top of page

İlk Akupunktur Seansınızdan Ne Beklemelisiniz?


İlk Akupunktur Seansınızdan Ne Beklemelisiniz?

Akupunkturu ilk kez denemeyi düşünüyorsanız, ancak tedavi için rezervasyon yaptırmakta tereddüt ediyorsanız, akupunktur uzmanları ne bekleyeceğinizi, size nasıl fayda sağlayabileceğini ve tedavi için ipuçlarını öğrenmenize yardımcı olurlar.


Akupunktur Nedir ve Kimler Yararlanabilir?


Akupunktur, eski Çin şifa uygulamalarına dayanan modern bir tedavi şeklidir. Akupunkturda, cildin belirli noktalarına ince iğneler sokulur, bu da iyileşmeyi, ağrıyı hafifletmeyi ve sağlığı desteklemek için vücudun belirli bölgelerinde biyokimyasallar salgılar.


Hemen hemen herkes düzenli akupunktur seanslarından yararlanabilir, ancak çoğu insan belirli nedenlerle akupunktur tedavisi yaptırır. Uykusuzluk, gerginlik ve stres, sindirim sorunları veya kronik bir durum veya hastalık gibi sorunlar yaşıyor olabilirler. Çoğu durumda, akupunktur semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ve tıbbi bir tedavi planının yanında çalışabilir.


Son araştırmalar, akupunkturun özellikle ağrı ve mide bulantısının tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir. Kanser hastaları için son derece faydalı olabilir, kemoterapi gibi tedavilerin semptomlarını ve yan etkilerini hafifletmelerine yardımcı olabilir.


Akupunktur Acıtır Mı?


Bu, daha önce hiç akupunktur denememiş müşteriler için en sık sorulan sorulardan biridir. Kısa cevap hayır; akupunktur tipik olarak donuk bir ağrı veya karıncalanma hissinden daha fazlasına neden olmaz. Profesyonel bir akupunktur uzmanı, iğneleri ağrıya neden olmayacak şekilde hızlı bir şekilde takıp çıkarmak için eğitilmiştir.


İlk Randevunuz İçin Nasıl Hazırlanırsınız?


Bir akupunktur randevusuna hazırlanmak yoğun değildir, ancak tedavinizin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Tedaviden maksimum faydayı elde etmek için randevunuzdan birkaç saat önce bir şeyler yiyin ve aç karnına tedavi olmanız durumunda oluşabilecek hafif mide bulantısı veya baş dönmesini önleyin.

  • Bolca su için.

  • Kafein ve alkolden kaçının.

  • Randevunuzu önce ve sonra bolca zaman ayırın, böylece en iyi faydalar için dinlenip rahatlayabilirsiniz.


Masöz

Akupunktur Tedaviniz Sırasında Neleri Beklemelisiniz?

Bir akupunktur uzmanı, organlarınızın durumunu kontrol etmek için tedaviden önce nabzınızı kontrol edebilir ve dilinize bakabilir. Ayrıca bir değerlendirmede size yol gösterecek, mevcut sağlığınız, sağlık geçmişiniz ve tedavi için hedeflerinizin neler olduğu hakkında sorular soracaktır.


Ardından terapistiniz sizden masaya uzanmanızı isteyecektir. Terapistinizin iğneleri yerleştirmesi için muhtemelen sadece birkaç parça giysiyi çıkarmanız veya kaldırmanız gerekecektir.


Her akupunktur seansı farklıdır ve belirli sonuçlar elde etmek için vücutta farklı noktalar kullanır, bu nedenle ayaklarınıza veya bacaklarınıza, gövdenize, pelvisinize veya kollarınıza veya boynunuza veya başınıza iğneler yerleştirilmiş olabilirsiniz. İğneler asla tekrar kullanılmayacak ve her zaman dikkatli bir şekilde atılacaktır.


Akupunktur Sonrası Bakım

Randevunuzdan sonra mutlaka biraz dinlenin, bol su için, sağlıklı bir yemek yiyin ve kendinize iyi bakın. Tedavinize devam etmek için bir takip randevusu da almak isteyebilirsiniz. Terapistinizin tedavi planınız için önerilerine bağlı olarak ayda birkaç kez veya haftada birkaç kez olabilen düzenli seanslardan en fazla faydayı elde edebilirsiniz.


Comments


bottom of page