top of page

İşyerinde Masajın Faydaları


İşyerinde Masajın Faydaları

Aşırı gergin bir kasın yarattığı fiziksel rahatsızlığı gidermekten, beyne ve diğer organlara kan ve lenf akışını artırmaya kadar 10 ila 180 dakikalık masajların sağlığımız üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Ancak, becerikli ve kararlı olmamızı gerektiren zorluklarla dolu bir iş gününün ortasında, rahatlatıcı bir masaj yaptırmak gerçekten iyi bir fikir mi? Evet.


Yorgunluk genellikle kas gerginliği ile bağlantılıdır. Bunun nedeni, ihtiyacımız olan enerji kaynaklarının sıkı kas grupları içinde etkin bir şekilde kilitlenebilmesidir. İşyerinde masaj yaptırmak bu kasları esnetir, enerji kaynaklarını serbest bırakır ve endorfin gibi kimyasalları tekrar vücuda geri verir. Sıkı kaslarda kilitli olan enerjiyi iyi bir esneme ile serbest bırakarak, işyerinde sağlıklı, özgür ve sürdürülebilir bir enerji artışı elde edersiniz.


En motive çalışanların çalışma hayatlarında bir dereceye kadar özerkliğe sahip olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, insanlara işyerinde masaj alma seçeneği verildiğinde, iyi performans göstermeleri için içsel motivasyonları desteklenmektedir. Bu seçimi yaptıklarında, kendi kendini güçlendirme ve durum değiştirme alışkanlığı edinirler. Yardım, nezaket ve nitelikli bakım almaya karar vermek sizi daha iyimser ve dolayısıyla enerjik, açık fikirli, problem çözen bir ruh haline sokarak daha etkili ekipler ve motive çalışanlar oluşturmaya yardımcı olur.


Bilim adamları, örneğin ağrının azalması beklentisinin vücutta kimyasalların üretimine yol açtığını, aslında ağrı hissini azalttığını göstermiştir. İyi bir masajın etkisi, özellikle geçmişte masajın faydalarını gördükten sonra, birisi onu dört gözle beklediğinde başlar. Çalışmaların, masaj terapistlerinden işyerinde tekrarlanan ziyaretlerin zaman içinde artan olumlu etki sağladığını göstermeye devam ettiğine inanılmasının nedenlerinden biri de bu.


İşyerindeki birçok insan için, duyulardan gelen ince sinyalleri görmezden gelme ihtiyacı, işinizi ve akıl sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Ortak bir alandaki iş arkadaşlarının seslerinden, telefonların çalmasından, endüstriyel ve çevresel seslerden, rahatsız edici fiziksel ortamlardan ve yorucu aydınlatmadan etkileniyorsanız, önünüzdeki şeye odaklanmaya yönelik çaba, asıl işinizden dikkatinizi dağıtır.


İşyerinde ilerlememizi sağlamak için dikkat dağıtıcı şeyleri ayarlama yeteneği gerekli olsa da sağlığımız ve uzun vadeli üretkenliğimiz, duyusal bir vücutta hayatta olmanın basit zevkine geri dönme yeteneğimize bağlıdır. Dokunma üzerine yapılan araştırmalar, basitçe birinin omzuna elini koymanın bir güvenlik hissi yarattığını, sinir sistemini tehdit yönetiminden çıkarıp onarıcı moda getirdiğini göstermiştir.


Masöz

İşyerindeki birçok insan için günümüzde enerjimizin düştüğü bir nokta vardır. Genellikle öğle yemeğinden sonra, karınlarımız doyduğunda ve nispeten hareketsiz bir yaşam tarzının etkisi ortaya çıkar. Araştırmalar bunun günün en az verimli kısmı olduğunu gösteriyor. Düşünmemizi yavaşlatan ve göz kapaklarımızın sarkmasına neden olan şey kalori eksikliği değildir; vücudun hücrelerine kan akışının olmamasıdır.


Klasik masaj teknikleri, kurumsal sağlığı teşvik etmenin yanı sıra, vücuttaki sağlıklı kan akışını artırır, tüm hücrelerinizi uyandırır ve beyninizi tekrar harekete geçirir. 15 dakikalık kısa bir işyeri masajından sonra, çalışanlar daha uyanık, ayrıntılara daha özenli hale gelir ve artan verimlilik oranları gösterirler.


İşyerinde masaj terapisinin kaygıyı azalttığı ve depresyon, stres, izolasyon duyguları ve hatta öfke tedavisinde çok etkili olduğu gösterilmiştir. İnsanlar olarak hepimiz ilgilenilmeye olumlu tepki veririz. Daha etik davranışı teşvik eder, daha iyi problem çözme için düşüncelerimizi açar ve insanlığımızı daha tam olarak kutlamamızı sağlar. Nitelikli, profesyonel masaj, çalışanları daha mutlu eder ve daha mutlu çalışanlar daha iyi işyerleri sağlar.


Bu nedenle, çalışanlarınızı işlerini iyi yapma çabalarında desteklemek için basit ve etkili bir yol arıyorsanız, işyeri masajı birey ve etrafındaki herkes için faydalar sunar. Seansları 10 ila 45 dakika arasında tutarsanız, daha verimli, daha mutlu bir ekibiniz olur.


Comments


bottom of page