top of page

Holistik Masaj


Holistik Masaj

Holistik masaj zihin, ruh ve beden bütünlüğünü korumaya, dengelemeye ve bilincin artmasına destek veren bir terapi yöntemidir. Vücudumuzdaki akupunktur noktalarına parmaklar ile baskı yapılır, beden dengelenir ve ihtiyaca göre destekleyici bazı tekniklerle birleştirilebilir. Örneğin, omurga ve bel problemlerinde omurga dengelenir ya da biyoenerjiden yardım alınarak tedavi yapılır. Kişi rahatladıkça ve vücudun kasılması azaldıkça duygular da ortaya çıkar ve sonuçların çözümlenmesi daha kolay olur. Vücut salgıları dengeye geldiği zaman zihin algıları açılır ve zihin berraklaşır, dinginleşir ve böylece çakralar da dengeye gelmiş olur.


Bugün içinde bulunduğumuz dünyada pek çok sağlık sorununun ortak nedeni stres olarak kabul edilmektedir. Stres insanı kısa sürede ele geçirir ve çevremiz tarafından üzerimize yüklenen stresle mücadele etmek de oldukça zordur.


Stresin vücudumuzda yarattığı olumsuzluklardan kurtulmak ve etkilerini azaltmak için başvurabileceğimiz çeşitli yöntemler vardır. Bunların en başında masajın olduğu kabul edilmiştir. Masaj; Çin, Mısır, Yunan, Hint, Japon ve Eski Roma kültürleri olmak üzere birçok farklı gelenekte yüzyıllardır uygulanmaktadır. Birçok farklı masaj çeşidinin arasından holistik masaj konusunu sizler için derledik.


Holistik Masaj nedir?


Holistik, bütünsel; tamamlayıcı anlamına gelen bir sözcüktür. Holistik masaj ise hastalık, stres gibi durumların yalnızca fiziksel sağlığımızı değil bununla birlikte zihinsel sağlığımızı da etkilediğini kabul etmiştir. Vücudun bütün olarak iyileşmesini, dengelenmesini ve rahatlamasını hedefler. Birçok masaj tekniğinin aksine holistik masajlar, kişinin duygularını ve ruhsal durumunu da önemser ve bu duygusal durumlarda da bir iyileşme yapmaya çalışır. Kişinin duygu, his ve ruhsal sağlığına yönelir.


Çeşitli holistik masaj teknikleri Mısır, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yüz binlerce yıldır uygulanmaktadır. Eski bir Hint şifa biçimi olan Ayurveda ve Uzakdoğu kökenli bazı masaj çeşitleri holistik masaja örnek olarak gösterilebilir.


Holistik masajlar, daha iyi bir kan akışı, daha az fiziksel kasılma ve tüm vücudu oksijenlendirmeyi hedefler. Tüm bu fiziksel yararlarının yanı sıra zihinsel olarak da kişiyi gevşetir.


Duygu ve düşüncelerimizin beynimize kaydolduğunu biliyoruz. Bu duygu ve düşünceler, birçok şifa sistemine göre bedenimize de kaydolmaktadır. Hayatın içinde basit bir görüntünün bize acı bir anımızı hatırlatıp onu tekrar hissettirmesi gibi bedenimize kaydolan olumsuz duygular da bilinçaltımız tarafından vücudumuza ağrı şeklinde bir tepki yapabilir.


Holistik masaj teknikleri ile fiziksel iyilikle birlikte zihinsel bir arınma da yapılmaya çalışılır ve aynı zamanda zihinsel olarak da kişinin kendini iyi hissetmesi amaçlanır.


Evde Masaj


Holistik Masaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Holistik masajın ne anlama geldiğini ve neyi hedeflediğini anlattıktan sonra bu masaj tekniğiyle ilgili diğer bilinmesi gereken bazı bilgiler ise aşağıda sıralanmıştır.


  • Holistik masajlar, kişiye özel olarak uygulanır.

  • Holistik masajlar; hamileler ve bebeklere uygulanamaz.

  • Holistik masajlar tüm bedene uygulanır, kasları gevşetir, duyguları yatıştırır ve kan dolaşımını hızlandırır.

  • Holistik masajlar beden, zihin ve ruhun bütünlüğünü kabul eder.

Bu tür masaj teknikleri ile vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfin hormonunun salınımı sağlanır; endorfin ağrıları gidermeye yardımcı olur.


Comentarios


bottom of page