top of page

Hint Baş Masajı


Hint Baş Masajı

Hint Baş Masajı Nedir?


Hint baş masajı diğer bir isimle Çampisaj olarak da bilinir. Bu masaj Hindistan da ortaya çıkan ve uygulanan bir masaj türüdür. Hint baş masajı, sinir uçlarını uyaran tepki noktaları üzerine parmaklarla baskı yapılarak uygulanan bir masaj çeşididir. Hint baş masajı aromatik yağlar kullanılmadan da etkisini gösterir. Bu masajın amacı günlük yoğun temponun stresinden arınmak için tercih edilir. Hint baş masajı, kan akışının yoğunlaşmasını sağlar ve üst beden bölgesindeki kas ve eklemlerde toplanan stresi dağıtmak için uygulanır.


Hint baş masajında Marma noktaları, akupresür ve şakra dengeleme teknikleri önemli bir yere sahiptir. Bu tekniklerin her biri kendi içerisinde bir felsefeye dayanır. Profesyonel bir masaj terapisti tarafından yapıldığında mükemmel sonuçlara ulaşılır.


Marma tekniği kullanılarak yapılan masajda aromatik yağlar belirli noktalara dairesel hareketlerle uygulanır ve sinirlerin tetiklenmesi hedeflenir. Bu durum üst bedende ortaya çıkan birçok sorunu ortadan kaldırır.


Bedenimizde belirli akupunktur noktalarına yapılan baskı, ovma ve diğer uygulamalarla etkileşime geçme tekniğine “Akupresür” adı verilir. Akupunktur noktaları bedenimizin enerji akışını sağlar.


Şakralar dengeleme vücudumuzu besleyen enerji çemberlerini harekete geçirme olarak tanımlanabilir. Enerji merkezleri aktif kullanılmadığı durumlarda zamanla bloke olur. Bu teknikte de enerji merkezlerinin aktif hale getirilmesi hedeflenir. Belirli tekniklerle şakralar beslenir ve vücudumuzdaki enerji akışı hızlandırılır.


Hint Baş Masajının Faydaları Nelerdir?


Günlük yaşantımızda yaşadığımız stres, üst beden ve baş bölgesindeki enerjimizi bloke eder. Bu blokaj dikkat dağınıklığı, stres, ruhsal problemler gibi zihinsel; kas ve eklem problemleri, baş ağrısı gibi fiziksel problemleri ortaya çıkarır. Çampisaj olarak da bilinen bu masaj türü dinlenmiş ve rahatlamış bir zihin ortaya çıkarmayı amaçlar. Zihnimizde bizi bunaltan duygusal problemlerimizi azaltarak dingin ve iyileşmiş bir beden yaratır.


Boyun ve omuz bölgesindeki kas ve eklem problemlerinde iyileşme ve esneklik sağlar, kan akışını hızlandırır, tutulmaları ortadan kaldırır, vücudu gevşetir ve rahatlamasına yardımcı olur. Dokuların arasındaki bağlar gevşeyerek ve vücutta biriken toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.


Stres, anksiyete, yorgun olma hissi, uyku sorunları, üst beden ağrıları ve migren problemi yaşayan kişiler için en uygun rahatlatma yöntemlerinden biri olarak görülür. Bu masajı deneyimleyen bireyler günlük hayatlarında açıkça fark edilen bir enerji artışı ve konsantrasyon yükselmesi olduğunu belirtmişlerdir.Masaj

Hint Baş Masajı Nasıl Yapılır?


Hint baş masajı yaptıracak olan kişi bir sandalyede oturur. Masaj terapisti üst bedene yoğunlaşır. Boyun ve omuz bölgesine bastırarak sıkıştırma hareketleri uygular. Bunun dışında, masaj terapisti sinir uçlarına etki eden tepki noktalarına da hafif ve yavaş basınçlar uygulayarak bireyin rahatlamasını amaçlar.


Hint Baş Masajının Süresi Ne Kadardır?

Bu masaj ortalama olarak yirmi beş ile kırk beş dakika sürebilecek şekilde değişiklik gösterebilir. Masaj esnasında ortamda konuşma diyaloğu olmaması gerekir. Genellikle rahatlatıcı ve dinlendirici müzikler eşliğinde yapılır.


Enerjinizi yükseltmek ve rahatlamak için, sizleri sitemizdeki profesyonel masaj terapistleriyle tanışmaya davet ediyoruz.
Comments


bottom of page