top of page

Hindistan'ın En İyi Saklanan Sırrı: Ayurveda Masajı


Hindistan'ın En İyi Saklanan Sırrı: Ayurveda Masajı

Ayurveda Masajı Nedir?


Ayurveda, Hindistan'da geliştirilen bütünsel bir refah sistemidir. Anlamı “yaşam bilgisi” olarak tercüme edilir ve asıl vurgusu yaşamın her alanında denge ve ölçülülük arayışıdır. Ayurveda masajı, derinlemesine rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir deneyim yaratmak için vücut çalışması, sıcak yağlar ve müziğin bir kombinasyonunu kullanır.

Ayurveda üç dosha (Tridosha) kullanır; Üç elemente dayanan Vata, Pitta ve Kapha. Sağlığı korumak için iyi dengelenmesi gereken bir bireyin karakterlerinin farklı unsurlarını temsil ederler.


Ayurvedik Masajın Tarihçesi Nedir?


Ayurveda, insanlık tarihinin en eski tıbbi sistemlerinden biridir ve 5.000 yılı aşkın süredir önemli ölçüde değişmemiştir. Ayurvedik felsefe, zihni ve bedeni Prana adı verilen bir enerji akışıyla birbirine bağlı olarak görür. Ayurvedik yaşam tarzının diğer unsurları meditasyon, yoga ve bitki bazlı beslenmeyi içerir.


Ayurvedik Masaj Teknikleri


Ayurveda masajı, güçlü basınçtan hassas vuruşlara veya yoğurma hareketlerine kadar çeşitli hareketler kullanır. Sinir yollarını tetikleyerek geleneksel enerji kanallarının akışını takip etme eğilimindedirler.


Bu tür bir tedavide masöz ve alıcı arasındaki ilişki çok önemlidir ve terapistiniz kısa bir meditasyonla kendi enerjisini toplamaya başlamadan önce biraz zaman alabilir. Daha derin bir bağlantı oluşturmak için tedaviyi gerçekleştirirken nefeslerini sizinkiyle senkronize etmeye çalışacaklardır. Bireysel zihin-beden dengenizi daha iyi anlamak için terapistiniz bir Dosha anketi ile başlayacaktır.


Ayurveda, masaj da dahil olmak üzere çok çeşitli tedavileri kapsayan bir terimdir. Masaj tedavileri, vücudun marmalarını ve çakralarını anlamakla yönlendirilme eğilimindedir. Marmalar, Refleksolojide kullanılan akupunktur noktalarına benzerdir ve vücutta 107 tane vardır. Kemikler, tendonlar, arterler, damarlar ve eklemler arasında bulunurlar. Prana'daki (Çin masajında ​​qi olarak bilinen enerji veya yaşam gücü) bozulmalar bu noktalarda toplanır ve enerji akışında tıkanmalara neden olabilir.


Çakralar insan vücudundaki ruhsal gücün 7 noktasıdır ve fiziksel olarak 7 ana marma ile ilişkilidir. Ana endokrin bezlerinin üzerinde bulunurlar ve refahımızın çeşitli yönlerini kontrol ederler. Ayurveda masajı aynı zamanda rahatlatıcı ve destekleyici bir fiziksel uygulama olmasının yanı sıra bu enerji kanallarını temizlediği ve böylece hayati yaşam gücünün vücutta serbestçe akabilmesi için düşünülür.


Ayurveda Masaj Yağı

Dokunma, diğer duyuları da harekete geçirmeyi amaçlayan Ayurvedik masajın sadece bir unsurudur. Yağ hem cildi rahatlattığı hem de koku alma duyunuzu harekete geçirdiği için sürecin önemli bir parçasıdır.


Ayurveda masajı bugün tipik olarak susam veya badem yağı gibi derin nemlendirici bir baz kullanır ve bu daha sonra aromaterapi yağlarının bir karışımı ile karıştırılır. Bu, kullanımdan önce hafifçe ısıtılabilir.


Masöz

Ayurveda Masajı Sırasında Müzik

Terapistiniz Ayurveda masajı sırasında, tipik olarak Hint müziğinin klasik aranjmanlarından seçilen bir müzik çalabilir. Bu melodilerin her biri, terapistinizin tedavinizde çağırmak isteyebileceği belirli bir ruh hali veya duyguya bağlıdır.


Ayurvedik Masajı Kimler Yaptırmalıdır?

Ayurvedik bir lüksten daha fazlasıdır hem beden hem de zihin için bir deneyimdir. Masaja yeni başlayanlar için ideal bir nazik bakım, özel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre ayarlanabilir. Hamileyseniz, genel masaj kontrendikasyonlarınız varsa veya ciddi bir hastalığınız varsa, herhangi bir masaj tedavisi programına başlamadan önce doktorunuza danışın.


Comentarios


bottom of page