top of page

İsveç Masajı Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2022


İsvec-Masaji-Nedir-?-Teknikleri-Nelerdir-?

İsveç Masajı


İsveç Masajı Nedir?


İsveç masajı batıda en yaygın ve en bilinen masaj türlerinden biridir. Aynı zamanda spor masajı, derin doku masajı ve aromaterapi gibi diğer tüm popülaritesi yüksek olan batılı masaj türlerinin en başında gelir. Kişiler iş stresi, hayatında giden sorunlar karşısında giderek düşen yaşam kalitesiyle birlikte birçok sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Bu sorunları gidermek ve yaşam kalitesini yükseltmekte İsveç masajı oldukça büyük rol oynayarak bir terapi sağlar. Özellikle bedensel anlamdaki sorunları çözmede, İsveç masajının faydalarını saymakla bitmez. İnsan bedeninin ihtiyaç duyduğu terapi türleri arasında olan İsveç masajı, bu tedavi türlerinin en büyük önem taşıyanı olarak önümüze çıkmaktadır.


İsveç Masajı Nasıl Yapılır?


İsveç masajı farklı sırt masaj teknikleri uygulanarak yapılmaktadır. Diğer masaj terapi türlerinden bu şekilde ayrılmaktadır. Kişiye özel bir oda da ya da o kişiye özel ayrılmış aromaterapi kokuları içerisinde hazırlanmış sedye ve ya yataklarda yapılır. Aromaterapi gibi masaj tekniklerinin ön plana çıktığı yağların ve kokuların eşliğinde sürdürülür. Terapist kişiyi sedyeye ya da yatağa yatırdıktan sonra rahatlatmak amacıyla özel yağlar ile ovma işlemiyle başlar. Terapist belirli teknikler ile sırt bölgesine masajı uygular. Bu teknikler kişide kas dokusunu ısıtarak gerilimi azaltır, gevşeme ve ekstra bir rahatlama sağlar. Sırt kısmı bitiminde, bacakların arka ve ön kısmı, kollar, boyun ve omuzlar şeklinde terapiye devam edilir. Terapistler farklı biz düzende çalışabilir ve kendi tarzına yönelik teknikleri olabilir.


İsveç Masajı Teknikleri Nelerdir?


İsveç masajı genel olarak, Petrisaj, Öflöraj Friksiyon, Vibrasyon, Tapotement Tekniği olmakla 5 teknikten oluşmaktadır. Bu teknikleri sizler için kısaca şu şekilde derledik;


- Petrisaj Tekniği; Kasların serbest bırakılmasına yönelik yapılan hamur yoğurma olayına benzer teknikler ile yapılır. Aynı zamanda kan akışını iyileştirmeye ve onarmaya yöneliktir.


- Öflöraj Tekniği; Avuç içi ile sıvazlama ile uygulanarak vücut kontrolü sağlama tekniğidir. Bu teknikte yağ kullanarak, ellerin kayması ve kalbe doğru akışının sağlanması ön plandadır. Ellerin vücuda belirli baskılar uygulanması sonucunda rahatlanması amaçlanır.


- Friksiyon Tekniği; Belirli vuruşlar sağlanarak derin kaslar üzerinde derin bir etki sağlar. Hareketler ve vuruşlar dairesel şekilde uygulanır.


- Vibrasyon Tekniği; El ile vücutta sallama yöntemi ile titreşim uygulanır. Küçük olan kas gruplarında rahatlamayı, gevşemeyi sağlayan tekniktir.


- Tapotement Tekniği; Bu teknik kendi içerisinde Doğrama, Yumruklama ve Kupalama tekniği olarak 3 çeşide ayrılmaktadır. Düzenli ritmik hareketler ile uygulanır.

Doğrama, terapistin ellerinin kenarlarını kullanarak uyguladığı tekniktir.

Yumruklama, terapistin genellikle kalça ve bacak bölgesine ellerini yumruk yaparak uyguladığı tekniktir. Son olarak Kupalama ise, terapistin ellerini kupa şekline getirerek vücuda hızlı hareketler ile vurarak uyguladığı tekniktir.


İsveç Masajının Faydaları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecek faydaları bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Kan dolaşımını iyileştirir ve onarır.

  • Kaslarda rahatlama ve gevşeme sağlar.

  • Stresi azaltır.

  • Uyku kalitesini arttırır.

  • Sinir sisteminde rahatlama ve gevşeme sağlar.

  • Boşaltımı iyileştirmede daha iyi bir sonuç almada yardımcı olur.

  • Kronik ağrılarda, astım, migren gibi rahatsızlıklarda hastalıkların hafifletilmesinde büyük rol oynar.

  • Cildi gererek sıkılaşmayı sağlar.

Comments


bottom of page