top of page

İsveç Masajı Nedir?


İsveç Masajı

İsveç Masajı Nedir?

Tüm masaj türlerini kapsayan İsveç masajı, ayak bölgesinden başlayarak ense bölgesine kadar bütün vücuda yapılır. İsveç masajı, kan akışını hızlandırarak doku ve hücreleri yenilemek, vücuttaki dolaşımı düzenlemek, stres sebebiyle yaşanan kasılmalar azaltmak, kasları gevşetmek ve yumuşatmak için tercih edilen bir masaj çeşididir. Bu masaj hücrelerdeki oksijen oranını arttırır ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

İsveç masajı, bazı sağlık problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Son dönemde modern hayatın getirdiği stres ve yorgunluk yüzünden gerilen vücudun rahatlatılması, kasların yumuşatılması, zihinsel yorgunluğun azaltılması için fiziksel ve zihinsel rahatlama hedeflenerek uygulanan bir masaj haline gelmiştir. İsveç masajı, bağ ve dokularda yumuşama sağlar ve esnekliğini korur. Cilde ve sinir sistemine etki eder, yatıştırılmasını sağlar.


Konsantrasyonu arttırır, stresin negatif etkilerinden arındırır, enerji verir, rahatlık sağlar. İsveç masajının en önemli faydası masaj yaptıran kişiyi yaşamın gündelik yorgunluk ve stresinden uzaklaştırır, kusursuz bir dinlenme ve rahatlama imkânı sunar. Masaj sayesinde dinlenmiş ve canlanmış hissedersiniz.

Yoğurma tekniği özellikle kaslar için etkilidir. Tek ya da çift elle yapılan yoğurma işlemi kasları sıkıştırır ve esnetir. Kaslar yumuşak, ritmik ve yavaş bir şekilde yoğurulmalıdır. Sıvazlama tekniği ise yüzeysel etki gösterir, yoğurma esnasında cilt altındaki dokuya etki edilir.


Yoğurma işlemi ile kas gerilimi en aza iner. Bunun yanı sıra bu masaj esnasında kan akışında hızlanma ortaya çıkar. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar, vücudumuzu yeniler ve lenfatik drenajı arttırır. Dokulardaki kötü atıkların kalbe ulaşmasını engeller. Dolaşımın artması da toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlarken, kaslar da bu esnada iyi bir şekilde dinlenir.


Evde Masaj


İsveç Masajı Uygulamaları

Friksiyon, başparmak, parmak uçları veya elin tamamı ile yapılan bir tekniktir. Dairesel hareketlerle basınç yapılır. Sertleşmiş dokuların elastikiyetini arttırmak ve kaslardaki fibrostik nodülleri dağıtmak için uygulanır. Basıncın etkisini arttırmak için eller üst üste konumlandırılır.

Darbeleme, kasları tetikleme veya esnetmek için yapılan bir masaj tekniğidir. Örneğin spor öncesi hazırlık masajı ile kaslar tetiklenebilir. Diğer tekniklerdeki gibi kan akışını hızlandırma amaçlı değildir. Kas dokusu içerisindeki damarların genişlemesini sağlayan ritmik bir tekniktir. Darbeleme tekniği varisli damarlar veya kemik yapısı üzerine uygulanmaz.

Titreşim, kas spazmını açıcı ve ağrıyı azaltmayı hedefleyen durumlarda uygulanır. Kısa kısa frekanslarda ortaya çıkan titreşimlerin dokuyu etkilemesi sağlanır ve kas gerginliğini azaltmakta oldukça etkili ve tercih edilen bir yöntemdir.

İsveç masajı, güne enerjik bir şekilde başlamak veya stresten kurtulmak için tercih edilen bir masaj çeşididir. Masajı uygulayan profesyonel terapistin tecrübesi ve bilgisi kadar masaj yapılan ortam da önemli bir yere sahiptir. Bu masaj seansı, günlük hayatımızda yaşanan yorgunluk ve stresten kurtulmanızı sağlar. Masajı uygulanması için belirlenen ideal süre 45-60 dakika arasındadır.

Comments


bottom of page