top of page

İyileştirici Masaj


İyileştirici Masaj

Kas ağrısını hafifletmekten duruş ve rahatlamayı iyileştirmeye kadar, masaj terapisi bir dizi fiziksel ve psikolojik durumu tedavi etmek için kullanılabilir. Birkaç farklı masaj türü vardır; her biri kendine özgü faydalar taşır. İyileştirici masaj bunlardan biridir.

İyileştirici masaj genellikle yaralanmaların önlenmesi ve tedavisi için kullanılır. Ayrıca stres ve kaygıyı azaltmak için etkili bir yol olabilir. İyileştirici masajın ne olduğunu ve diğer masaj türlerinden nasıl farklı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.


İyileştirici Masaj Nedir?


İyileştirici masaj, ağrı ve yaralanmaları tedavi etmek ve önlemek için birçok farklı masaj tekniğini içeren uygulamalı bir masaj yöntemidir. Kullanılan spesifik teknikler arasında derin doku gevşetme, tetik nokta tedavisi, miyofasyal gevşetme ve eklem mobilizasyonu yer alır.


İyileştirici masaj, kas-iskelet dengesizliklerini veya kronik/akut ağrıyı hedefler. Tedavi, iltihaplı, gergin, düğümlenmiş veya hareketsiz tendonlar ve eklemler dahil olmak üzere vücuttaki hasarlı bölgeleri belirlemek ve onarmak için kullanılır. İyileştirici masaj genellikle yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda sinir sıkışması, artrit, gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları, boyun ve sırt ağrısı için de etkili bir tedavi olabilir.


İyileştirici Masaja Neler Dahildir?


İyileştirici masaj, müşterinin kendini daha iyi hissetmesini ve ağrı ve hareketliliğinde belirgin iyileşmeler fark etmesini amaçlar. Bunu başarmak için, iyileştirici bir masaj terapisti, müşteriyi değerlendirerek ve ihtiyaçlarını anlayarak başlayacaktır. Bu ilk değerlendirme genellikle, ağrının altında yatan olası nedenleri belirlemek için müşterinin duruşuna, esnekliğine ve kas gücüne bakmayı içerecektir.

Daha sonra bir tedavi planı hazırlanır. Bu tedavi planı, müşteriye özel olarak uyarlanmıştır ve farklı iyileştirici masaj tekniklerini içerecektir. Müşteriye bağlı olarak, bu teknikler şunları içerebilir:

 • Derin doku masajı,

 • Tetik nokta tedavisi,

 • Kuru iğneleme tedavisi,

 • Miyofasyal gevşeme,

 • Kas enerji teknikleri,

 • Manuel lenfatik drenaj.

Bu tekniklerin her biri vücuda farklı faydalar ve duyumlar sunar. Müşteriler, ağrı toleranslarına bağlı olarak hafif rahatsızlık yaratabilecek bir miktar sert baskı hissetmeyi bekleyebilirler. Bununla birlikte, iyileştirici masaj ağrıyı gidermek için tasarlanmıştır ve bu nedenle müşteriler seansları sırasında hiçbir zaman uzun veya dayanılmaz bir ağrı beklememelidir. Seanstan sonra, müşteriye masaj seansları arasında pratik yapması için evde bir tedavi planı verilecektir.


İyileştirici Masaj ve Derin Doku Masajı Arasındaki Fark Nedir?


İyileştirici masaj ve derin doku masajı, özellikle spor yaralanmalarının tedavisinde ve iyileşmede sıklıkla beraber uygulanabilir. İyileştirici masaj derin doku tekniklerini kullanırken, ikisi kendi ayrı modaliteleridir.


İyileştirici masaj, kas gerginliği, duruş dengesizliği veya yumuşak doku yaralanmasının neden olduğu belirli bir alanı veya yaralanmayı tedavi etmeye odaklanır. Bu nedenle, iyileştirici masaj, ağrı için daha hedefe yönelik bir tedavidir. Ağrıyı hafifletmek için derin kaslara baskı uygulamak için derin basınç ve tetik nokta tedavisini birleştirirken, eklem esnekliğini ve hareket aralığını iyileştirmek için eklem mobilizasyon teknikleri kullanılır.


Derin doku masajı, genelleştirilmiş kas ağrıları, gerginlik veya ağrı için kullanılır. Daha derin kaslara, tendonlara ve çevredeki bağ dokularına ulaşmak için uzatma ve çapraz sürtünme masajı şeklinde çok sıkı bir basınç kullanır. Derin doku masajı özellikle yara dokusunun çıkarılması için iyidir ve bu nedenle sıklıkla spor yaralanmalarına veya aşırı kas kullanımına eğilimli sporcular ve aktif müşteriler tarafından meydana gelen yaygın yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır.


Miyoterapi ve İyileştirici Masaj Arasındaki Fark Nedir?


İyileştirici masaj ve miyoterapi bir dizi spesifik olmayan kas ağrısını tedavi eder ve eklem işlevini ve hareketliliğini iyileştirmeye çalışır. Ancak, ikisi arasında bazı farklılıklar vardır.


İyileştirici masaj, zayıf eklem işlevine de katkıda bulunabilecek kas yaralanmalarını veya ağrıyı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. İyileştirici masaj, bu hasarlı kasların veya tendonların neden olduğu kas-iskelet ağrısı veya işlev bozukluğu semptomlarını tedavi etmenin harika bir yolu olabilir.


Miyoterapi, ağrıya neden olan herhangi bir duruş dengesizliğini düzeltmeyi amaçlayan kas-iskelet ağrısı ve disfonksiyonunun hem ani semptomlarını hem de altta yatan nedenini tedavi eder. Miyoterapistler, işlev bozukluğunu belirlemek için vücuttaki her bir eklemi değerlendirecek ve ardından müşteriyi tedavi etmek için tetik nokta terapisini ve diğer teknikleri kullanacaktır.


Masaj

İyileştirici Masajın Önemi

Ağrı kesici ve eklem hareketliliğini artırmanın yanı sıra, iyileştirici masaj, vücudun temel işlevlerini iyileştirmede ve kolaylaştırmada önemli bir rol oynar. Aslında, iyileştirici masajın bağışıklık sistemi, kan dolaşımı ve uyku düzenlemesi üzerinde derin olumlu etkileri olabilir.


İyileştirici Masaj Ne İşe Yarar?

İyileştirici masaj, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi fiziksel durum ve rahatsızlığın tedavisinde etkilidir:

 • Kas ağrısı ve gerginlik,

 • Boyun ağrısı,

 • Sırt ağrısı,

 • Skolyoz,

 • Çene ağrısı ve sıkışması,

 • Donmuş omuz,

 • Artrit,

 • Siyatik,

 • Tenisci dirseği,

 • Plantar fasiit,

 • Kas krampları ve spazmları,

 • Stres ve kaygı,

 • Eklem ağrısı ve sıkılığı.

Hamileyken İyileştirici Masaj Yaptırabilir Misiniz?

Hem kendileri hem de bebekleri için hangi tedavilerin güvenli olduğuna karar vermek anne adayları için kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki, hamileyken masaj yaptırmanın birçok faydası vardır.


Hamilelik sırasında masaj, sırt ağrısı ve siyatik dahil olmak üzere kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda stres ve kaygıyı hafifletmenin yanı sıra kol ve bacaklardaki şişliği azaltmanın da harika bir yoludur.


İyileştirici masaj, nitelikli bir masaj terapisti tarafından yapıldığı sürece hamilelik sırasında güvenli kabul edilir. Hamileyken masaj yaptırmayı düşünüyorsanız, her zaman önce doktorunuza danışın.

Comentários


bottom of page