top of page

İç Organ (Visseral) Masajı Nedir?


İç Organ Masajı

İç Organ (Visseral) Masajı Nedir?


İç organ masajı diğer bir adıyla visseral masaj olarak da bilinir. Kötü beslenme, duygusal stres, hareketsiz yaşam gibi nedenlerle hasar almış ve görevini yerine getiremeyen iç organları masaj hareketleri ile tekrar işlevsel duruma getirmeyi hedefleyen bir terapi yöntemidir. Özellikle karın bölgesindeki ve bağırsaklardaki tıkanıklıklar, blokajlar ve sıkışmalar masaj seansı esnasında bulunur ve yok oluncaya kadar üzerinde çalışılır.


İç organ masajının faydaları arasında mide ve bağırsak sorunlarının çözümü vardır. Kabız, ishal, bağırsak sorunları ve benzeri hastalıklarda olumlu etkileri hızlıca fark edilir. Stres, korku, depresyon, anksiyete ve konsantrasyon sorunları gibi duygusal ve zihinsel problemlerde de işe yaradığı görülmektedir.


İç Organ Masajı Ne İşe Yarar?


Sindirim sistemimizde katmanlar halinde yerleşmiş yaklaşık yüz milyon sinir hücresi var olan bir sinir sistemi ağı bulunmaktadır. Bu sistemdeki sinir hücresi sayısı, beyindeki sinir hücresi sayısıyla hemen hemen eşittir. Sinir sistemi beyin gibi, duygu ve davranışlarımızı etkileyen maddeleri salgılar. Sindirim sisteminin ikinci bir beyin olduğu söylenmektedir. Bağışıklık sistemi hücrelerimizin çoğu bağırsaklardadır. Bu sebeple bağırsak sağlığımız hastalıklara bağışıklığımızı güçlendirmemizde önemli rol oynar. Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzgün çalışması vücudumuzun sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Serotonin hormonunun çoğu sindirim sistemimizde üretilmektedir bu sebeple bağırsak sağlığımız ve psikolojik sağlığımız arasında bir bağ vardır. Serotonin, bağırsak hareketlerini ve bazı vücut işlevini etkileyen bir hormondur ve bununla birlikte psikiyatrik hastalıklarla da bağlantılıdır. Sürekli stres altında bulunduğumuz zaman serotonin hormonlarımızın seviyesi azalır, ruhsal ve duygusal durumumuz bundan etkilenir.


Masoz


Hamilelik sürecinde de rahim yaklaşık 20 kat büyür. Rahmin büyümesiyle beraber iç organlarda büyük oranda yer değiştirir. Doğumdan sonra karında bölgesinde ve boşaltım bölgesindeki kaslarda aşırı gerilme meydana gelir. Bu yüzden kabızlık, hemoroid, şişkinlik, gaz, hazımsızlık, reflü, kramp ve ağrılar gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hamilelikte ortaya çıkan değişimler bir iki ay içerisinde normale döner. Bu süreç doğumdan sonra anne için fiziksel ve psikolojik süreçte zorluk yaratır. Bebeğin bakımı ile geçen uykusuz gün ve gecelerde bir yandan da iç organların eski haline geri dönmesi sürecinde ortaya çıkan rahatsızlık hissiyle ve ağrılar anneyi fiziksel ve psikolojik olarak yorgun düşürür.


İç organların eski haline gelme sürecine destek vermek için iç organ masajı ortaya çıkan problemleri azaltır ve sorunların ortadan kalkmasında büyük fayda sağlar.


İç Organ Masajı Nasıl Uygulanır?


İç organ masajı esnasında uzman iç organların bulunduğu bölgelerin üzerine basınç uygular. İlk başta yaşanılan problemlerin, hastalıkların, spazmların ve ödemlerin belirlenmesi gereklidir. İkinci aşamada, özel teknikler uygulanarak organlara bazı farklı açılardan basınç uygulanarak yavaş yavaş işleme devam edilir.


İç organ masajı uygulayan terapistin işinde tecrübeli ve profesyonel olması önemlidir, çünkü çok hafif veya fazla basınç uygulanması organlara zarar verebilir, kanamaya, şişkinliğe veya vücutta oluşabilecek diğer komplikasyonlarına neden olabilir.


Comments


bottom of page