top of page

İnsanların Masaj Yaptırmasının En Önemli 5 Nedeni


İnsanların Masaj Yaptırmasının En Önemli 5 Nedeni

Birçok insan fiziksel ve zihinsel sağlık semptomlarını gidermek için masaj yaptırır. Günümüzde çoğu insan masaj terapisini bir sağlık ve zindelik uygulaması olarak görmektedir. İnsanların masaj yaptırmasının en önemli beş nedeni şunlardır;

  • Stresi Azaltır ve Rahatlama Sağlar

Stresi azaltmak için masaj: Bir araştırma ekibi, günlük uygulanan masaj terapisinin kişilerin stres ve anksiyete durumlarında olumlu sonuçlar verdiğini buldu. Masaj alan çalışma katılımcıları, diğer gruptakilere göre daha düşük düzeyde kaygı, sinir ve depresyon hissi bildirdiler. Araştırma ekibi ayrıca masaj grubunda kontrol grubuna göre daha düşük kalp atış hızı ve kortizol seviyeleri gözlemledi.


Rahatlamak için masaj: Masaj, yüksek stresli zamanlarda bile insanların rahatlamasına yardımcı olabilir. Bir çalışma, sırt masajı alan 30 hastayı inceledi. Bu hastalar, daha düşük kan basıncı, daha yavaş kalp hızı ve daha yüksek cilt ısısı gibi birçok yaygın gevşeme belirtisi gösterdi. Masaj, rahatlamayı ve yaşam kalitesini artırmak için uygun maliyetli ve tamamlayıcı bir tedavi olabilir.

  • Ağrıların Giderilmesini ve Kontrol Altına Alınmasını Sağlar

Ağrı kesici masaj: Bir araştırmacı, masajın kas-iskelet ağrısı olan insanlar üzerinde anında olumlu etkileri olduğunu buldu. Sadece bir saatlik masaj seansından sonra, fiziksel ağrıların azaldığı bildirildi. Ayrıca ağrı yüzünden ortaya çıkan olumsuz duygularda da bir rahatlama olduğunu bildirdiler.


Ağrı kontrolü için masaj: İleri evre kanser hastaları için ağrının giderilmesinde masaj tedavisinin rolü çok önemlidir. Araştırmacılar masaj ve ağrı kesici ile ilgili yapılan deneylerde çalışmaların hepsinde masajın ağrıyı önemli ölçüde azalttığını buldular.

  • Esneklik ve Spazm

Esneklik için masaj: Bir masaj terapisti, omurga ve eklemlerde iltihaplanmaya ve omurların kaynaşmasına neden olabilen bir romatizmal hastalık ankilozan spondilit olan bir kadınla ilgili bir vaka çalışması yaptı. Hastanın esnekliğinde iyileşmeler, ağrısında azalma ve daha düşük yorgunluk seviyeleri gözlemledi.


Spazmlar için masaj: Bir grup uzman, bacak krampları olan 26 böbrek diyaliz hastasından oluşan insanlar üzerinde çalıştı. Bazı çalışma katılımcıları, diyaliz tedavileri sırasında, iki hafta boyunca haftada üç gün 20 dakikalık bacak masajı aldılar. Masaj yaptıranlar hem diyaliz tedavileri sırasında hem de evde kramplarında azalma olduğunu bildirdiler.

  • Yaralanmaların İyileşmesi ve Rehabilitasyon

Kas yaralanmalarının iyileşmesi için masaj: Birçok kişi kas yaralanmalarını gidermek ve iyileşme sürelerini hızlandırmak için masaj terapisini kullanır. Masaj terapisinin kas iyileşmesine yardım etmesi potansiyeli üzerine yapılan araştırmalar, bazı olumlu sonuçlar vermiştir. Masaj tedavisi kas hasarında ve ödem üzerinde en büyük olumlu etkiye sahiptir.


Masöz

Rehabilitasyon için masaj: Uzman bir ekip, beş haftalık bir süre boyunca 15 masaj seansı alan multipl sklerozlu bir grup insan üzerinde çalıştı. Çalışma katılımcılarının dinamik denge becerilerinde ve yürüme hızlarında önemli artışlar ve ayrıca ağrıda önemli azalmalar gözlemlediler. Ekip, masajın egzersiz terapisinden daha büyük faydaları olduğunu keşfetti, ancak iki terapiyi (masaj ve egzersiz) aynı anda kullanmak biraz daha iyi sonuç verdi.

  • Keyif Almak İçin Masaj

Kendini şımartmak ya da sadece iyi hissetmek için masaj terapisi alan kişiler yine de temel sağlık yararları elde ederler. Herhangi bir fiziksel veya zihinsel rahatsızlığı olmadan masaj terapisinin keyifli ve mutlu hislerinden yararlanan kişiler, rahatlamak ve fiziksel dokunuşun tadını çıkarmak için buna zaman ayırırlar.


Comments


bottom of page