top of page

İyi Bir Uyku İçin Yüz Masajı Teknikleri


İyi-Bir-Uyku-İçin-Yüz-Masajı-Teknikleri

Tüm gün koşuşturup, yoğun bir iş temposu sonrasında eve gelindiğinde hiçbir şey olmamış gibi rahatça uyuyamıyor olabilirsiniz. Özellikle gece yatağa yatıp düşünceleriniz ile baş başa kaldığınızda, tüm günün hesabını yeniden yapıp, ertesi günün planlarını tek tek gözden geçirebilirsiniz. Hal böyle olunca uyku saatini de erteleyebiliyoruz. Rahatlamış bir zihinle uykuya dalamamaktan dolayı da güzel, rahat bir uyku çekemeyebilirsiniz. Stres ve yorgunlukla dolmuş olan bir zihnin en etkili ilacı loş ışıklar, hoş kokulu organik bir mum, rahatlatıcı, gevşetici müzikler ve meditasyon olsa da yorgunluktan dolayı meditasyon uygulamayı erteliyor veya bir türlü odaklanamıyor olabilirsiniz. Zihni boşaltmak adına meditasyonun dışında rahatlatıcı ve etkili bir yöntem daha bulunmakta: Yüz Masajı


Yüz masajı uygulamadan önce doğal deniz tuzlarından hazırlamış olduğunuz peelingi tüm vücuda uygulayarak topraklanmayı ve üstündeki negatif enerjiyi atmayı amaçlayabilirsiniz. Daha sonra ılık bir duş alarak odanızı ve kendinizi dinlendirici ve rahat bir uyku sağlayan yüz masajı uygulamasına hazırlayabilirsiniz. Duş almaya zamanınızın olmadığı vakitlerde, en azından ellerinize deniz tuzu ile peeling uygulayabilirsiniz.


Yüz masaıj uygulamasına hazırlık ve masaj olay yapılabilir, birkaç adımdan oluşmaktadır. İşte o adımlar:

Hazırlık:

  • Avucunuza bir kaç damla kokusunu ve etkisini sevdiğiniz doğal esansiyel yağ damlatın. Ylang - yang ya da lavanta iyi bir seçenektir.

  • Odanın ışıklarını kapatıp ufak bir kokulu mum yakın ve dinlemeyi sevdiğiniz dinlendirici bir şarkıyı ya da doğa seslerini kısık ses ile açın.

  • Kafein içermeyen bir fincan çay demleyebilirsiniz. Bitkisel çaylar bedeninizi, vücudunuzu arındırmaya ve zihninizi dinlendirmeye yardımcı olacaktır. Antidepresan etkisine sahip olan kantaron çayı, iyi bir tercihtir.


Yüz Masajı

İlk olarak burun çevresine bir miktar esansiyel yağ sürerek kokudan maksimum yarar sağlamaya çalışabilirsiniz. Ardından beş seferde tüm nefesinizi boşaltın, sonra derin bir karın nefesi çekebilir ve bunu beş kere tekrarlayabilirsiniz. Bu işlemi uygulayarak nefesinizi takip etmeye çalışabilirsiniz. Nefes alırken aromaterapi yağının tüm iyileştirici ve yenileyici gücünün kanınıza karıştığını, nefes verirkende vücudunuzda, bedeninizde bulunan karbondioksitin dışarı çıktığını düşünün. Bu sayede zihninizden geçen sıkıntı verici ve yorucu düşünceleri uzaklaştırmaya çalışabilirsiniz. Daha sonra, elleri kaşlarınızın üstüne doğru bastırarak, saç çizgisine kadar çekin ve bunu birkaç ker tekrar edin. Baskı uygulamak damarları uyaracağından dolayı bu aşama oldukça önem taşımaktadır.


Üçüncü aşamada, alın kısmına çember şeklinde masaj uygulamaya başlayın. Alnın ortasından başlayarak, şakak kısımlarına doğru ilerleyin ve sonra yeniden merkeze dönerek hareketi tekrarlayın. Bu adımı da 5 ila 10 kez tekrarlayın. Daha sonra, burun köprüsünden başlayarak, kaşların bittiği noktaya kadar, alttan ve üstten tutarak kaşları sıkın. Bu aşamada parmakları kıskaç gibi hayal edin ve kaşları sıkıp bırakın. Kaş bölgesi, stresli olunduğu zaman aşırı hızda giden adrenalin bezlerini yansıtır. Bu hareket, kaş bölgesini yatıştırmada etki sağlar. Bir sonraki aşamada, orta parmak ile iki kaşınızın arasına yerleştirip, diğer orta parmağı üstüne koyun ve iki parmağınız ile üç küçük spiral çizin. Basıncı her defasında arttırın. İşlemi ters yönde de tekrarlayın. Her yönde üç defa tekrarlayıp, içinizden beşe kadar sayıp parmakları orta noktada basılı tutun. Çin tıbbında, sakinleşmek ve zihninizi rahatlatmak adına bu adım çok önem taşımaktadır.


Comments


bottom of page