top of page

İsveç Masajının Farklı Türleri Hakkında Bilgi Edinin


İsveç Masajının Farklı Türleri Hakkında Bilgi Edinin

İsveç masajı, Asya tarzı masajda daha yaygın olan enerji çalışmasının aksine, Batılı anatomi ve fizyoloji kavramlarına dayanmaktadır. Hollandalı uygulayıcı Johann Georg Mezger, tekniğin beş temel vuruşunu adlandırmak için Fransızca terimleri kullansa da İsveç masajının gelişimi farklıdır. Genellikle bir şekilde İsveç masajı terimi aslında yalnızca Macaristan, Hollandaca ve İngilizce konuşulan ülkelerde tanınmaktadır. Başka yerlerde stile klasik masaj denir. İsveç masajı, Batı'da en yaygın ve en bilinen masaj türüdür.


İsveç Masajına Ne Tür Vuruşlar Dahildir?


İsveç masajına dahil edilen beş farklı vuruş türü vardır:

  • Effleurage – Bu vuruş yağ uygulaması için kullanılır. Ayrıca müşterilerin dokunuşa aşina olmasını sağlamak için kullanılır. Bu Fransızca kelime, kayma veya akış anlamına gelir. Bu vuruş kullanıldığında uygulanan şey budur. Ellerin derinin ve kasların derinliklerine inmesine izin verirsiniz. Bir İsveç masajı, terapistin kişisel tarzına ve ne elde etmek istediğine bağlı olarak, yavaş ve nazik veya kuvvetli ve canlandırıcı olabilir.

Bu hareket masaj yapılan tüm alan üzerinde kullanarak müşterinin vücudunun şekline göre hareket edilir. Bu vuruş aynı zamanda kas gerginliğini tespit etmek için de kullanılabilir. Effleurage kullanmak, vücudunuzdaki toksinleri gidermeye yardımcı olabilir. Bu vuruş bir veya iki elle yapılabilir. Vuruşları uygularken müşterinin kalbine sürekli bir kan akışı olmalıdır.


Masöz

  • Petrisaj – Bu bir yoğurma hareketidir. Müşterinin yumuşak dokusunu el konur ve kaldırılır, ardından sıkılır ve bırakılır. Etkilenen alan için işlemi tekrarlanır. Bu vuruş, vücut üzerinde daha rahatlatıcı bir etkiye sahip olan yavaş ve sert bir şekilde yapılmalıdır. Bu yoğurma vuruşu, yumuşak dokulardaki toksinleri ve atıkları ortadan kaldırır. Kan, oksijenle birlikte onun yerini alır ve besin sağlar.

  • Sürtünme – Bu vuruşa aynı zamanda sıkıştırma denir çünkü dokuyu aşağı bastırır ve sıkarsınız. Bununla birlikte, kanın kaslarda ve daha derin dokularda daha fazla dolaşımını sağlayan sıkıştırma vuruşu vardır. Bunu yapmak için, ellerinizi müşterinin derisi üzerinde ileri geri hareketlerle kaydırılır.

  • Titreşim – Bu vuruş sallama ile ilgilidir. Yavaş bir tempoda bir ritimle sallanmayı içerir. Parmak uçlarınızı veya ellerinizi kullanılabilir. Bazı terapistler derin dokuların titreşimi ve gevşemesi için elektrikli aletler kullanır. Müşterinin cildinin hissizleşmesine ve uyuşmasına neden olabilir. Buna ek olarak, terapist elindeki sinirleri kaybedebilir.

  • Tapotement – ​​Bu vuruş hafif bir darbe veya dokunuş olarak kabul edilir. Avuç içi kenarının kullanıldığı ritmik bir yöntemi vardır. Elinizin topuğunu da kullanabilirsiniz. Bir uyarıcı olarak kullanılır. Ayrıca sıkışık kasları rahatlatmak için kullanılır.

Masajdan önce, terapist size bilmesi gereken herhangi bir yaralanma veya diğer durumlar hakkında soru sormalıdır. Bir terapiste söylemek isteyeceğiniz şeyler arasında gerginlik veya ağrı alanları, alerjiler ve hamilelik gibi durumlar bulunur. Hafif veya sert baskı tercihiniz varsa, onlara önceden de söyleyebilirsiniz. Çoğu insan 50 veya 60 dakikalık bir İsveç masajı veya derin doku masajı yaptırır, ancak 75 veya 90 dakika terapiste kas dokusu üzerinde çalışması ve sonuç elde etmesi için daha fazla zaman verir.


Comments


bottom of page