top of page

İsveç Masajının Teknikleri ve Faydaları


İsveç-Masajının-Teknikleri-ve-Faydaları

İsveç Masajı Nedir?


Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen isveç masajı profesyonel bir masaj tekniğidir. Özellikle artan iş stresi ve hayat problemleri derken bireyler giderek monotonlaşan yaşamları ile birlikte pek çok sağlık problemi ile karşılaşırlar. Bu problemleri aşmanın en önemli yolu ise isveç masajı olarak tanımlanan bir terapiden geçer. Özellikle bedensel anlamdaki problemlerin çaresi olarak bilinen isveç masajının faydaları saymakla bitmez.


İnsan vücudunun hemen hemen düzenli bir şekilde ihtiyaç göstermiş olduğu terapi çeşitleri içinde bu tedavi şekli içlerinde en büyük önem taşıyan olarak karşımıza çıkar. Son zamanlarda akıllara takılan bir soru ise bu tedavinin yani isveç masajı uygulamasının, bali masajı ile karşılaştırılasıdır. Bali masajı bu çeşit içinde öteki terapi çeşitlerine oranla daha spesifik ve sert bir masaj iken, klasik isveç masajı daha farklı sırt masaj teknikleriyle uygulanmaktadır. Bali masajı terapisinden de bu şekilde ayrılmaktadır.


İsveç Masajının Teknikleri Nelerdir?


Petrisaj Tekniği: Hamur yoğurma olayına benzeyen bir tekniktir. Bedeni tek elle ya da iki el ile beraber sıkıştırma, kaldırma gibi teknikler uygulanmaktadır. Bu teknik klasik isveç masaj özellikleri içinde kasların serbest kalmasını sağlamaktadır. Kan akışını iyileştirmeyi ve onarmayı da sağlamaktadır.


Öfloraj Tekniği: Sıvazlama olarak uygulanır. Avuç içiyle vücut kontrolü sağlanır. Bu teknik bir yağ kullanılarak uygulanır, kalbe doğru akış sağlanır ve ellerin kayması da sağlanmaktadır. Bu teknik klasik isveç masajı özellikleri içerisinde bu tekniğin uygulanması vücuda baskı yapmayı ve vücuda bu baskıyla rahatlama sağlamayı amaçlar. Kasları ısıtır ve kalp işlevlerini de geliştirir.Friksiyon Tekniği: Etkisi derin kaslar üstüne sağlanır. Basınçlı olan vuruşlar uygulanır ve isveç tekniği özellikleri derin bir etki sunar. Bu hareketler ve duruşlar tamamen daireseldir. Bu friksiyon nedir? Cümlesinin karşılığı olan kısım isveç masajı yararları olarak karşımıza çıkarken aromaterapi türleri ile de büyük bir önem taşıyor.


Vibrasyon Tekniği: İki elle vücuda sallamayla titreşim uygulanır. Küçük kas gruplarındaki rahatlamayı sağlamak adına uygulanan bir tekniktir. Bu aynı zamanda isveç masajı nedir ve ne gibi özellikleri vardır sorusunun sizlere tam cevabı olarak karşımıza çıkıyor.


Tapotement Tekniği: Uyarıcı bir özelliği bulunan isveç masajı özellikleri tekniğidir. Ritmik, düzenli hareketlerle tıklama sağlanır. Bali masajı gibi kendi içerisinde de teknikleri vardır. Tapotement tekniğinin türleri şunlardır;

  • Doğrama

  • Yumruklama

  • Kupalama


Tapotement ile aromaterapi klasik isveç tekniği uygulanan kişi de hareketlilik ve canlılık gözle görülür. Çok fazla yoğun ve sık olarak tapotement tekniğinin uygulanması birey de kasların yorgun olmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı varisli damarlar üzerinde de uygulanmamaktadır.


İsveç Masajının Faydaları


  • Kan dolaşımını iyileştirerek kandaki oksijen düzeyini arttırır. Bu sayede çok daha enerjik hissetmeye yol açar.

  • Lenf sistemini uyararak, toksinlerin vücuttan atılımını hızlandırır.

  • Stresi azaltır ve sinir sistemini sakinleştirir. Ana amacı vücudu rahatlatmak, gevşetmek olan isveç masaj uygulaması anksiyeteyi azaltarak depresyona iyi geldiğiyle de bilinir.

  • Vücutta oluşan gerilimi alarak esnekliği arttırır.

  • Ağrıları azaltır. Kas krampları ve spazm olan kısımlara odaklı bir isveç masajı bu problemleri ortadan kaldırabilir. İsveç masajı aynı zamanda siyatik ve artrit ağrılarına iyi gelir.

  • Klinik araştırmalara göre, bel ağrısına oldukça iyi gelir.

  • Beyaz kan hücrelerini arttırarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar.

Comments


bottom of page