top of page

Hint Baş Masajının Faydaları


Hint Baş Masajının Faydaları

Hint Baş Masajının Faydaları


Günümüzde Hint baş masajı, sırt üstü, omuzlar, boyun ve kafada akupresür içeren bir tekniktir. Bu masaj tekniğinin birinci amacı, üst vücuttaki kas düğümlerini ve gerginliği serbest bırakmak, beyin sıvısının kafa boyunca daha iyi dolaşımını sağlamak, saç uzamasına yardımcı olmak ve sağlıklı bir cilt oluşturmaktır.


Baş Ağrısı/Migren ve Sırt Ağrısının Önler

Üst sırt ve boyundaki gerginlik baş ağrısı, migren ve sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Üst vücudunuzdaki düğümleri ve kasları hedef alıp gevşeterek, boyun ve kafa derisine masaj yaparak beyin omurilik sıvısının daha iyi dolaşmasına yardımcı olur.


Uykusuzluğu Giderir ve Uyku Kalitenizi Artırır

Hint baş masajı, vücudunuzdaki hem fiziksel hem de zihinsel stresi hedef alır ve sizi derin bir rahatlama durumuna getirmeyi amaçlar. Kas rahatsızlığını gidermek, beyninizdeki sıvı dolaşımını iyileştirmek ve rahatlamak için vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur. Bu masaj sizi yumanız gerektiğinde beyninizin kapanmasını engelleyen stresten kurtarır ve vücudunuzun bir kez daha dinlendirici bir rahatlama durumuna düşmesine izin vermenizi sağlar.


Anksiyete ve Depresyon Belirtilerini Azaltır

Başa masaj yapmak, beyninizdeki oksijen dolaşımını artırmaya ve canlandırmaya yardımcı olur. Beyninize oksijen akışını artırmak, sağlıklı bir zihinsel durumu sürdürmek için gereken uygun kimyasal dengeyi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Hint baş masajı, beyninize daha yüksek oksijen akışını teşvik ederek, ruh halinizi yükseltir ve depresyonun neden olduğu çeşitli zihinsel ve fiziksel semptomları azaltır.


Hafızayı Güçlendirir

Çoğu zaman beynimizin düşünceler, fikirler ve duygularla aşırı yüklenmesine izin veririz ve nefes almak için bile biraz zaman ayıramayacak kadar meşgul oluruz. Bir Hint baş masajının çakralarımızı yeniden dengelemeye ve zihinsel ve duyusal farkındalığımızı güçlendirmeye yardımcı olur. Bu aslında zihinlerimizde gerçekleşen bir sıfırlama durumudur. Bu sıfırlama, hafızamızı etkin bir şekilde canlandırarak yavaşlamamızı ve öz farkındalığımızı yeniden kurmamızı sağlar.


Enerji Seviyesini Yükseltir

Çakralar, aslında genellikle bedenin enerjileri olarak adlandırılır. Çakralarınızı yeniden dengeleyerek, vücudunuzdaki enerjileri yeniden dengelemiş olursunuz.

Enerjilerin yeniden dengelenmesi, zihinsel durumunuzun temizlenmesi ve fiziksel bedeninizin gevşemesiyle birleştirerek, bedeninizde yeni bir tür enerji ortaya çıkar.


Evde Masaj

Vücudunuzu Detoksifiye Eder

Boyunda kullanılan belirli masaj teknikleri sayesinde Hint baş masajı, lenfatik drenajı ve kan akışını uyarır ve iyileştirir. Lenfatik sistem, vücudumuzdaki dokulardan atık ürünleri, bakterileri ve hasarlı hücreleri uzaklaştırmayı sağlar. Bu, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzun kendini iyileştirmesini sağlar. Vücudumuzun lenflerinin daha iyi bir dolaşım sağlayarak, vücudumuzun atıklardan ve zararlı maddelerden kurtulmasını destekler.


Cildi ve Saç Köklerini Onarır

Saç derisine masaj yapmak, daha iyi kan akışını sağlayarak daha uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlar. Cildiniz için en iyi yağlar çay ağacı yağı, limon yağı ve papatya yağıdır. Çay ağacı yağı ve papatya yağı cildi yatıştırır, kuru veya kaşıntılı saç derisini iyileştirmeye yardımcı olur. Saç sağlığı için Hint yağı, badem yağı ve nane yağı kullanılabilir. Bu yağların tümü kan dolaşımı yoluyla saç uzamasını destekler.

Comments


bottom of page