top of page

İyi Bir Gece Uykusu: Masajın En İyi Faydalarından Biri


İyi Bir Gece Uykusu: Masajın En İyi Faydalarından Biri

Masaj terapisi bugünlerde çeşitli rahatsızlıkları büyük bir etkiyle tedavi etmek için kullanılmaktadır, ancak birçok kişi başka bir sorun için başvurduklarında masajın ek bir faydasını keşfederler: iyi bir gece uykusu.


Kaliteli uyku çok sayıda insanda bir sorun gibi görünmektedir ve araştırmacılar, yetişkinlerin yalnızca yaklaşık %35'inin her gece önerilen 8 saatlik uykuyu aldığını bulmuştur. Yani uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorlanan insanlardan biriyseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz.


İnsanların yeterince uyumamasının birkaç nedeni vardır. Birçok insan için, çok fazla kafein veya gece boyunca uzun süre düşünmeye devam etmelerine neden olan kaygı gibi nedeni belirlemek kolaydır. Diğer zamanlarda uyku bozukluğu aşağıdaki gibi sorunlardan kaynaklanır:

  • Hormonal bozulmalar,

  • Menopoz sırasında sıcak basması,

  • Reflü,

  • Dikkat eksikliği düzensizliği,

  • Yüksek tansiyon,

  • Yaralanma veya kronik rahatsızlıktan kaynaklanan ağrı,

  • Depresyon,

  • Uyku apnesi,

  • İlaçtan yan etki.

Diğer faktörler de bir kişinin iyi uyuma yeteneğini etkileyebilir. Özellikle saat dilimleri arasında sık seyahat edenler uyku sorunları yaşayabilir. Genel olarak, kadınlar erkeklere göre daha fazla uyku sorunu yaşar ve yaşlılar kaliteli uyku almakta daha fazla zorluk çekme eğilimindedir.


Ne yazık ki, uyku eksikliği bazı ciddi sonuçlar doğurur. Yorgun olmanın yanı sıra yeterince uyumamak da birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Araştırmacılar, yaklaşık 2,600 yetişkini iki yıldan fazla bir süre boyunca takip etti ve gecede en az altı saat uyumayan katılımcıların, altı ila sekiz saat uyumayan bireylere göre metabolik sendrom geliştirme olasılığının yüzde 41 daha fazla olduğunu buldu. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, sağlıksız kilo ve kandaki yağ gibi semptomları içerir. Bu semptomlar diyabet, felç ve kalp hastalığı gibi çok daha ciddi sorunlara yol açar.


Eğer uykunuz kaçıyorsa, ancak soruna bir çözüm bulamıyorsanız, masaj uyku bozuklukları için etkili bir tedavidir. Masajın diğer semptomlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda birçok çalışma yapıldı ve katılımcıların uyku düzenlerinde de bir iyileşme bildirildi.


Evde Masaj

Masajın aslında uykuyu iyileştirdiği görüşünde, hastaların depresyon, anksiyete, kronik ağrı, koroner sorunlar, psikiyatrik sorunlar ve daha fazlası gibi sorunlar için masaj deneyimlediği diğer tıbbi sorunlarının yanı sıra uykuda bir iyileşme bildirmektedir.


Bu nedenle, bir kişinin uyku sorunları varsa, sorunu tedavi etmek için masaja başvurması mantıklıdır. Tedavi edilmediğinde uyku bozuklukları daha büyük sağlık sorunlarına dönüşebilir, bu nedenle insanlar uykusuzluk gibi sorunları hafife almamalı, masaj yoluyla yardım almalıdır.


Uyku sorunları söz konusu olduğunda başka seçenekler de vardır. Bir doktor ziyareti muhtemelen size bir reçete verecektir, ancak bu tür ilaçlar genellikle bir bağımlılık veya etkisizlik döngüsü de dahil olmak üzere kendi sorunlarıyla birlikte gelir. Pek çok insan, uyku sorunları olan insanlara yardımcı olması beklenen doğal takviyeleri dener, ancak bunlar genellikle tutarlı bir şekilde çalışmaz. Doğal olan ve neredeyse tüm insanlarda işe yarayan bir uyku tedavisi söz konusu olduğunda, masaj en iyi tedavi yöntemidir. Hiçbir riski, yan etkisi yoktur ve genellikle endişe veya ağrı gibi diğer sorunları olan hastalara yardımcı olur, bu nedenle denememek için hiçbir neden yoktur. Masajın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.


Comentarios


bottom of page