir zeminde yapılan bu teknik, uzman eşliğinde çekme, germe, esnetme gibi hareketler ile uygulanıyor.

Comments


bottom of page