top of page

İsveç Masaj Terapisi Nedir?


İsveç Masaj Terapisi Nedir

İsveç masajı en popüler ve etkili masaj terapi yöntemlerinden biridir. Nazik ve kuvvetli basınç veya hafif dokunuş uygulayan geleneksel bir tam vücut masajıdır. Bu yöntemi, masaj ve fizik tedavinin harika bir kombinasyonu olarak düşünebilirsiniz, tam bir gevşeme ve kas gerginliğinin serbest bırakılmasını destekleyen bir süreçtir.


Uygun İsveç masaj terapisinin yalnızca lisanslı bir masaj terapisti tarafından yapılması gerektiğini unutmayın. Bu tekniği deneyimleme konusunda yeniyseniz ve ne bekleyeceğinizi bilmiyorsanız, içiniz rahat olsun ve ziyaret etmeyi planladığınız masaj terapistinin lisanslı ve kayıtlı bir uygulayıcı olup olmadığını kontrol edin. Çoğu zaman masaj terapi stüdyoları sizin masaj hedeflerinize eşdeğer basınç seviyelerine sahip bir masaj terapisti ile çalışmanızı sağlayacaktır.


İsveç Masaj Terapisi Nasıl Yapılır?


Masaj tedavisine başlamadan önce, terapist size daha önceki herhangi bir fiziksel yaralanma öyküsü hakkında sorular soracaktır. Bunun temel amacı, terapistin daha fazla hasarı önlemek için özel özen göstermesi ve yaralı bölgeleri çevreleyen dokuların iyileşme sürecine yardımcı olmasıdır.


Diğer birçok masaj terapileri gibi, İsveç masajı da masaj terapistinin ellerinin vücut üzerinde sürtünmeden kaymasına yardımcı olmak ve yatıştırıcı, hatta basıncın kasların derinliklerine nüfuz etmesine yardımcı olmak için cilde uygulanan yağın kullanımını içerir.


Yağın nazikçe uygulanmasından sonra terapist masaja başlayacaktır. Masajın nispeten yumuşak mı yoksa daha yoğun basınçla mı yapılmasını istediğinizi seçme seçeneğiniz vardır. Çoğu zaman yumuşak, uzun vuruşlar kullanılır. Terapistinizden uygulanan baskıyı kendi tolerans ve rahatlık seviyenize göre azaltmasını veya artırmasını istemekten çekinmeyin.


Masoz

İsveç Masaj Terapisinin Fayda Sağlayabileceği Durumlar


İsveçli bir doktor olan Dr. Per Henrik Ling, bu tür masajı yaratmasıyla tanınır, ancak sadece İsveç etkisini değil, aynı zamanda Çin, Mısır ve Yunanistan'dan gelen teknikleri de içerir. İsveç masaj terapisi, uzmanlar tarafından birçok kayda değer fayda sağlamak için uzun süredir kullanılmaktadır. İşte masajın faydalarından birkaçı:

  • Gevşeme – İsveç masaj terapisinin en büyük faydalarından biri gerçek rahatlamadır. Önlerinde uzun hafta içi günleri olan meşgul kişiler için harika bir İsveç masajı için bir spa gezisi, gergin sırt kaslarını ve ağrıyan boyun ve omuzları gevşetebilir.

  • Strese yardımcı olur – Birçoğumuz çok zorlu yaşamlar sürüyoruz ve ortaya çıkan stres vücutta kendini göstererek kasları belirgin şekilde gergin ve gergin hale getirebilir. Zaten stresli hissediyorsanız, bu bir endişe döngüsü ve daha fazla rahatsızlık yaratabilir. İsveç masaj terapisi, vücudun strese karşı istenmeyen tepkilerini hafifletir ve zihninizi endişelerden arındırmaya yardımcı olur.

  • Daha iyi esneklik – Bir saatlik bu tür gençleştirici masaj terapisinden sonra, vücudunuzun hareketlerinin nasıl geliştiğini fark etmeden edemezsiniz. Ellerinizin, kollarınızın ve bacaklarınızın artan tam hareket açıklığı ve azalan şişkinlik, İsveç masajı deneyiminin önemli faydalarıdır.

İyi bir nedenle, İsveç masaj terapisi sağlam ve oldukça faydalı bir tedavidir. Geçici hevesler yerine denenmiş ve gerçek tekniklere bağlı kalın.


Comments


bottom of page